Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-11, 21:55   #1
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default dacia mea !

va prezint si eu dacia mea este din 1986 , revopsita acum 11 ani (exact in anul cu eclipsa) nu o am dintotdeauna am achizitionato de la un vecin si ft bun prieten , are gpl pe ea (ft economic) interiorul este putin modificat cu o consola de golf 2 , scaunele sunt de peugeot , si cel mai important si orice vrea probam nu am greieri in masina , nu bate absolut nimic este perfecta mai rau cu motorul care nu mai trage cum ar trebui dar in fine e de inteles multi km si nici o reparatie nimic in 11 ani , doar consumabile toate la timpul lor.
am o aeroterma electrica imi da caldura doar cu contactul puc ( e super iarna , este amplasata in dreapta consolei din mijloc ). planuri pt viitorul apropiat :
1. montaj inchidere centralizata (alarma deja este montata)
2.curatarea geamurilor de folia veche si montat alta (omolagata )
3.angels eyes (deja sunt facute , am mai facut unui bmw pe care l-am posedat)
si va rog daca ma puteti informa cum se desfac farurile.
pentru moment cam atat , sincer chiar imi doresc opiniile voastre atat pro cat si contra sunt curios cum vi se pare voua !
bafta tuturor !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografia 0171.jpg
Views:	125
Size:	256.5 KB
ID:	2036297   Click image for larger version

Name:	Fotografia 0172.jpg
Views:	107
Size:	330.9 KB
ID:	2036298   Click image for larger version

Name:	Fotografia 0173.jpg
Views:	124
Size:	240.1 KB
ID:	2036299  

Click image for larger version

Name:	Fotografia 0174.jpg
Views:	227
Size:	194.7 KB
ID:	2036300   Click image for larger version

Name:	Fotografia 0175.jpg
Views:	192
Size:	220.2 KB
ID:	2036301   Click image for larger version

Name:	Fotografia 0176.jpg
Views:	85
Size:	179.6 KB
ID:	2036302  

Click image for larger version

Name:	Fotografia 0177.jpg
Views:	137
Size:	181.1 KB
ID:	2036303   Click image for larger version

Name:	Fotografia 0178.jpg
Views:	96
Size:	319.5 KB
ID:	2036304   Click image for larger version

Name:	Fotografia 0179.jpg
Views:	154
Size:	236.8 KB
ID:	2036305  

Click image for larger version

Name:	Fotografia 0181.jpg
Views:	176
Size:	216.1 KB
ID:	2036306  
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 23:16   #2
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: dacia mea !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
sincer chiar imi doresc opiniile voastre atat pro cat si contra sunt curios cum vi se pare voua !
bafta tuturor !
Lista: Scoate: 1. paravanturi, 2. emblema, 3. bandouri laterale, 4. capace roti
Pentru a egala nuantele ... dai cu ulei siliconic pe bari si pe grila fata +ochelari si daca vrei pe tot ce e plastic sau cauciuc negru ... Succes
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 10:46   #3
Cristinelul

Stage 5
 
Cristinelul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 628
Default Re: dacia mea !

Bine ai venit intre noi..Daca ai nevoie de informatii si sugestii intreabane si sigur o sa te ajutam
Cristinelul is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 11:49   #4
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: dacia mea !

sau cu ulei de masline....pe bari grila ochelari bla bla bla
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 11:56   #5
Cristinelul

Stage 5
 
Cristinelul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 628
Default Re: dacia mea !

Daca vrei sa faci ceva frumos la bari....cauta la un magazin dasta de piese auto sau unu de vopseluri in i-ati un tub de fixoplast si un tub de negru mat sau negru lucios depinde ce prefer...daca dai cu ele dupaia arata si bn si nici nu se cojeste vopseaua de pe bari!
Cristinelul is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 21:59   #6
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: dacia mea !

1.paravanturile sunt jos
2. emblema se va da jos
3.bandourile raman
4. nu stiu sigur ce sa fac : 1. sa vopsesc toate plasticele negru mat
2. sau sa vopsesc totul negru mat si partea de jos a
barilor in aceiasi culoare ca si masina ?
detin si vopsea negru mat si galben
capacele raman pana fac rost de jante , ori intoarse ori fac trecere la 4 prezoane si imi iau ceva de aliaj
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 22:07   #7
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: dacia mea !

ca fapt divers pana acum ceva timp am avut diverse masini si chiar frumoase ( mgf , bmw 320 e36 ) dacia asta o am de ft mult timp si ultima data cand am lasato in garaj i-am schimbat absolut tot inafara de motor , zilnic conduc o laguna din 98 si un ford focus din 2002 dar sincer cand ma urc in dacia mea am un zambet pe fata imi place la nebunie cum merge nu o compar cu celelalte masini nici vorba sunt mult mai bune fiabile si etc. dar pur si simplu imi place masina ma urc in ea cu drag si cred ca din acest motiv nici nu am vandut-o de atata timp si nici nu o voi vinde!
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 11:02   #8
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: dacia mea !

va rog dati-mi un sfat cum sa vopsesc barile ? partea de jos galben si sus cu negru mat sau in intregime negru mat ?
si inca o chestie pe spate am arcuri de fata si inaltatoare vreau sa scap de ele pare putin instabila de spate masina si vreau sa scap de efectul ala cum fac ? ce am nevoie ?
va multumesc!
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 11:31   #9
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: dacia mea !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
va rog dati-mi un sfat cum sa vopsesc barile ? partea de jos galben si sus cu negru mat sau in intregime negru mat ?
si inca o chestie pe spate am arcuri de fata si inaltatoare vreau sa scap de ele pare putin instabila de spate masina si vreau sa scap de efectul ala cum fac ? ce am nevoie ?
va multumesc!
Simplu si usor ar fi sa scoti inaltatoarele si vezi cum sta atunci daca nu-ti convine nici asa taie o spira din ele.
In legatura cu Barile roaga si tu un coleg de aici de pe forum sa-ti faca un virtual tuning ceva ...si-ti faci ideie dupa aceea Multa bafta
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 11:41   #10
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: dacia mea !

le-am dat si jos si am taiat si din ele apar diverse probleme :
1. atinge la denivelari
2.cu o spira taiata si sta prea jos adaug inaltator garda la sol e super nu atinge dar apare efectul ala barca asa de spate nu stiu cum sa il descriu
arcurile amortizoarele inaltatoarele absolut tot este nou si tot nu scap de efectul ala e singurul lucru care nul suport la masina
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 11:43   #11
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: dacia mea !

O ideie de-a mea insa nuprea le am asa bine cu virtual tuningu am incercat ceva...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	aaa.jpg
Views:	183
Size:	267.2 KB
ID:	2038266  
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 21:37   #12
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: dacia mea !

am prins ideea si nu este rea deloc totusi intrebare : ce fac cum trec culorile sau nu trebuie neaparat ? oricum wekendul asta folia si sper sa rezolv treaba cu suspensia si am achizitionat al 2 lea set de planetare noi de uzina si cand iau maxim viraj dreapta si dau sa plec de pe loc face doua clankuri e imposibil primu set miam zis ca l-am "brodit eu rau" nici nu m-am complicat sa il schimb am luat direct altele si la fel e singura chestie care bate pe masina si mai am de achizitionat un etrier nou pe dreapta e singurul neschimbat! am uitat sa mentionez motorul este de renault 11 1.2 dar e obosit 10 ani pe masina asta plus ce o mai fi rulat el , am si motorul ei original curand o sa ma apuc sa il refac si poate si cateva mici imbunatatiri!
nu pretind sa fac tuning de show sau etc. este o masina care circula abolut legal si asa vreau sa ramana, nu vreau sa fac compromisuri ruleaza impecabil pur si simplu sa o fac sa arate mai bine !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 22:40   #13
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: dacia mea !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
am prins ideea si nu este rea deloc totusi intrebare : ce fac cum trec culorile sau nu trebuie neaparat ? oricum wekendul asta folia si sper sa rezolv treaba cu suspensia si am achizitionat al 2 lea set de planetare noi de uzina si cand iau maxim viraj dreapta si dau sa plec de pe loc face doua clankuri e imposibil primu set miam zis ca l-am "brodit eu rau" nici nu m-am complicat sa il schimb am luat direct altele si la fel e singura chestie care bate pe masina si mai am de achizitionat un etrier nou pe dreapta e singurul neschimbat! am uitat sa mentionez motorul este de renault 11 1.2 dar e obosit 10 ani pe masina asta plus ce o mai fi rulat el , am si motorul ei original curand o sa ma apuc sa il refac si poate si cateva mici imbunatatiri!
nu pretind sa fac tuning de show sau etc. este o masina care circula abolut legal si asa vreau sa ramana, nu vreau sa fac compromisuri ruleaza impecabil pur si simplu sa o fac sa arate mai bine !
Normal cam orce modificare ar trebui trecuta in carte si-n certificat acum sa luam in evidenta ca nu depaseste mai mult de 35 % din culoarea masini, nucredca au baieti treaba cu tine.
Ma bucur ca ti-a placut ideia mea daca ai nevoie de ceva te ajut
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 18:25   #14
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacia mea !

bine ai venit si spor la lucrari! dar fara suparare, am si eu o intrebare: acolo sub bord, unde ai avut raftul acela din carton, original, de ce ai pus acolo bucata aceea de plastic/placaj??? este vreun seif de care sa nu stie multi? sau vroiai sa faci frigider acolo, ca la astea straine? ala trebe sa dispara de caolo 100%! schimba baordul, sau macar da jos! in rest arata destul de bine masina, alte poze mai ai?ah, trebe sa scapi de una dintre antene...vad ca ai 2 nu? care dintre este functional? de pe plafon sau de pe aripa?sau niciuna? bandourile de pe usi nu le da jos pt ca este pacat de vopsea, si ramane urat dupa aceea! si si in fata, da jos semnul ala mare de dacia, si modifica grila, si fao fara semn, ar arata belea! mai iei o alta grila, si faci din 2 una si fara semnul de dacia! si paravanturile alea sunt nasoale de tot! eu zic sa le dai jos, si sa iei altele noi, sunt pe nuanta de negru, si ar arata f bine pe masina! si eu am pe masina, si nu renut la ele, sunt f de folos! si decat sa tot dai pe plastice cu vaselina siliconata, mai bine le vopsesti frumos, ca vaselina aceea nu tine mult pe plastic! spun din propria experienta! si jante io zic, nu te lega la cap cu jante de pe alte masini, cu modificare si alea alea...nu iti plac jantele cms sau cele in 3 prezoane din aliaj pt dacia?sunt cateva modele!
__________________

Last edited by sandor406; 10-06-11 at 18:33.
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 21:51   #15
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: dacia mea !

raftul ala intradevar ai mare dreptate e un compromis imens dar ascunde ceva si mai urat un fel de aeroterma luata de pe nush ce masina (era pusa deja ) care da caldura instant chiar si cu motorul oprit deci e o minunatie in privinta asta si cand ma refer ca da caldura te asigur ca daca as da aeroterma la maxim (are doua trepte) nu rezisti mai mult de 2 minte in dreapta te frige asa ca trebuie sa o maschez cu altceva dar nu dispare. paravanturile sunt jos deja iar emblema aia o sa dispara vreau sa fac exact ce ai zis tu momentan pana nu iau alta si etc sta acolo ca e lipita rau de tot. cat despre spoilare m-am hotarat se vor vopsi portiunile de jos in galben mai am un litru de vopsea iar restul negru mat pacat ca a ploua wekendul asta , sa speram ca maine va fii frumos ! treaba cu suspensia pe spate s-a rezolvat astazi dimineata am luat arcuri noi de spate si am si duso sa mi le monteze rezultatul este excelent , arcurile spate erau singurele piese neschimbate in rest este totul nou. antenele da intradevar trebuie sa o dau jos pe cea mai mare nu mai este functionala dar sa vad ce fac cu gaura care va ramane oricum pt moment aia chiar ca ramane asa ! mersi frumos de sfaturi si jante da iar ai perfecta dreptate eu sper sa gasesc unele intoarse sau dublate cum li se spune , daca nu de aliaj in 3 prezoane nu vreau sa fac modificari aiurea !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -