Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-08, 09:32   #301
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

intra pe daciaclub.ro si ai sa gesesti acolo baieti care swe pricep si fara aere de vedeta care te vor ajuta.eu unul nu stiu ca te-as ajuta.am inteles ca merge CDI de r18,dar nu stiu sigur.mai bine cauta acolo!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 19:18   #302
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

r18 are senzor la volanta.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 15:03   #303
corvin_5000

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 257
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

hai mai lasati-ma cu poza cu masina........
da...am observat ca m-ati umplut de variante de aprindere....
ok..macar ziceti de carburator ce alta varianta am ca sa il alimentez cu o turbina in afara de solexul 32 dis,ce alte variante sunt...ca sunt pana martea viitoare in spa..si poate gasesc
corvin_5000 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 15:46   #304
corvin_5000

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 257
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

din partea mea sa inchideti threadul asta...m-am saturat de lumea asta selecta...ma descurcf si singur multumesc....nu ma mai vedeti pe aici
corvin_5000 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 15:47   #305
AAlpine1

Stage 5
 
AAlpine1's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 509
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
intra pe daciaclub.ro si ai sa gesesti acolo baieti care swe pricep si fara aere de vedeta care te vor ajuta.eu unul nu stiu ca te-as ajuta.am inteles ca merge CDI de r18,dar nu stiu sigur.mai bine cauta acolo!
pacat ca baeti care se pricep nu mai frecventeaza acel site............

Quote:
Originally Posted by corvin_5000 View Post
hai mai lasati-ma cu poza cu masina........
da...am observat ca m-ati umplut de variante de aprindere....
ok..macar ziceti de carburator ce alta varianta am ca sa il alimentez cu o turbina in afara de solexul 32 dis,ce alte variante sunt...ca sunt pana martea viitoare in spa..si poate gasesc
am eu carbu orighinal de r5 alpine turbu adica tot sistemul pt dacie....daca te intereseaza dai pm. ps e dublu corp
__________________
929Y
AAlpine1 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 16:03   #306
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

pacat ca ai bagat atatia bani in refacerea masinii dar la sfarsit ai dat cu muciii in fasole GRAV....... cu farurile alea ORIBIL mai bine cauta ceva stock arata mult mai bine
TufY is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 16:59   #307
EVenelinno

Stage 5
 
EVenelinno's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 810
Member of:
[FORD]
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

nu cred ca o sa treci de RAR cu spoilerele alea...si mai ales cu farurile...oricum bafta.
EVenelinno is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 18:22   #308
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

Bah da eu nu va-inteleg! Ce va legati de el ? V-ati nascut invatati? A pus niste intrebari tocmai ca sa inteleaga si el cu ce se mananca unele lucruri. Se pare ca unora li s-a urcat la cap statutul de "vedeta".
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 20:33   #309
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

ee,nici chiar asa,sa nu exageram. o gluma merge, dar cred ca s-a ajuns prea departe.
uite, sa-ti zic unde sa citesti.
intra pe daciaclub, si la Imbunatatiri dacia clasic ai un topic sus, sticky, de 164 de pagini numai despre aprindere electronica. poti sa-ti modifici delocul sa inlocuiesti platina cu un sistem magnetic. in fine, citesti acolo tot ce vrei.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 21:14   #310
Razvan_CCG

Stage 1
 
Razvan_CCG's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 10
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

bai oamenilor....ce aveti cu baiatu? el macar a modificat ceva la dacia lui chiar daca nu i-a iesit f bine intentia conteaza...SGM am impresia ca te crezi cam vedeta, dupa cum spunea cineva mai sus, tu te-ai nascut invatat? ia mai lasa aerele de vedeta si da dovada de caracter,in caz ca nu stiai caracterul e trasatura cea mai importanta a omului nu faptul ca a avut un motor de 180 de cai pe dacie iar daca-i tratezi pe toti ca niste nimicuri inseamna ca tu esti mai prejos. sa va vad cand bagati voi atatia bani in dacia voastra CORVIN te rog sa contui sa postezi si sa nu-i bagi pe toti in seama, tu fati masina pe placul tau si ingora restul.
Razvan_CCG is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 23:43   #311
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

stop joc ... aici se pune capat off topic`ului .. cine are raspuns la intrebarile omului sa posteze .. cine nu, sa se abtina...
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 09:38   #312
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

E greu sa faci motorul turbo.
Alimentarea si aprinderea-s cele mai mici probleme ale tale. P-alea le rezolvi relativ usor, dai banu' si le primesti. Dar...
In primul rand motorul trebuie DECOMPRIMAT. Hai sa zicem ca p-asta o faci. Pui o chiulasa de 1.6 pe motorul de 1.4 si ajungi la un raport de comprimare de...
1557 / 4 / (9.25-1) = 47
1397 / 4 / 47 + 1 = 8.5
... de 8.5. Ar merge pentru o presiune de supraalimentare mica.
Ideal ar fi sa ai si o axa cu came de motor turbo. Gasesti una de gtt relativ usor.
Pentru ungere nu-ti trebuie doar MODINA (asa se cheama piesa aia dintre bloc si filtru). Marind circuitul de ungere cu modina, furtune, radiator, turbina, presiunea de ungere va scadea drastic. Astfel, motorul nu va mai avea ungerea optima si se va duce naibii repede. Neaparat ti-ar trebui si pompa de ulei de motor turbo. Iar asa ceva nu gasesti.
Baia de ulei trebuie modificata pentru turul si returul turbinei.
Evacuarea obliga la munca si cheltuieli enorme.

Parerea mea... Ia-ti gandul de la turbo, e o chestie mult prea complexa daca nu te pricepi deloc. In plus, fiabilitatea motorului va fi la pamant.

Succes!
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 12:44   #313
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

Quote:
Originally Posted by Razvan_CCG View Post
bai oamenilor....ce aveti cu baiatu? el macar a modificat ceva la dacia lui chiar daca nu i-a iesit f bine intentia conteaza...SGM am impresia ca te crezi cam vedeta, dupa cum spunea cineva mai sus, tu te-ai nascut invatat? ia mai lasa aerele de vedeta si da dovada de caracter,in caz ca nu stiai caracterul e trasatura cea mai importanta a omului nu faptul ca a avut un motor de 180 de cai pe dacie iar daca-i tratezi pe toti ca niste nimicuri inseamna ca tu esti mai prejos. sa va vad cand bagati voi atatia bani in dacia voastra CORVIN te rog sa contui sa postezi si sa nu-i bagi pe toti in seama, tu fati masina pe placul tau si ingora restul.
Ştiu că-s arogant şi genial, dar îmi place să mi-o spună şi alţii. Oare o să mă iertaţi vreodată că-s cel mai bun?

Si ca o explicatie pentru tine, am avut nenumarate discutii cu "maestrul Corvin" si i-am explicat faptul ca aprinderea originala este cea mai buna. Ca nu a inteles si nu a reusit sa o faca sa mearga, e strict problema lui.
A incercat el sa adapteze volanta si nu a reusit, de aia este el in cautare de alte solutii mai proaste. Alte explicatii sunt de prisos.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 14:58   #314
corvin_5000

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 257
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

robert....de etapa aia cu volanta am trecut demult..(si mergea f bine)..motorul de r5 l-am vandut,asa ca s-a dus si aprinderea...era evident..ideea era ca din motorul simplu de dacie vroiam sa obtin da..o presiune mica ..nicidecum sa trec de 100cv ca la pistoanele astea nu merge,pur si simplu.."un ajutor"de la turbina prinde bine...la faza cu presiunea de ulei eu zic ca o pompa de dacie cu debit marit (ca din aia am)face fata linistit.Stiam si de returul in baia de ulei,(turul nu de acolo se ia)stiam de,evacuare..si pt mine data trecuta nu a fost mare lucru...am stiut exact unde sa ma duc,si ce sa rezolv...ca nu le stiu pe toate e evident....dar eu intreb una,lumea se leaga de alta,farurile alea chiar am dat putin pe ele...si le-am pus de curiozitate fiind ca sunt f eficiente,ca nu raman alea sau ce fac cu ele...ce treaba aveti voi...da..exact avea legura cu aprinderea,am inteles).am ajuns la concluzia ca site-ul asta s-a ca "marit" si tocmai de aia o sa caut solutii si alte chestii in alta parte..imi place totusi ca unii au idei bune,si nu se lasa influentati de ce spune unu altul..spor la proiecte ..eu unul ma retrag,las pe experti sa isi faca treaba..papa
corvin_5000 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 02:10   #315
clif

Stage 5
 
clif's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 315
Default Re: CJ 06 FIG..berlina.pana la urma m-am tinut de cuvant..

frate pacat era un proiect tare dar........
clif is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -