Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-02-11, 18:07   #61
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Mama da tu esti pe treaba rau de termini asa usor intr-o saptamana ... bv ... sa vedem rezultatele
m-am bucurat degeaba...nu cred ca e gata intr-o saptamana ca am o gramada de sudat, taiat, sudat...dar asta e, trebuie.

Quote:
Originally Posted by green_e30 View Post
Vai ce frumos ii sta cu janta aia a mea rosie!
Multa bafta my friend si in caz ca mai ai nevoie de vreo piesa nu ezita sa dai un call!
astept interior bun bun bun
Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Imi permit sa zic "cu placere...". Stie Opia de ce...

Au iesit bine cadrele. Bafta cu masina, mai ai de lucru pana sa iasa cum trebuie
mersi!

azi am dat jos pragurile de fibra, stangu e oky, ca doar cea fost schimbat...dar dreptu, eh aici e problema. Numai e pragu deloc trebuie schimbat cu totu, si cel din interior. Ce sa fac acuma, m-am dus la magazin si am luat si podea stanga+dreapta, prag interior...si sa vad cand bag masina in hala ca sa inceapa distractia. Am facut si poze sa vedeti ce inseamna sa ai praguri de fibra+noroi. Numai zic ca aveau 2 tone pragurile ca erau pline de noroi Revin cu info cand e gata podeaua+pragur...antifonat si etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	21022011.jpg
Views:	261
Size:	352.5 KB
ID:	1884703   Click image for larger version

Name:	21022011(002).jpg
Views:	244
Size:	284.5 KB
ID:	1884704   Click image for larger version

Name:	21022011(003).jpg
Views:	217
Size:	250.4 KB
ID:	1884705  

Click image for larger version

Name:	21022011(001).jpg
Views:	163
Size:	266.8 KB
ID:	1884706   Click image for larger version

Name:	21022011(004).jpg
Views:	244
Size:	351.7 KB
ID:	1884707  
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 21-02-11, 18:17   #62
Blue_dacia_performance

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 293
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

a fugit pragu la mancat carile
Blue_dacia_performance is offline  
Old 21-02-11, 18:41   #63
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu a fost bombardament
DJBOSS is offline  
Old 21-02-11, 19:45   #64
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

iti recomand sa iti cauti alta masina pt proiect... asa a fost si a mea poate mai rau... i-am facut tabla am vopsit-o cu cele mai bune produse pe care le-am gasit de fiecare data a inflorit rugina pe sub tabla... am vopsit-o in fiecare an... e pacat sa muncesti atat si sa vezi ca orice-ai face rugina reapare si cu vopsea buna si cu repere de uziana si cu ulei si cu vaselina... am o 1300 in fata blocului abandonata de cativa ani buni are tabla mai buna ca a mea care e facuta in vara...

singura solutie ca sa scapi cu adevarat de rugina ar fi sa sablezi toata caroseria sa o repari si apoi sa o tratezi... dar nu se merita doar salblarea costa 2500 de lei

PS: replay cu "nu ai pregatit-o tu bine" sau "nu-ai stiut tu cu ce sa o dai" va fi pur si simplu ignorat
__________________
EX Dacia 1310 L '98
Dacia 1310 MLS '86
Suzuki DR750sBIG '90

"Dacia mea 1310MLS '86 AKA The Smurf 1710 "
"EX Dacia mea 1310L '98 AKA TEI 1610 "
"My DR 750s BIG"
Old_boy is offline  
Old 21-02-11, 19:48   #65
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

poti sa zici ca ai masina mai usoara acum cat de urat poate sa fie acolo, nu-mi vine sa cred ca sa mancat in halul asta....
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline  
Old 21-02-11, 19:55   #66
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

sincer nu arata chiar bine...dar fata de una din 2002 pe injectie pe care si-a luat-o un prieten asta e boboc...la aia bagi pumnul prin gauricat te-a dus podea stanga+dreapta?mult noroc in continuare

Last edited by GEO GR 01 NVN; 21-02-11 at 20:01.
GEO GR 01 NVN is offline  
Old 21-02-11, 20:59   #67
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Quote:
Originally Posted by Old_boy View Post
iti recomand sa iti cauti alta masina pt proiect... asa a fost si a mea poate mai rau... i-am facut tabla am vopsit-o cu cele mai bune produse pe care le-am gasit de fiecare data a inflorit rugina pe sub tabla... am vopsit-o in fiecare an... e pacat sa muncesti atat si sa vezi ca orice-ai face rugina reapare si cu vopsea buna si cu repere de uziana si cu ulei si cu vaselina... am o 1300 in fata blocului abandonata de cativa ani buni are tabla mai buna ca a mea care e facuta in vara...

singura solutie ca sa scapi cu adevarat de rugina ar fi sa sablezi toata caroseria sa o repari si apoi sa o tratezi... dar nu se merita doar salblarea costa 2500 de lei

PS: replay cu "nu ai pregatit-o tu bine" sau "nu-ai stiut tu cu ce sa o dai" va fi pur si simplu ignorat


Cam greu sa o mai bufneasca rasu daca schimba pragu si podeaua...doar sa ajunga rugina de la pragul celalalt )
BlueAngel is offline  
Old 21-02-11, 21:05   #68
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

ba sigur ca o ia nu zic ca se face gaura sau ceva dar apare rugina din aia de suprafata superficial dar apare si de la aparut pana la gaura nu e mult...
Old_boy is offline  
Old 21-02-11, 22:39   #69
03xuc

Stage 5
 
03xuc's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 521
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

salut, cate spire ai taiat din arcuri? amortizoarele leai intarit la maxim? si pe fata iti atinge?
03xuc is offline  
Old 22-02-11, 00:46   #70
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Quote:
Originally Posted by Blue_dacia_performance View Post
a fugit pragu la mancat carile
Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu a fost bombardament
acolo un pic
Quote:
Originally Posted by Old_boy View Post
iti recomand sa iti cauti alta masina pt proiect... asa a fost si a mea poate mai rau... i-am facut tabla am vopsit-o cu cele mai bune produse pe care le-am gasit de fiecare data a inflorit rugina pe sub tabla... am vopsit-o in fiecare an... e pacat sa muncesti atat si sa vezi ca orice-ai face rugina reapare si cu vopsea buna si cu repere de uziana si cu ulei si cu vaselina... am o 1300 in fata blocului abandonata de cativa ani buni are tabla mai buna ca a mea care e facuta in vara...

singura solutie ca sa scapi cu adevarat de rugina ar fi sa sablezi toata caroseria sa o repari si apoi sa o tratezi... dar nu se merita doar salblarea costa 2500 de lei

PS: replay cu "nu ai pregatit-o tu bine" sau "nu-ai stiut tu cu ce sa o dai" va fi pur si simplu ignorat
am vazut masini mai rele decat asta...si au fost reparata fara probleme si nu a aparut deloc rugina. Solutia e simpla, dupa ce refaci, dai cu grund peste tot(sau cu zinc inainte de grund e si mai bine) Si dupa se da cu vopsea cauciucata, aia de atifonare si numai ai treaba. Se dau 2-3straturi si numai trece nici apa prin ea, si nici rugina nu iese. Eu asea o sa fac o sa dau si pe sub ea si in ea peste tot...Asta e apare, curat si revopsesc, sa nu o mai gaureasca.
Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
poti sa zici ca ai masina mai usoara acum cat de urat poate sa fie acolo, nu-mi vine sa cred ca sa mancat in halul asta....
anu frate...alea pana in 95 sunt mai bune decat astea peste...economie de tabla.
Quote:
Originally Posted by GEO GR 01 NVN View Post
sincer nu arata chiar bine...dar fata de una din 2002 pe injectie pe care si-a luat-o un prieten asta e boboc...la aia bagi pumnul prin gauricat te-a dus podea stanga+dreapta?mult noroc in continuare
podele le-am luat printr-o combinatie, undeva la 80roni ambele.

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
Cam greu sa o mai bufneasca rasu daca schimba pragu si podeaua...doar sa ajunga rugina de la pragul celalalt )
eh si tu
Quote:
Originally Posted by Old_boy View Post
ba sigur ca o ia nu zic ca se face gaura sau ceva dar apare rugina din aia de suprafata superficial dar apare si de la aparut pana la gaura nu e mult...
sa speram ca nu apare chiar dupa primu an
Quote:
Originally Posted by 03xuc View Post
salut, cate spire ai taiat din arcuri? amortizoarele leai intarit la maxim? si pe fata iti atinge?
pe fata 3 si pe spate 2.5 spire. Desi iti recomand sa tai pe fata maxim 2.5 si spate 2.5. Da eu am intarite pe fata bine de tot amortizoarele, dar spatele e mai soft(prea soft, daia le refac) Oricum o sa le schimb acuma cat mai e vreme buna de munca.

In alta ordine de idei, nu vreau sa renunt la o masina cu acte la zi, cu itp si asig valabile...e putina rugina, se face cu ceva banet si timp. Asea ca rabdare ca iese iara dacia la joaca, nu e vai.
NightClubRacer is offline  
Old 22-02-11, 10:51   #71
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Cand ai zis ca te apuci sa o desfaci ti am zis ca o sa fii dezamagit de starea in care este ...
O sa ai ceva de munca ... asta in cazul in care nu ti cumperi alta ...
BrandyMPX is offline  
Old 22-02-11, 11:00   #72
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Cand ai zis ca te apuci sa o desfaci ti am zis ca o sa fii dezamagit de starea in care este ...
O sa ai ceva de munca ... asta in cazul in care nu ti cumperi alta ...
o refac...nu vreau s-o arunc, am prins drag de ea...desi face multa galagie si o sa ma arda la buzunar
NightClubRacer is offline  
Old 22-02-11, 11:01   #73
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
o refac...nu vreau s-o arunc, am prins drag de ea...desi face multa galagie si o sa ma arda la buzunar
EEE asta se numeste pasiune :X
BrandyMPX is offline  
Old 22-02-11, 23:47   #74
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

din tote daciile ai ales una din seria cu ea mai proasta tabla... orice inainte de 90 si dupa 2000 daca luai si era ok nu zic ca nu au fost exceptii in perioada asta dar este evident ca a ta nu face parte din aceaste exceptii

luai una din 75 si mai schimbai la asta pragurile de 3 ori pana le schimbai la aia
Old_boy is offline  
Old 23-02-11, 00:03   #75
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1310 DMX'u

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
EEE asta se numeste pasiune :X
sau prostie cum ar zice uni...

Quote:
Originally Posted by Old_boy View Post
din tote daciile ai ales una din seria cu ea mai proasta tabla... orice inainte de 90 si dupa 2000 daca luai si era ok nu zic ca nu au fost exceptii in perioada asta dar este evident ca a ta nu face parte din aceaste exceptii

luai una din 75 si mai schimbai la asta pragurile de 3 ori pana le schimbai la aia
frate, te intreb sincer cat ai dat pe a ta, ca bani? si dupa iti spun eu cat am dat. Nici nu se compara pretu meu, am dat FIX 1200ron. Masina care are acte la zi, itp pana in 08/2012(dala la politie nu pe talon si atat), asigurare...Si merge fara probleme, am schimbat ieri capacu la delcou si aia e. O puteam face la misto, gen fata de prag si atat, si cateva petice, si dupa fibra..data vopsea la misto si aia era. Nici nu isi dadea careva seama ce ascunde sub mocheta. Dar eu vreau s-o fac cum trebuie, sa nu am treaba. Asta e masina, asta e proiectu, sunt bani mei, e tabla mea... Nu am nimic cu tine, dar esti prea rautacios prin comentarile tale...si punct.
NightClubRacer is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -