Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-06, 15:41   #31
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Am si eu o dacie

Dereck daca nu ai mai vopsit in viata ta masini nu te apuca direct pe masina ta ... parerea mea ... si in plus de asta ... nu merita sa iti cumperi compresor +pistol si alte ustensile pentru vopsit daca nu te ocupi cu asa ceva ... parerea mea e ca nu iti renteaza ... mai bine bagi banii aia intr-o vopsea calumea si mergi la un vopsitor de meserie sa iti faca masina. Si pe langa vopsitul propriu zis mai is inca vreo 4-5 zile, daca nu mai mult, de stat pe masina si de chituit, smirgheluit si adus la linie, lucru care de asemenea iti cere ceva experienta sa iti iasa calumea.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 15:47   #32
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Am si eu o dacie

am mai vopsit la viata mea si mi se pare usor de dat cu chit si pe urma de dat cu smilgher de adus la acelasi nivel si pe urma de vopsit dar imi e frica ca nu prinde sprayul dar daca dau peste pana vine la aceeasi culoare si 2 straturi daca e nevoie o prinde astea imi e mie..
dereck is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 15:53   #33
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Am si eu o dacie

eu te sfatuiesc sa nu vopsesti cu spray-ul pentru ca va iesi un mare ***si de pensula),poa sa iti iasa din cap(vopseshti masini nu ushi), si poate ca ti se pare tie usor chituitu' da tre sa ai si acolo grija cu anumite chestii, si crede-ma ca am smirgheluit si am matuit si eu de mi-a ieshit pe nas la coapta mea ... vreo sapt si ceva ... si tot nu mi-a iesit cum am vrut eu ...dar nah depinde fiecare la ce se asteapta de la munca lui...raman la ideea ca ar fii mai bine sa o duci la un atelier de tinichigerie-vopsitorie sa o faca baietii de acolo ca la carte, pentru ca daca o faci tu cu spray si alte minuni s-ar putea sa fii dezamagit. Si ca sa iti prinda vopseaua pe masina.. tre sa ii dai o tura de matuire la toata caroserie... sa dai cu shmirghel de granulatie mica si cu apa
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 15:58   #34
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Am si eu o dacie

am masina speciala de finisat deci imi va fi usor aici iar la partea cu vopsit am fost la un atelier si mi a cerut ala 6 milioane pt chituit care abia sunt 2-3 dastea si vopsit. nu vreau sa dau atata.. inca nu stiu ce sa fac masina o am demontata tot si nu stiu cum sa fac sa o vopsesc. ce e prin inauntru merge si cu pensula dar pe afara nu stiu cred ca o sa incerc cu sprayul
dereck is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 17:06   #35
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Am si eu o dacie

Pai baietii nostri te iau in special daca de ex. faci masina cu capota neagra si ea sa fie alba...aici da..tre mentionata in talon dar daca dai bari jos si schimbi faruri ...astea nu au cum sa zica numic de ele ca nu sunt specificate in talon..asa caa...acum mai nou nici seria de motor nu se mai trece in talon (ci doar in carte) si la revizie nu zic aia nik ca daca masina e inscrisa atunci inseamna ca are identificare facuta....dar oricum nu e bine sa umbli asa chiar daca lumea nu prea are ce sa zica( adica daca te opreste un gabor..fie si de control ...spun eu.nu es uita sub capota..si daca se uita si vede putere 54 cai..si tu ai 120 ...punel sa verifice )
Laurentiu Rosu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 17:18   #36
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Re: Am si eu o dacie

Derek ... chiar nu merita sa bagi banii in compresor+pistol... mai bine du-te la un atelier de vopsitorie.... dak cauti gasesti si oameni care lucreaza mai ieftin...nu are rost sa faci o treaba si dupaia sa iti para rau ca ai aruncat banii degeaba...
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 17:42   #37
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Am si eu o dacie

masina are culoarea albastru metalizat si eu vreau sa o fac gri si la un atelier nu stiu daca ma duc o sa incerc cu sprayul si daca nu reusesc ceva ma voi duce si la un atelier mersi pt sfaturi
dereck is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 18:36   #38
Alpine

Stage 2
 
Alpine's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 57
Default Re: Am si eu o dacie

Quote:
Originally Posted by Laurentiu Rosu View Post
Pai talonu nu ai cum sa il pierzi ca nu specifica nicaieri acolo ca ai bot cu 4 faruri bare de plastic sau capota ns de care specifica de ex : Dacia model TLX,....sau io mai stiu asa ca nu are de ce as aiba treaba cu politia..asta doar daca nu il racaie sa ii dea talpa
copilas eu zic sa te mai interesezi sa vezi ce inseamna "gordini style".eu ma refeream k iti ia talonul daca dai barile jos(slabesti rezistenta masinii),nu la schimbatul mastii si al farurilor

Quote:
Originally Posted by Laurentiu Rosu View Post
Pai baietii nostri te iau in special daca de ex. faci masina cu capota neagra si ea sa fie alba...aici da..tre mentionata in talon dar daca dai bari jos si schimbi faruri ...astea nu au cum sa zica numic de ele ca nu sunt specificate in talon..asa caa...acum mai nou nici seria de motor nu se mai trece in talon (ci doar in carte) si la revizie nu zic aia nik ca daca masina e inscrisa atunci inseamna ca are identificare facuta....dar oricum nu e bine sa umbli asa chiar daca lumea nu prea are ce sa zica( adica daca te opreste un gabor..fie si de control ...spun eu.nu es uita sub capota..si daca se uita si vede putere 54 cai..si tu ai 120 ...punel sa verifice )
ce usor e sa vorbesti...mai ales sa ajungi de la 54 cp la 120 cp fara sa se vada modificari la motor sa se ia politia de tine.cand vei ajunge la 120cp sa ne impartasesti si noua
Alpine is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 22:59   #39
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Am si eu o dacie

ai dreptate dar rar se intampla sa iti salte capota..dar asta e ..fiecare cu parerea lui
Laurentiu Rosu is offline   Reply With Quote
Old 30-09-06, 09:37   #40
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Am si eu o dacie

Am gasit aici pe site bari ca ale lui TAU la in jur de 4 milioane.... Ii ceva serios sau asa numa ... cer sfatul cunoscatorilor... ms mult...



DACIA RULZZZZZ!!!!!
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 15:30   #41
Alpine

Stage 2
 
Alpine's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 57
Default Re: Am si eu o dacie

[QUOTE=Ms-02-TPI;570245]Am gasit aici pe site bari ca ale lui TAU la in jur de 4 milioane.... Ii ceva serios sau asa numa ... cer sfatul cunoscatorilor... ms mult...


cam atat sunt spoilerele,dar mai ai de retusat la ele k sa iti vina bine p masina.
Alpine is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 17:45   #42
axxro

Stage 5
 
axxro's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 635
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Am si eu o dacie

[QUOTE=Alpine;575831]
Quote:
Originally Posted by Ms-02-TPI View Post
Am gasit aici pe site bari ca ale lui TAU la in jur de 4 milioane.... Ii ceva serios sau asa numa ... cer sfatul cunoscatorilor... ms mult...


cam atat sunt spoilerele,dar mai ai de retusat la ele k sa iti vina bine p masina.
eu am auzit ca ai destule de mult de modificat la ele, a zis si tau asta, nu mere sa le cumperi si sa le montezi direct pe masina, deci daca nu ai pe cineva sa ti le modifice mai bine nu te baga la ele
axxro is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 14:34   #43
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Re: Am si eu o dacie

merci mult.... da nu ar fi problema cu modificatu si potrivitu.. ma intereseaza daka is rezistente cat decat, k am vazut o poza a lui tau in care era crapat spoileru fata.
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 21:46   #44
Alpine

Stage 2
 
Alpine's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 57
Default Re: Am si eu o dacie

Quote:
Originally Posted by Ms-02-TPI View Post
merci mult.... da nu ar fi problema cu modificatu si potrivitu.. ma intereseaza daka is rezistente cat decat, k am vazut o poza a lui tau in care era crapat spoileru fata.
Sunt destul de rezistente si elastice.
Alpine is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 21:43   #45
CJ02VDV

Stage 5
 
CJ02VDV's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,910
Member of:
[2 Roti]
[RENAULT]
Wink Re: Am si eu o dacie

Quote:
Originally Posted by dereck View Post
7 mil e cam scump
Inca ie ieftinn!!!Eu am interesat cam ce pret ar fi vopsit dacia mea si ma iesit 16 mill!!!dar cu lag!!!!Baga un motor renault!!!Si un evac din inox!!Bara lui tau nu prea se potriveste cu prag!!!!Daca fati un masina fa unicattt!!!!
CJ02VDV is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -