Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-11, 23:53   #91
Nicuduy

Stage 2
 
Nicuduy's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 69
Member of:
[DACIA]
Default Re: Batranica mea '86

azi am pus spoileru spate vopsit alb as vrea si io cateva sfaturi in legatura cu ,culoarea : alb sau negru (spoileru)multumesc
Nicuduy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 21:45   #92
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by Nicuduy View Post
azi am pus spoileru spate vopsit alb as vrea si io cateva sfaturi in legatura cu ,culoarea : alb sau negru (spoileru)multumesc
de preferat daca ai bara spate neagra sa fie si spoileru` negru ...
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 22:44   #93
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
de preferat daca ai bara spate neagra sa fie si spoileru` negru ...
Dacă citeai posturile din urmă ... îți dădeai seama despre ce este vorba . Deci , citește și revino-o din nou . cu un sfat constructiv , la subiect . ( a se citii PUNCT ) .

Omul a spus că a făcut spoilerul -bara- spate ALB! și vrea să știe cum ar da mai bine... ALB SAU NEGRU! să poată face și spoilerul -bara- față !

Peace!
__________________

Prietenii adevăraţi se gândesc mereu la tine!
R.I.P, Adiţă!

Tragedia vietii este ca imbatranim prea devreme si devenim intelepti prea tarziu.
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 23:01   #94
Nicuduy

Stage 2
 
Nicuduy's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 69
Member of:
[DACIA]
Default Re: Batranica mea '86

Cam asa ceva.,
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag110.jpg
Views:	85
Size:	55.6 KB
ID:	2001391   Click image for larger version

Name:	Imag109.jpg
Views:	82
Size:	47.7 KB
ID:	2001393  
Nicuduy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 23:02   #95
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Dacă citeai posturile din urmă ... îți dădeai seama despre ce este vorba . Deci , citește și revino-o din nou . cu un sfat constructiv , la subiect . ( a se citii PUNCT ) .

Omul a spus că a făcut spoilerul -bara- spate ALB! și vrea să știe cum ar da mai bine... ALB SAU NEGRU! să poată face și spoilerul -bara- față !

Peace!
Nu ai prins ideea ...
1. am scris odata bara si o data spoiler ca sa nu se repete din motive de fonetica .
2. a fost o "aluzie"(daca ii pot zice asa) cu referire la asortare ... ca sa te fac sa intelegi : "daca ai bara/spoilerul spate negru ... sa fie si cel de pe fata negru" ca atunci cand "spoilerul spate este alb sa fie si cel de pe fata tot alb" ... asta in cazul in care le-ar face pe amandoua aceeasi culoare( ceea ce mi se pare "mai" normal decat sa le faca in culori diferite )
3. Sfat constructiv nu sunt in masura sa dau pentru ca nu imi permite experienta ... pot doar sa dau o parere la subiect... si aceea ar fi (explicita) : masina sa aiba ambele bari/spoilere negre pentru contrast cu vopseaua de la mijloc si sa se asorteze cu plafonul si stalpii . REPET : PAREREA MEA
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 23:06   #96
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by Nicuduy View Post
Cam asa ceva.,
In cazul asta (bineinteles daca si tie iti place) vopseste si bara fata tot alb ...
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 17:00   #97
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Batranica mea '86

clar albbbbb ia sta foarte bine acum urmeaza si bara fata si pragarele da ?
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 21:38   #98
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
clar albbbbb ia sta foarte bine acum urmeaza si bara fata si pragarele da ?
Da! Hai şi tu pe la noi.. la "garajul" nostru!
Praguri late şi recondiţionat bara faţă .
Vorbeam azi noapte cu Nic şi ziceam că ar merge şi o prelungire la bara spate , ar veni mai bine ,

Last edited by GJ 64 GAB; 13-05-11 at 21:41.
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 01:00   #99
Nicuduy

Stage 2
 
Nicuduy's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 69
Member of:
[DACIA]
Default Re: Batranica mea '86

O sa vina si prelungirea si pragurile

Niste poze de azi ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SPM_A0597.jpg
Views:	38
Size:	276.8 KB
ID:	2002655   Click image for larger version

Name:	SPM_A0598.jpg
Views:	28
Size:	211.0 KB
ID:	2002656   Click image for larger version

Name:	SPM_A0599.jpg
Views:	32
Size:	524.6 KB
ID:	2002657  

Click image for larger version

Name:	SPM_A0601.jpg
Views:	117
Size:	444.5 KB
ID:	2002658   Click image for larger version

Name:	SPM_A0602.jpg
Views:	77
Size:	268.9 KB
ID:	2002659   Click image for larger version

Name:	SPM_A0604.jpg
Views:	50
Size:	313.9 KB
ID:	2002660  

Click image for larger version

Name:	SPM_A0605.jpg
Views:	90
Size:	439.1 KB
ID:	2002661   Click image for larger version

Name:	SPM_A0607.jpg
Views:	128
Size:	403.5 KB
ID:	2002662   Click image for larger version

Name:	SPM_A0606.jpg
Views:	94
Size:	399.7 KB
ID:	2002663  

Nicuduy is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 14:11   #100
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Batranica mea '86

Ultimele două sunt demenţialee...
Ne place , ne place ,. ne place , place , placeeeeeeee
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 11:54   #101
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Ultimele două sunt demenţialee...
Ne place , ne place ,. ne place , place , placeeeeeeee
Eu am un alt punct de vedere, daca imi permiti:

1. Nu vad de ce as modifica o capota standard, atata timp cat modificarile nu aduc nici un beneficiu estetic sau practic(functional).
2.Bara fata ar putea sa fie asezata mai bine, se observa spatiile dintre ea si faruri, este ridicata spre capetele care se prind de aripi.
3.Ce rol au lampile de semnalizare(cred) in locul proiectoarelor( de pe bara fata)?
4.Pragurile nu au nimic comun cu bunul gust(parerea mea), arata aiurea, si sunt de o calitate indoielnica.
5.Trecand la partea din spate, am observat cum usa din stanga spate ti se inchide foarte prost, ramane un spatiu foarte mare intre ea si cadrul ei.
6.Ce rol au lampile rosii de pe aripile spate?
7.Bara spate pare prost finisata si asezata.Colac peste pupaza mai apar si doua iesiri de la sistemul de evacuare.De ce ai facut asta?Nu crezi ca este prea mult?
8.La capitolul lampi spate-triple. ma abtin....dar nu pot sa nu observ cum ti-ai gazat chederele de cauciuc.
9.Tripla din dreapta spate, pare usor in cadere, adica marginea ei de sus nu pare paralela cu linia portbagajului, care si el este ridicat de la coltul din dreapta.(sau este cazut panoul)
10.Poate ca o sa ai nevoie vreodata de cuiul de remorcare.
11.Urat ai prins bara spate, cu suruburile alea....

Deci, sfatuiesc propietarul sa aibe mult mai multa grija sa sa nu lucreze in graba. Se vede cum a "aruncat" piesele pe masina, fara sa fie preocupat mai mult de detalii.Pacat.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 12:25   #102
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Batranica mea '86

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Eu am un alt punct de vedere, daca imi permiti:

1. Nu vad de ce as modifica o capota standard, atata timp cat modificarile nu aduc nici un beneficiu estetic sau practic(functional).
2.Bara fata ar putea sa fie asezata mai bine, se observa spatiile dintre ea si faruri, este ridicata spre capetele care se prind de aripi.
3.Ce rol au lampile de semnalizare(cred) in locul proiectoarelor( de pe bara fata)?
4.Pragurile nu au nimic comun cu bunul gust(parerea mea), arata aiurea, si sunt de o calitate indoielnica.
5.Trecand la partea din spate, am observat cum usa din stanga spate ti se inchide foarte prost, ramane un spatiu foarte mare intre ea si cadrul ei.
6.Ce rol au lampile rosii de pe aripile spate?
7.Bara spate pare prost finisata si asezata.Colac peste pupaza mai apar si doua iesiri de la sistemul de evacuare.De ce ai facut asta?Nu crezi ca este prea mult?
8.La capitolul lampi spate-triple. ma abtin....dar nu pot sa nu observ cum ti-ai gazat chederele de cauciuc.
9.Tripla din dreapta spate, pare usor in cadere, adica marginea ei de sus nu pare paralela cu linia portbagajului, care si el este ridicat de la coltul din dreapta.(sau este cazut panoul)
10.Poate ca o sa ai nevoie vreodata de cuiul de remorcare.
11.Urat ai prins bara spate, cu suruburile alea....

Deci, sfatuiesc propietarul sa aibe mult mai multa grija sa sa nu lucreze in graba. Se vede cum a "aruncat" piesele pe masina, fara sa fie preocupat mai mult de detalii.Pacat.
De acord masina are nevoie neeaparat de atentie la detalii,in mare e completa dar doar atat,ocupa-te sa rezolvi toate imperfectiunile si vei vedea o mare diferenta,nu e greu doar rabdare si o sticla de cola si intr-un weekend masina asta isi va schimba radical aspectul
O masina nu se intretine doar, citez colegul de mai sus "aruncand" piese pe ea ci masina trebuie sa fie inchegata lucrata cu simt de raspundere,piesele centrate si fixate
Spor la treaba
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 12:31   #103
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Batranica mea '86

1. Fiecare cu gusturile lui
2. O să fie schimbată cu una dintr-o bucată .
3. Nu-s lămpi de semnalizare. -dacă citeai thread-ul vedeai -
4. Nu sunt aşa "îndoelnice" . Şi s-a precizat că or să fie schimbate -dacă citeai thread-ul vedeai -
5. S-a precizat că maşina în vara asta o să intre din nou la modelat , finisat !
6. Or să fie scose . O spui de parcă el le-ar fi pus
7. De ce să fie prea mult . Hai să fim serioşi .
8. Ai dreptate , dar o să se cureţe , când se vor schimba triplele -cât mai curând-
9. O să se rezolve şi asta .
10. -
11. O să rezolve ... Bara a fost vopsită provizoriu . Astăzi se va definitiva situaţia !

În vara asta o să intre la finisat . Ca la carte !
Mulţumesc pentru sfaturi , orice părere , orice sfat e bine-venit !
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 12:47   #104
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Batranica mea '86

Tot ce voiam sa spun mai sus este ca: detaliile sunt mai importante decat credem.Ele fac o mare diferenta la sfarsit, cand privesti masina din toate unghiurile.S-a intamplat sa vad multe masini, care de la distanta pareau "perfecte", dar cand m-am apropiat la o jumatate de metru de ele, ieseau in evidenta zeci de mici defecte: rugina, vopsea sarita, piese care nu se potrivesc cum trebuie, zgarieturi. etc. Probabil ca ati vazut cu totii astfel de masini.
Daca tot depune un efort, sa-l depuna cum trebuie.Altfel e pacat de timpul alocat si mai ales de banutii investiti.

P.S. Eu lucram mereu cu o hartie pe care imi notam toate micile chestii pe care trebuia sa le rezolv. Poate ca sunt eu defect, dar asta mi s-a parut cea mai potrivita, sa nu uit ce am de facut. Le rezolvam, le taiam, etc.
Dupa cativa ani, lista inca este valabila, inca mai am si eu de rezolvat multe lucruri.

Ganduri bune.

Last edited by RRedman; 15-05-11 at 12:51.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 01:07   #105
Nicuduy

Stage 2
 
Nicuduy's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 69
Member of:
[DACIA]
Default Re: Batranica mea '86

Subscriu la postul lui GAB .
Multumesc pentru sfaturi

Eu impreuna cu GAB din lipsa de ocupatie am hotarat sa montam o prelungire de golf mk3 pe bara mea fata ...
Acum ne pregatim sa o vopsim . Sa vedem ce o sa iese !
Nicuduy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -