Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-12-10, 15:55   #211
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Thumbs up Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Voi credeti ca totul s-a facut/se va face pentru publicitate?
Masina nu o sa aiba motorul omologat, in RO nu poti omologa asa ceva pentru condus pe drumuri publice, inginerii R.A.R. sunt batuti in cap!
Asadar nu cred ca Robert doreste aceasta publicitate care se poate intoarce contra lui..

Nu mai dati atatea idei, nu va mai dati aiurea cu parerea, nu mai puneti intrebari stupide gen urmeaza turbo.. luati si savurati pozele si amanuntele care sunt, nu trebuie sa scrieti,doar sa cititi!

Targetul este de 350 cp din ce a scris Robert,nu mai dati voi ideile cum sa ajunga la cifrele alea!

Forumul asta nu merita thread-uri din astea, eventual sa dai un examen psihologic inainte sa poti posta!

Spor!
Lol, ai fost prea aspru...dar e adevarat, ai mare dreptate in ce spui...si stiu ca acum toata lumea o sa se aprinda...

P.S: Robert, imi cer mii de scuze pentru off-topic, si am observat ca esti un baiat bun, si nu esti ca cei care vorbesc doar...tu faci fapte nu doar vorbe!
Tot ce iti pot ura este bafta, rabdare, si mai ales BANI ca fara nu poti face nimic... Salut si ai grija ce faci
__________________

Bmw e34 525 TDS - P 2885 BB
My First Car: Dacia 1310 L DB 07 VNF back in business !
New Project Dacia 1310 AG-83-WRC
Cosmin-SNR is offline  
Old 03-12-10, 16:09   #212
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Voi credeti ca totul s-a facut/se va face pentru publicitate?
Masina nu o sa aiba motorul omologat, in RO nu poti omologa asa ceva pentru condus pe drumuri publice, inginerii R.A.R. sunt batuti in cap!
Asadar nu cred ca Robert doreste aceasta publicitate care se poate intoarce contra lui..

Nu mai dati atatea idei, nu va mai dati aiurea cu parerea, nu mai puneti intrebari stupide gen urmeaza turbo.. luati si savurati pozele si amanuntele care sunt, nu trebuie sa scrieti,doar sa cititi!

Targetul este de 350 cp din ce a scris Robert,nu mai dati voi ideile cum sa ajunga la cifrele alea!

Forumul asta nu merita thread-uri din astea, eventual sa dai un examen psihologic inainte sa poti posta!

Spor!


Inca un avocat...

Ne poti spune daca te-ai hotarat ca motorul sa dezvolte 350 cai si in privinta modificarilor care o vor duce la 350 cai ?
BlueAngel is offline  
Old 03-12-10, 23:27   #213
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by UniculSGM View Post
http://www.sport.ro/masini/video-sen...74-de-cai.html )))))))

Asta cu Varu Robert e maxima!
robert mult respect din partea mea chiar apreciez ...ce faci dar totusi ar trebuii sa fii constient de o singura gafa ( mie mi se pare a gafa ) si faptu ca ai postat masina aici si pe daciaclub ... de unde au fost reluate poze/filmulete si comentate de toti prostii care nu stiu cat fac 2 boabe adunate cu 2 ... daca stai sa te uiti peste tot la comenturi pe site-uri si astea ti se uraste ... si cum spunea cineva mai sus ... RECLAMA NEGATIVA ... care sper eu sa nu-ti inrautateasca situatia ( stii la ce ma refer ) ... mai bine dak mergea topicul doar pe poze fara comentarii si strict atat

INCA ODATA ITI DORESCC F F F F F MULTA BAFTA si ASTEPT sa vad PROIECTU FINALIZAT !!!
RESPECT
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline  
Old 04-12-10, 01:04   #214
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by alex.p7m View Post
mult respect

ai postat masina pe daciaclub ...

BAFTA
RESPECT
Un link se poate?
Multumesc
Muttley is offline  
Old 04-12-10, 08:34   #215
LiviuTunman

Stage 5
 
LiviuTunman's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Astra bertone o mai ai ?

OT: felicitari pentru progresele realizate! pacat de vremea asta ca nu se mai poate lucra.

Last edited by LiviuTunman; 04-12-10 at 08:39.
LiviuTunman is offline  
Old 04-12-10, 09:52   #216
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Nu am postat nimic pe DaciaClub si nici nu voi posta acolo. Pe logan club am postat.

Nu mai am Bertone-le, a ajuns la o fata
UniculSGM is offline  
Old 04-12-10, 10:25   #217
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by UniculSGM View Post
Nu am postat nimic pe DaciaClub si nici nu voi posta acolo. Pe logan club am postat.

Nu mai am Bertone-le, a ajuns la o fata
imi cer sccz de confuzie ... stiam eu ca ai mai postat undeva )
" SUCCESURI "
alex.p7m is offline  
Old 05-12-10, 17:44   #218
look

Stock
 
look's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Foarte tare ce ai reusit sa faci
look is offline  
Old 06-12-10, 15:57   #219
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Ai avut ocazia, pana acum, sa afli cu cat a crescut masa totala? (sau macar pe fata, ca pe spate e posibil sa fi scazut dupa eliminarea tamburilor)

Sunt curios daca rulmentii de Logan vor rezista (avand in vedere franele mai mari, dar si Nm mai multi). Oricum, asta nu ar fi o mare problema, ci mai degraba capetele de planetara de Logan...

Un amic cu VR6 se plangea de ceva fluctuatii la relanti dupa schimbarea volantei cu una mai usoara. Din filmuletele de prezentare nu mi-am putut da seama: se simt ceva trepidatii la volan, la relanti?
In caz ca nu, ce marca e volanta? (din poze am observat ca nu e cea originala de vr6 usurata, cum crede lumea).
Tot el spunea ca a schimbat de 2 ori baia de ulei, din cauza ca e prea joasa... la tine cum e acum?

Scuze pentru rafala de intrebari, dar ma bate si pe mine un gand oarecum asemanator... o sa te deranjez pe viitor cu alte intrebari, pe privat.

PS: poza cu capota inchisa face toti banii si probabil si culoarea ai ales-o intentionat sa nu sara in ochi masina

Felicitari pentru acest nou proiect fara precedent!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 06-12-10, 16:04   #220
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
ce planetare ai folosit?
Quote:
Originally Posted by UniculSGM View Post
Originale de VR6, evident. Dar un pic modificate sa intre in fuzeta de dacie.
Quote:
Originally Posted by UniculSGM View Post
Cam asa arata planetarele ajustate la dimensiunea necesara si cu caneluri pentru fuzeta de dacie.
Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Sunt curios daca rulmentii de Logan vor rezista (avand in vedere franele mai mari, dar si Nm mai multi). Oricum, asta nu ar fi o mare problema, ci mai degraba capetele de planetara de Logan...
Cred ca alea de Logan nu mai sunt... cel putin din cate scrie mai in spate putin (vezi ca sunt poze la al 3-lea quote). Iar despre relanti a mai intrebat cineva... tot de fluctuatie... si a zis Robert ca merge bine
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 06-12-10, 16:38   #221
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Ti s-a raspuns mai sus la intrebarile legate de planetare. Nu am nici un element de dacie, totul e original .

Volanta este modelul care se gaseste pe ebay. Merge ok la relanti cu ea.

E destul de ridicata baia de ulei si oricum o sa modific scutul de dacie pentru a intra.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline  
Old 06-12-10, 19:39   #222
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Da, scuze, am citit tot topicul insa n-am inteles exact la partea cu fuzetele, din greseala am inteles ca planetarele de vr6 au fost adaptate pentru a intra in capetele de planetara de Logan. Cand am citit "caneluri pentru fuzeta de dacie", m-am gandit automat la cele din interiorul capetelor de planetara, unde intra "tija" planetarelor. Acum am inteles, e mult mai bine decat am crezut eu.

Legat de volanta, discutia a fost despre probabilitatea acesteia de a crapa, nu despre dezechilibru, sau poate n-am vazut eu bine. Zice lumea ca unele marci de volante usoare, fie ele bine echilibrate la achizitie, dupa cateva sute de km provoaca vibratii neplacute la relanti datorita uzurii neuniforme. Dezechilibrul nu ajunge sa fie suficient de mare cat sa provoace dezintegrarea volantei, insa e suficient de mare incat vibratiile produse sa fie deranjante (cine a simtit asta pe propria piele, stie exact la ce ma refer, nu e la fel ca simplele oscilatii ale relanti-ului de alta natura).
Am intrebat despre asta intrucat vreau sa stiu cam la ce sa ma astept si ce marci sa caut la momentul potrivit.

Multumesc pentru raspunsuri!
quick_5hifter is offline  
Old 06-12-10, 20:36   #223
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Am avut la berlina usurat tot ansamblul vibrochen,-biele-volanta-pistoane si nu am avut nici o problema. Frana de motor nu prea se mai simtea in schimb. Ridicasem relantiul un pic mai sus sa mearga rotund si nu erau probleme.
UniculSGM is offline  
Old 09-12-10, 19:04   #224
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

http://www.motorsportnews.ro/stiri-d...exclusivitate/
CoCaine is offline  
Old 11-12-10, 00:18   #225
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: B 3(0)4 SGM - the comeback

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Un link se poate?
Multumesc
http://www.sport.ro/masini/video-sen...74-de-cai.html
il pusese si robert o pagina mai inapoi ... uitate la comuri ... si deja iti vine sa ii bati paia
alex.p7m is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -