Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-10, 20:10   #16
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Nn nu o sa iau in seama niciodata vorbele rele pt ca stiu cat suflet a intrat in masina asta....un alt punct de vedere de ce as face-o clasic cand majoritatea adopta acest stil unul de la altul, de ce sa nu ies in evidenta cu ceva unic.....
Repet poate unu baieti nu au vazut ca nu am nike puma flacari sau portbagaj sus cum am mai vazut pe aici... da acum nu stiu poate uni sunt frustrati de ma ataca verbal asa din prima...
Dacia Sport BR 10 TCM is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 20:26   #17
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Sa inteleg ca aveti ceva cu masinile cu masinile realizate in stil clasic, asta poate pentru ca genul clasic presupune mult timp si foarte multa responsabilitate..... si inca ceva de cand ai luat masina ti-ai facut o imagine generala despre cum vrei sa arate masina la final? sau azi pui un bec, maine vopsesti firma de pe cauciucuri, poimaine pui in loc de bec, un led albastru si tot asa pana la nesfasit adica pana o aduci la forma la care nici nu visai..... cum zice ala in reclama: daca nu visezi? cum ai putea sa iti indeplinesti visele?
__________________
Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
Dacia 1410 Sport Old School
popasan is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 20:43   #18
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Din intamplare lucrez in domeniu...ma refer la design...pot sa spun, ca sfat ca orice modificare trebuie mulata dupa latura practica(functionala) si nu dupa cea estetica in mod imperativ.
De capota nu mai comentez..dar de eleron pot sa spun ca nici un rol estetic nu indeplineste.
Referitor la pasaje, este de apreciat ca le-ai confectionat in sistem propriu, dar este un contrast mare intre ele si restul masinii, in sensul ca sunt cam prea rotunjite si chiar nu vad legatura cu restul.
In fine, sper ca ai inteles punctul meu de vedere si pentru asta nu trebuie sa arunci cu noroi, trebuie sa fii fairplay indiferent de ce se scrie pe aici.Vorbim totusi de niste tinichele.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 20:57   #19
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Din intamplare lucrez in domeniu...ma refer la design...pot sa spun, ca sfat ca orice modificare trebuie mulata dupa latura practica(functionala) si nu dupa cea estetica in mod imperativ.
De capota nu mai comentez..dar de eleron pot sa spun ca nici un rol estetic nu indeplineste.
Referitor la pasaje, este de apreciat ca le-ai confectionat in sistem propriu, dar este un contrast mare intre ele si restul masinii, in sensul ca sunt cam prea rotunjite si chiar nu vad legatura cu restul.
In fine, sper ca ai inteles punctul meu de vedere si pentru asta nu trebuie sa arunci cu noroi, trebuie sa fii fairplay indiferent de ce se scrie pe aici.Vorbim totusi de niste tinichele.
RRedman nu arunc eu cu noroi daca te-ai uitat la posturile de pana acum...inca un lucru cum intelegi tu ''fairplay'' asta? prin a zice (da...asa este, sa traiti...)???
fiti voi fairplay si cititi regulamentul inainte sa postati...
Dacia Sport BR 10 TCM is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:08   #20
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Quote:
Originally Posted by popasan View Post
Sa inteleg ca aveti ceva cu masinile cu masinile realizate in stil clasic, asta poate pentru ca genul clasic presupune mult timp si foarte multa responsabilitate..... si inca ceva de cand ai luat masina ti-ai facut o imagine generala despre cum vrei sa arate masina la final? sau azi pui un bec, maine vopsesti firma de pe cauciucuri, poimaine pui in loc de bec, un led albastru si tot asa pana la nesfasit adica pana o aduci la forma la care nici nu visai..... cum zice ala in reclama: daca nu visezi? cum ai putea sa iti indeplinesti visele?
Nu am nimic cu masinile realizate in stil clasic popasane si mai ales cu masina ta...nu imi baga cuvinte in gura....dar vad ca voi aveti ceva cu masinile realizate in stilul asta al meu bari, praguri......
app: mai mult timp de lucru si responsabilitate la una clasica zici haaa....Iti dau un exemplu tu daca vrei sa faci rost de o aripa fata te duci la remat si o montezi imediat pe cand eu trebuie sa realizez alta.....

Last edited by Dacia Sport BR 10 TCM; 06-10-10 at 21:11.
Dacia Sport BR 10 TCM is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:11   #21
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

popasan....este si greu al dracu sa te duci prin dezmembrari sa iei repere originale si sa le trantesti pe masina....adevaru e ca este o mare responsabilitate....intradevar unele mici chestii se gasesc relativ greu dar totusi inca se mai gasesc.....si daca el isi pune luminite albastre ce te doare pe tine??/tu te crezi vreun mare tuner sau vreun mare restaurator??eu zic mai bine sa lasam tonul asta de superioritate ca daca ii tragi o vopsea la o masina si ii pui bare originale nu esti vreun zmeu.....Vorba lui RRedman ....sunt niste tinichele si pe baza lor apar fel si fel de conflicte ....

imi pare rau ca nu putem sa ne intelegem cu totii bine si trebuie sa apara unu dinasta cu aere de zmeu....fiecare isi face masina in felul lui....daca unii prefera fibra nu inteleg de ce sunt jigniti ca masina este un kitch....in loc sa se aprecieze faptul ca in fiecare masina se baga timp,pasiune si bani noi aruncam cu noroi in stanga si in dreapta....

Last edited by RobertRFG; 06-10-10 at 21:17.
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:16   #22
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Quote:
Originally Posted by Dacia Sport BR 10 TCM View Post
RRedman nu arunc eu cu noroi daca te-ai uitat la posturile de pana acum...inca un lucru cum intelegi tu ''fairplay'' asta? prin a zice (da...asa este, sa traiti...)???
fiti voi fairplay si cititi regulamentul inainte sa postati...
Prin "fairplay" m-am referit la atitudinea fata de cei care au abordat o stil "classic".Daca Rasputin sau Popasan sau am avut altfel de pareri despre cum ar trebui sa arate o masina ca a ta, nu trebuie sa le pui pioneze sub cauciucuri.
Regulamentul spune ca asta este un forum public si cei care intervin intr-o discutie au dreptul orice parere despre orice, venind si cu argumente( de ce? cum? etc..), chiar daca tie nu iti convine.Postandu-ti masina aici trebuie sa te astepti si la pareri mai" altfel".Nu te astepta sa arunce toti flori si sa te laude.Mai "e" si din astia(categorie in care sunt si eu) care au o parere/viziune poate mai stricta, fixa despre masini si trebuie sa accepti si treaba asta.Dar nu trebuie sa ne condamni.
Repet nu trebuie sa ajungem la conflicte personale din cauza masinilor, aici e un forum...discutam ca oamenii.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 22:40   #23
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

de acum incolo am sa va las sa va exprimati frustrarile si am sa va ignor...app popasan eu nu cred ca am intrat eu la tn pe thread sa imi exprim vro parere sau sa iti dau macar vrun sfat...nu iti place masina si nu e genul tau nu mai posta...

Update: toba sport cu 2 iesiri realizata home made custom
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P021010_12.58.jpg
Views:	114
Size:	1.16 MB
ID:	1685739   Click image for larger version

Name:	P021010_13.00_[01].jpg
Views:	136
Size:	1.02 MB
ID:	1685740   Click image for larger version

Name:	P021010_13.47.jpg
Views:	137
Size:	1.28 MB
ID:	1685741  

Click image for larger version

Name:	P021010_14.38.jpg
Views:	130
Size:	1.17 MB
ID:	1685742   Click image for larger version

Name:	P021010_15.55.jpg
Views:	103
Size:	870.9 KB
ID:	1685743   Click image for larger version

Name:	P021010_16.46_[01].jpg
Views:	184
Size:	1.02 MB
ID:	1685744  

Click image for larger version

Name:	P021010_17.27222.jpg
Views:	175
Size:	936.8 KB
ID:	1685745   Click image for larger version

Name:	P051010_13.16_[01].jpg
Views:	156
Size:	943.5 KB
ID:	1685759   Click image for larger version

Name:	P051010_13.18.jpg
Views:	233
Size:	821.4 KB
ID:	1685760  

Dacia Sport BR 10 TCM is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 23:27   #24
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

La inceput pare a fi o toba de dacie normala , dar de firma cowel nu am auzit, poate ma lamuresti , daca vrei .
Buretele ala ce este ?
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 12:52   #25
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Sper sa nu mai vad aici atat off topic . Daca aveti ceva de spus propietarului , folositi PM -u l .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 12:55   #26
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Ai putea sa faci stopurile cum le-am facut eu.Ai aici poze cum erau la inceput si cum sunt acum.Am folosit un spray pt triple rosu transparent Duplicolor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C15002925_5.jpg
Views:	157
Size:	87.9 KB
ID:	1686114   Click image for larger version

Name:	SDC10151.JPG
Views:	314
Size:	2.27 MB
ID:	1686115  
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 15:54   #27
Dacia Sport BR 10 TCM

Stage 4
 
Dacia Sport BR 10 TCM's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 292
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Multumesc moderatorului pt curatenie...
ON:
Ingerasul99: de COWEL nici eu nu am auzit sincer sa fiu...toba am achizitionat-o de la un centru de remat, am vazut-o acolo si mi-a venit idea sa o fac...pot sa te asigur ca nu e de dacie nu se potrivea....iar acela nu e burete e vata de sticla (cum au majoritatea tobelor sport) am pus-o pt a mai amortiza din zgomot,sa nu se auda paraiala...am vrut sa se auda gros si chiar mi-a iesit
https://www.youtube.com/watch?v=R3EqD0VZ3VE

https://www.youtube.com/watch?v=nz61_...eature=related
promit ca voi mai face un filmulet mai de aproape sa se auda mai bn...

GL91ANB: da cred ca voi adopta asa ceva...imi plac cum au iesit ale tale rosii si acum nu stiu cum sa ma decid cu negru sau cu rosu

Last edited by Dacia Sport BR 10 TCM; 07-10-10 at 15:56.
Dacia Sport BR 10 TCM is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 21:44   #28
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

cred ca e finala de Nova
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 01:40   #29
GABY-DSO
Banned

Stage 4
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 203
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

mai bine ar veni un bad boy decat plaopele alea.... si incearca sa schimbi unele lucruri la masina... nu toate , pentru ca tie poate iti place stilu asta putin mai agresiv
Bafta in continuare cu proiectul tau !

ps: este doar un sfat asa ca nu sariti cu gura pe mine...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bad boy.jpg
Views:	133
Size:	57.7 KB
ID:	1686963  
GABY-DSO is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 08:51   #30
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport BR 10 TCM...se poate si altfel nu numai clasic...

Imi place masina, cu mici exceptii. Rotile mai scoase in afara si,eventual mai mari sa se incadreze cu aripile si evazarile. De asemenea ar trebui mai aproape de asfalt adusa si motorul sa fie pe masura agresivitatii exterioare, adica mai tare umpic. Este doar parerea mea.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -