Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-12, 23:15   #331
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: dacia sport

Domnu meu , daca nu iti place ce scrie lumea iti inchizi frumos thread-ul aicea si gata ai terminat episodul asta care nu iti convine, da stiu 70%-80% din cei de aicea lauda tot ce prind si vai doamne ce prieten sunt ei cu ala si ce cunostinte de mecanica cred ei ca au dar majoritatea laudatorilor nici macar nu poseda o masina persona (afirm din proprie experienta in urma unor "incaierari" cu uni de pe aicea cu care m-am intalnit face to face si am vazut ce au in cap sunt un fel de meltenii ).

Acuma ca tot te atati tu aicea din motive care te supara ca uni spun si adevarul , eu din ce ai citit in urma spuselor mele la persoana ta nu am adus nici un comentariu pentru ca nu te cunosc asa bine ne-am intalnit de cateva ori, dar masina ti-am vazut-o de 2 ori si am vazut despre ce este vorba si plus de asta stiu cam ce se intampla prin braila cu masinile asa in general ...

Strict la obiect referitor la masina ta:
- in termeni populari: " e o coaja ", e luata de rugina destul de bine (asta am vazut live), si din ce tot afirmi tu scris pe aicea nici nu prea ai de gand sa te apuci in realitate de a ii face ceva .
- ti-ai pus punte cu discuri pe spate din pura smekerie (am mers cu masina lu Iulica in configuratia ei actuala in stil blana si franele si-au facut treaba OK ) ma mir ca tie nu iti ajung nu poti stapani puterea cu ele; tot in acest caz daca puntea aia era una sigura n-as fi comentat nimic , dar transformarea ei din 4 prezoane cu tamburi in 4 prezoane cu discuri e una total neortodaxa. Cu smekeri din astea de cartier facute la sistemele de franare Doamne Fereste sa nu te vedem la stirile de la ora 5.
-despre dacie rosie din braila cu 1.8 16v kr, eu stiu ca nu a functionat niciodata (adica sa mearga cu ea pe strada) daca tu stii altceva esti rugat sa ma contrazici si sa ma lamuresti si pe mine.

Despre mine iti garantez ca nu sunt vreun figurant cu aere in cap sau concepte despre masini gen : "dacia nu e masina" de fel respect orice marca , si daca iti aduci aminte la braila am aceptat sa ma dau cu tine cand eram cu e36 fara sa comentez nimic, desi eram constient ca ard gaz aiurea, bunu simt mi-a zis sa nu te refuz, daca avem aere de braila cum au uni ti-o tranteam din prima cu vreo chestie : " i-ati si tu masina si ne dam ! ".

Vb. aia din *** nu poti face bici si sa si pocneasca.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)

Last edited by TheEnZo; 04-01-12 at 23:17.
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 23:27   #332
BR-02-UUT

Stage 5
 
BR-02-UUT's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 656
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: dacia sport

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Domnu meu , daca nu iti place ce scrie lumea iti inchizi frumos thread-ul aicea si gata ai terminat episodul asta care nu iti convine, da stiu 70%-80% din cei de aicea lauda tot ce prind si vai doamne ce prieten sunt ei cu ala si ce cunostinte de mecanica cred ei ca au dar majoritatea laudatorilor nici macar nu poseda o masina persona (afirm din proprie experienta in urma unor "incaierari" cu uni de pe aicea cu care m-am intalnit face to face si am vazut ce au in cap sunt un fel de meltenii ).

Acuma ca tot te atati tu aicea din motive care te supara ca uni spun si adevarul , eu din ce ai citit in urma spuselor mele la persoana ta nu am adus nici un comentariu pentru ca nu te cunosc asa bine ne-am intalnit de cateva ori, dar masina ti-am vazut-o de 2 ori si am vazut despre ce este vorba si plus de asta stiu cam ce se intampla prin braila cu masinile asa in general ...

Strict la obiect referitor la masina ta:
- in termeni populari: " e o coaja ", e luata de rugina destul de bine (asta am vazut live), si din ce tot afirmi tu scris pe aicea nici nu prea ai de gand sa te apuci in realitate de a ii face ceva .
- ti-ai pus punte cu discuri pe spate din pura smekerie (am mers cu masina lu Iulica in configuratia ei actuala in stil blana si franele si-au facut treaba OK ) ma mir ca tie nu iti ajung nu poti stapani puterea cu ele; tot in acest caz daca puntea aia era una sigura n-as fi comentat nimic , dar transformarea ei din 4 prezoane cu tamburi in 4 prezoane cu discuri e una total neortodaxa. Cu smekeri din astea de cartier facute la sistemele de franare Doamne Fereste sa nu te vedem la stirile de la ora 5.
-despre dacie rosie din braila cu 1.8 16v kr, eu stiu ca nu a functionat niciodata (adica sa mearga cu ea pe strada) daca tu stii altceva esti rugat sa ma contrazici si sa ma lamuresti si pe mine.

Despre mine iti garantez ca nu sunt vreun figurant cu aere in cap sau concepte despre masini gen : "dacia nu e masina" de fel respect orice marca , si daca iti aduci aminte la braila am aceptat sa ma dau cu tine cand eram cu e36 fara sa comentez nimic, desi eram constient ca ard gaz aiurea, bunu simt mi-a zis sa nu te refuz, daca avem aere de braila cum au uni ti-o tranteam din prima cu vreo chestie : " i-ati si tu masina si ne dam ! ".

Vb. aia din *** nu poti face bici si sa si pocneasca.
sti nu mai comentez nimica si de inchis nu voi inchide nimic daca vreti sa mai postati aci bine nu asta e eu am cerut o schema cu suporti si voi sariti in cap caroseria o fac cand e sa am bani si app eu am frane cu puntea asta asa facuta cum e ea daca eu nu au reusit sa o aeriseasca eu am reusit si imi tine frane fff bine in fine .. is satul vreti sa ma ajutati bine nu ma descurc eu
BR-02-UUT is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 02:49   #333
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacia sport

Quote:
Originally Posted by BR-02-UUT View Post
Pe mine ma deranjat ca a zis asta "Si alta chestie ar fii ca mai intai e bine sa ai pe ce sa il montezi." ca si cand sportu meu ar fi vreun jaf eee uite jafu meu fuge destul de bine pentru in motor 1.3 stie pe pielea lui
Cu toate ca te superi si o sa te ataci eu unu sunt de parere ca in halul in care e acum masina se poate numi JAF,si la 1.3 stai linistit ca nu rupe normele..in cel mai fericit caz fuge ca un motor 1.3 de dacie in mintile lui.

Si poate si asta te va deranja dar esti pe un forum public...sincer daca fuge asa bine cum zici tu ai grija sa nu se dezintegreze.

Asculta de altii ca tu esti destept si noi restul suntem cretini si invidiosi sa iti vrem raul dar tu ai zis ca ai lonjeroanele ruginite.Pai tie ti se pare normal sa iti pui jante si alt motor pe un lucru deloc stabil ?Macar baza masinii ceea ce este cel mai important sa fie buna.

Spor in continuare ca te descurci de minune
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 10:13   #334
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacia sport

Ceea ce zic baietii pe aici Lalyus e adevarat. Cat crezi ca poti scoate de pe un motor de 1.3? Bine avand in vedere ca Rust is lighter than carbon fiber si ai multe bucati pierdute posibil sa ai un raport mai bun cp/tona sau cum se mai calculeaza ca acum ma doare capul ... Sincer ia aminte ca ,caroseria este cea mai importanta parte dupa mecanica care trebuie sa fie in conditii optime pentru a functiona in siguranta. Ia aminte la toti de aici ca oamenii si-au facut masinile intai caroseria si dupa motoare si alte tampenii sau care au avut buget ambele odata... Sincer nu prea iti vad masina ta facuta corect si cu cap si tot timpul incerci sa te lauzi .... Macar sportiva mea chit ca are un amarat de 1.6 de dacie cu chiuloasa de 1.3 si carburator mono stiu ca nu ma laud toata ziua ca poate sa intreaca nu stiu ce masini si trage ca un ferari,Daciile sport au fost masini care sa starneasca pasiuni si au fost masini depasite chiar cand au iesit din fabrica ca existau deja masini mult mai potente . Astai masina de pasiune nu de dat in spectacol ca vei sfarsi ca multi care au inceput aici pe forum cu idei marete si niciodata duse la bun sfarsit sau vei vedea ca investitia nu sa meritat si vei da masina la rabla(am vazut 5 sau 6 masini de aici personal la rabla in care proprietarii se laudasera ca bagasera multi bani.) Bafta cu proiectul in continuare dar fa-l mai cu cap/
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 10:43   #335
BR-02-UUT

Stage 5
 
BR-02-UUT's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 656
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: dacia sport

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Ceea ce zic baietii pe aici Lalyus e adevarat. Cat crezi ca poti scoate de pe un motor de 1.3? Bine avand in vedere ca Rust is lighter than carbon fiber si ai multe bucati pierdute posibil sa ai un raport mai bun cp/tona sau cum se mai calculeaza ca acum ma doare capul ... Sincer ia aminte ca ,caroseria este cea mai importanta parte dupa mecanica care trebuie sa fie in conditii optime pentru a functiona in siguranta. Ia aminte la toti de aici ca oamenii si-au facut masinile intai caroseria si dupa motoare si alte tampenii sau care au avut buget ambele odata... Sincer nu prea iti vad masina ta facuta corect si cu cap si tot timpul incerci sa te lauzi .... Macar sportiva mea chit ca are un amarat de 1.6 de dacie cu chiuloasa de 1.3 si carburator mono stiu ca nu ma laud toata ziua ca poate sa intreaca nu stiu ce masini si trage ca un ferari,Daciile sport au fost masini care sa starneasca pasiuni si au fost masini depasite chiar cand au iesit din fabrica ca existau deja masini mult mai potente . Astai masina de pasiune nu de dat in spectacol ca vei sfarsi ca multi care au inceput aici pe forum cu idei marete si niciodata duse la bun sfarsit sau vei vedea ca investitia nu sa meritat si vei da masina la rabla(am vazut 5 sau 6 masini de aici personal la rabla in care proprietarii se laudasera ca bagasera multi bani.) Bafta cu proiectul in continuare dar fa-l mai cu cap/

voi sunteti tauni rau de tot eu vreau sa pun 1.8 8v stiu ca dintr`un motor de dacie 1.3 nu scot mult eu am cerut o schema/schita cu suporti motor sa ii fac ca sa pot sa il pun da ala imi zice ca`i o panarama de motor el nici nu stie cum tragea 1.8 ala pe golf si imi zice el mie ca`i o panarama si in legatura cu rugina lasa fie ea mancata ca mam uitat atent la lonjeroane si sunt bune chiar zilele astea cand am suito pe elevator erau brici si cand e sa pun motoru sigur voi fi multumit si eu in nici un caz nu mam laudat cu ce fac la masina daca voi o luati ca pe o cauda asta e
BR-02-UUT is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 10:56   #336
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacia sport

Hai sa iti pun o intrebare simpla. Cum doresti sa omologhezi asa ceva? In primul si primul rand iti trebuie priza de la cutie care nu se gaseste usor sau cutie de audi 80 care nu stiu ce model mergea pe dracie pardon dacie
In al doilea rand suportii motorului ii modifici pe cei de papuc diesel sau iti sudezi de lonjeroane alti suporti de pe golf... Totusi 1.8 pe o caroserie subreda .... In fine alegerea iti apartine dar totusi motorul ala este destul de mare pentru caroseria ta si vei distruge masina in mod sigur avand in vedere ca unul din lonjeroanele tale e hait (indoit) din cate am vazut la tine in poze sau ai bratul bulit.... Deci intai rezolvati problemele elementare ca structura si siguranta,pune-ti o cusca de protectie sa te salveze cand vei monta un motor mai mare si gandestete la toate aspectele sigurantei. In primul rand iti trebuie alte frane mai bune(potential cele de papuc diesel fata si renault 18 discuri spate)Bineintele fuzetele regaurite sa ai 4x100 si jante mai late si cu cauciuc cu talon mai mic. Intr-un final multe modificari si tot vei fi umilit oricand de un motor de r5 gt turbo sau de alpine turbo.....
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 11:07   #337
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: dacia sport

Tu ti-ai schimbat motorul si l-ai omologat?
Doar un "pui de Becali" si-ar omologa un motor pe dacie.

De ce zici ca si'o incaseaza de la gtt,poate omul nu vrea sa mearga la linii cu masina,poate o face strict pentru el,sa se plimbe cu ea si vrea alt motor,cu putina vana si un consum mai mic(cred) .
De ce cand schimbi motorul de pe dacie este clar ca o faci pentru linii .

Mergi la un atelier de tinichigerie,vezi cat te ajunge toata lucrarea iar apoi vezi daca merita banii investiti.
Poate cu banii de ii bagi in ea iti iei o sportiva mai buna la tabla.
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 11:42   #338
BR-02-UUT

Stage 5
 
BR-02-UUT's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 656
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: dacia sport

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Tu ti-ai schimbat motorul si l-ai omologat?
Doar un "pui de Becali" si-ar omologa un motor pe dacie.

De ce zici ca si'o incaseaza de la gtt,poate omul nu vrea sa mearga la linii cu masina,poate o face strict pentru el,sa se plimbe cu ea si vrea alt motor,cu putina vana si un consum mai mic(cred) .
De ce cand schimbi motorul de pe dacie este clar ca o faci pentru linii .

Mergi la un atelier de tinichigerie,vezi cat te ajunge toata lucrarea iar apoi vezi daca merita banii investiti.
Poate cu banii de ii bagi in ea iti iei o sportiva mai buna la tabla.
momentan nu am schimbat motoru si daca il voi schimba 1.8 de golf e pus pentru ceva mai potent si va fi si de curse si de mers cu ea acuma sa vedem de bani pe viitor momentan am alte planuri da nu mai postez nimik pana cand nu`i nimic concret ca daca zic ceva sar critici cu gura asa mai bine tac
BR-02-UUT is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 14:34   #339
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: dacia sport

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Hai sa iti pun o intrebare simpla. Cum doresti sa omologhezi asa ceva? In primul si primul rand iti trebuie priza de la cutie care nu se gaseste usor sau cutie de audi 80 care nu stiu ce model mergea pe dracie pardon dacie
In al doilea rand suportii motorului ii modifici pe cei de papuc diesel sau iti sudezi de lonjeroane alti suporti de pe golf... Totusi 1.8 pe o caroserie subreda .... In fine alegerea iti apartine dar totusi motorul ala este destul de mare pentru caroseria ta si vei distruge masina in mod sigur avand in vedere ca unul din lonjeroanele tale e hait (indoit) din cate am vazut la tine in poze sau ai bratul bulit.... Deci intai rezolvati problemele elementare ca structura si siguranta,pune-ti o cusca de protectie sa te salveze cand vei monta un motor mai mare si gandestete la toate aspectele sigurantei. In primul rand iti trebuie alte frane mai bune(potential cele de papuc diesel fata si renault 18 discuri spate)Bineintele fuzetele regaurite sa ai 4x100 si jante mai late si cu cauciuc cu talon mai mic. Intr-un final multe modificari si tot vei fi umilit oricand de un motor de r5 gt turbo sau de alpine turbo.....
tu compari un motor turbo cu unul aspirat? daca spuneai alpine simplu mai ziceam...dar compari turbo cu motor aspirat de 80 de cp maxim. atat timp cat exista aparat de sudura si tabla face el si suportii, asta cand o avea chef sa se studieze si singur iar la cutie ai zis bine..audi 80 se gasesc si la 50 ron si la 200 ron...numia sa fie buna
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 15:29   #340
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: dacia sport

UUT-ule..fati fratioare un 1,6 normal de dacie..scoate cat stii din el punei un weber dublu..si ai terminat balciu...ce f7p ce 1,8 KR si tot asa pana la urma nu concurezi cu ea....iti place sa te dai cu ea din cand in cand..parerea mea ca 1,6 ar fi ideal....sau daca ai banuti iati alpine..nu t mai complici nici cu cutia nici cu suporti si tot asa...iti pui cutie 5 tr si te doare la basca...este cat de cat scurta intra repede in ture si gata...si daca te supara cineva sau nu iti convine nu raspunzi si iti vezi de proiectul tau in continuare...succces mai departe..
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 16:20   #341
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: dacia sport

Plictiseala la munca.

BR-02-UUT, esti un tanar entuziast, nimic rau in asta, dimpotriva, ai putere de munca, iar tu vei sta la baza Romaniei de maine, si ai s-o faci sa-nfloreasca asa cum merita. Bravo!

Dar fara gluma, nici Rematu' nu ia tigaia aia de o numesti tu "masina". Nu renteaza la cantar, nu merita efortul de a o baga in curte, oxidul de fier n-are valoare.
Apoi mizeriile de le faci cu ea, si ma refer la traseul conductelor de frana de pe puntea spate care e de mare angajament, motor de VW de orice fel ar fi el, si ce prostii mai vrei sa-i faci, nu reusesc decat sa puna la zid Daciile. Adica sa-ntareasca tot mai tare ideea ca nu au ce cauta pe strada. Si-n fata militistilor de la rutiera, si-n fata itepistilor, si la registrii auto romani, si-n fata pietonilor de pe trecere, care alearga disperati sa-si salveze vietile la vederea unei tunareli d-astea.

Sinteza: baga-ti mintile-n cap, nu esti pe planeta BR02UUT, mai tre' sa dai socoteala si altora pentru actiunile tale.

PS:
Quote:
Originally Posted by BR-02-UUT View Post
... e masina mea si motoru de 1.8 dupa golf asta este
...corect e "de pe Golf", chiar daca e mai cool cum ai scris tu.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 07:41   #342
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacia sport

Bine punctat Muttley,si scuze de afirmatia cu motorul de alpine turbo vroiam doar o mica comparatie cu un motor mai mic de 1.4 dar mult mai potent.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 00:05   #343
lalyus

Stage 5
 
lalyus's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 641
Member of:
[VW]
Default Re: dacia sport

Salut baieti, nu am mai postat de mult, la sport nu sa mai facut nimica momentan, doar luneta pe spate cu dezaburire mai adaug si eu 2 poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-03-10 10.31.14.jpg
Views:	318
Size:	1.84 MB
ID:	2358531   Click image for larger version

Name:	2012-03-10 10.59.56.jpg
Views:	260
Size:	1.63 MB
ID:	2358532  
lalyus is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 10:32   #344
lalyus

Stage 5
 
lalyus's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 641
Member of:
[VW]
Default Re: dacia sport

Deci de acuma eu ma ocup de Thread, si nu mai vreau sa vad posturi inutile care nu isi au rostu si sa vad bagareti , m`am saturat .
lalyus is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 12:57   #345
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: dacia sport

mane pune mana si ocupate de tinichigerie.....
bigathebest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -