Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-09, 16:48   #76
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Quote:
Originally Posted by tm86srg View Post
astazi mi-au ajuns si mie macaralele electrice. Kitul contine macaralele, cablajul, butoanele si suruburi de prindere. Urmeaza sa-mi iau inima-n dinti sa le montez, lucru care ar dura cam o zi....
pai de ce o zi? trebuie sa ii dai alte gauri de prindere? le-ai montat deja sau astepti vreme frumoasa?
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 17:16   #77
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Trebe sa dau alte gauri, trebe sa le reglez calumea, trebe sa trag firele, trebe sa ma hotarasc unde sa pun butoanele... nu-i graba. Nu ma grabesc ca nu vreau sa-mi bat joc si dupaia sa ma tot chinui cu ele
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 17:18   #78
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

asa sa faci, te apreciez ca faci totul singur. zic asta pt ca unii apeleaza repede la altii pt anumite montaje. mai sunt putini care isi fac cat se poate de mult singuri. bafta cu montajul si cu cablaraia.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 17:53   #79
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Masina a mai primit o cotiera, se spune ca ii de logan, eu am adaptat-o foarte bine pe SN. Masina nu o sa mai primeasca intermediara borla, ramanea teava si poate ca pe weekend o sa pun geamurile electrice
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5121202.jpg
Views:	101
Size:	13.3 KB
ID:	1223806  
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 20:27   #80
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Dupa 2 zile de chin si nervi am reusit sa montez un geam jumate. Adica cel de la sofer iar cel din dreapta mai trebuie reglat. Mai urmeaza sa trag instalatia, sa pun butoanele si gata. Astazi nu am mai avut nervi cu ele sa le termin. Mi-au mancat 3 ani din viata....
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 09:53   #81
tmkrf

Stage 5
 
tmkrf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,025
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

frumoase rau stopurile da bine cu , culoarea la multi ani ! si bafta in continuare
tmkrf is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 14:06   #82
alex3faq

Stage 4
 
alex3faq's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

foarte frumoasa masina ta ... chiar imi place mult ... ai lasat-o de fata doar din arcuri sau ai intarit si amortizoarele? mai pune niste poze mai noi
alex3faq is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 14:50   #83
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Am taiat o spira jumate din arcuri si am scurtat tija la telescoape. Poti sa tai doar arcu fara sa faci nimic la telescop ca si eu am umblat asa o vreme doar ca nu stiu cat o sa-ti tina telescoapele. Nu stiu daca nu o sa-ti bata telescopul in cap. Acuma am ridicat masina iarasi sa vad sa rezolv bataia aia de planetara care de fapt nu ii plnetara...
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 14:56   #84
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Īnţeleg că e criză şi trebuie să fim mai zgārciţi... dar două-trei poze ai putea să mai pui cu maşina că e tare frumoasă!
__________________

Prietenii adevăraţi se gāndesc mereu la tine!
R.I.P, Adiţă!

Tragedia vietii este ca imbatranim prea devreme si devenim intelepti prea tarziu.
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 15:30   #85
alex3faq

Stage 4
 
alex3faq's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

aha mersi de sfat ... o sa astept sa se mai incalzeasca afara putin si o sa tai 1 spira prima data si dak nui de ajuns mai tai jumate.
alex3faq is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:33   #86
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Īnţeleg că e criză şi trebuie să fim mai zgārciţi... dar două-trei poze ai putea să mai pui cu maşina că e tare frumoasă!
nu-i vorba de criza faza ii ca masina ii momentan parasita in fata casei la un prieten ca nu am mai avut timp si nici chef sa termin geamurile si singer nici nu-mi place cum arata cu rotile astea. Asa ca mai asteptam putin pana la primavara
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 18:02   #87
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Nu e nevoie sa fie si amortizoarele scurtate pt o spira doua in minus, ca nu se lasa asa mult incat sa ajunga amortizorul la cap sa intre tija la max in el si oricum sn are tampoane si pe fata si pe spate, problema este ca se loveste cu scutu pe jos ba chiar se poate sparge baia de ulei fiind deja joasa partea aia din constructie, si asa se da cu scutu de pamant dar cu una mai joasa..
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 19:31   #88
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

Sa spargi baia trebe sa ai un "noroc" iesit din comun... si eu am dat cu scutu pe jos de m-am plictisit eu si nu am spart baia, adevarul e ca nici nu-mi doresc sa o sparg. Unde vreau eu de fapt sa ajung: nu-i vorba de telescoape, ca se strica sau ca spargi baia sau stiu eu... problema la mine a fost acea bataie de planetara. A inceput pe partea stanga, am schimbat planetara, sunetul a continuat fara nici o modificare si pe urma a inceput sa bata si pe partea dreapta. Toti care au auzit bataia au spus ca-i planetara si de fapt nu era ea. Nici acum nu sunt sigur ca bataia vine de la bucsele de la telescoape dar alea sunt singurele piese care nu le-am schimbat pe fata. Pe cati am intrebat in stanga si in dreapta nimeni nu au stiut ce sa-mi spuna doar ca-i planetara. Am luat bucsele, urmeaza sa-mi fac timp sa le schimb si sa vad rezultatul. Asa ca pentru toti cei care vreti sa va coborati masina fiti constienti ca va asumati niste riscuri, riscuri de care eu nu am stiut pana nu am patit eu.
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:22   #89
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

daca ai tot busit scutul de pamant ai verificat sa nu atinga de catalizator sau esapament ?
cand ti se aude bataia de care zici ?
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:39   #90
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: TM 86 SRG Dacia Super Nova

da, stai linistit. Am mers vre-o 2 saptamani si fara scut ca l-am dat jos sa-l indrept si sa-l vopsesc
tm86srg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -