Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 15:08   #1
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default CT 26 VIR

sal sal doamne greu tare cu tuningul asta criza este mare gagica vrea la mare si masina ramane nefacuta glumeam ce spuneti baeti ce as mai putea face la masinuta asta ce modificari eas mai putea aduce astept parerile voastre sper sa fie multe si bune
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IM000333.JPG
Views:	291
Size:	305.8 KB
ID:	1044100  
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 18:08   #2
shobby_ams

Stage 4
 
shobby_ams's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 217
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

in primul rand ... mii se pare mie sau ai "zaruri . bani margele" la oglinda? daca ai dale jos..
in al 2-lea rand ... niste jante... si grila din fata.. niste plasa pe ea
__________________
So what?


shobby_ams is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 08:43   #3
Adutu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 79
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

Mai scoate din plasticele alea lipite pt "Tiuning" tine-o curata ingrijita,tine banii de tuning in buzunar ca nu se merita nu faci raliu cu ea...dute la mare te relaxezi..ca masinile akm isi pierd valoarea pe zi ce trece, cine stie cu banii stransi in loc de tuning iei o masina mai buna.
Adutu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 12:02   #4
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

sal problema mea este ca am fost si pe la mare si pe la mun te din cate se vede iar c tuningul asta pe zi ce trece se transforma in pasiune iar pasiunea in dependenta cred cai sa ma intelegi
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 12:05   #5
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

a si inca ceva eu am cerut niste pareri nu indrumari pentru ''ce a face in veata '' ca nu are legatura cu tuningul acum cum intelege fiecare........
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 12:13   #6
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

nu fi asa acid tinere omul incerca sa te sfatuiasca mai pe ocolite ...dupa cum arata masina se pare ca ai tunat-o i targ omul vroia sa zica , ca decat sa bagi bani in abtipilduri si zaruri mai bine strange ceva vinde dacia si cumpara o masina cum trebuie ca pe criza asta gasesti la 2-3000 euro masini destul de bune .....si inca ceva cu capace nu faci tuning


P.S. daca tot vrei sa faci ceva fa tablaria ...se pare ca ai atinso in fata si pe lateral ....duo la un tinichigiu si fao cum trebuie si vopsesteo la un vopsitor nu in fata blocului din spray ...nu poti face tuning pe masina si tu ai capota si aripa facute din ciocan si vopsite cu spray
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html


Last edited by RIcKO; 14-08-09 at 12:18.
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 14:11   #7
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

asa am luato si eu cel dinaintea mea a lovito iar baeatu care sea spu punctul de vedere a grest pen ca eu vb despre altceva nu de mare dar astai omul mersi pentru sfat ''TYNERE'''
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 16:21   #8
Adutu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 79
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

Scoate inaltatoarele, taie 1 spira pt inceput, umbla la frana, pune pe spate saboti de papuc o sa incapa doar 1 pe fiecare parte deoarece e mai mare, aduga punct de sudura in punctul unde intra sabotul in pistonas un adaos de 3 mm face diferenta, pune distantiere, cracaneaza jantele....pune un filtru langa far, pune electroventilator, scoata elicea originala o sa se simta diferenta,baga un aditiv sa ai presiune la ulei mai buna.....cauta niste discuri pe fata....modificarile care le-am enumerat te costa maxim 5 6 mil lei vechi

Ca fost posesor de berlina injectata astea au fost cateva din modificarile facute de mine.
Adutu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 16:33   #9
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

Quote:
Originally Posted by VASILE88 View Post
asa am luato si eu cel dinaintea mea a lovito iar baeatu care sea spu punctul de vedere a grest pen ca eu vb despre altceva nu de mare dar astai omul mersi pentru sfat ''TYNERE'''
Varsta aia de la profil e adevarata? Incearca sa scrii si tu mai corect!

Si ca sa nu fiu off...da chestiile alea jos de pe stergatoare,capacele jos mai bine i-ai pune niste jante.
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 23:24   #10
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

da am 20 dece cum scriu ca nu inteleg vad aduci jante pentru mine ai ceva
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 06:11   #11
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

In primul rand invata sa scrii corect. Asta ca un sfat prietenesc,nu o lua in nume de rau. Dar sa lasam asta ca nu suntem pe dex.ro...
Referitor la masina,vad cai ai dat jos dungile si stema de Renault. Bravo,esti receptiv! Insa mai ai:
- aparatorile de la stergatoare -> stau acolo exact ca bombaoana pe coliva,mai sunt si roz...oricum nu conteza culoarea,da-le jos;
- bandourile laterale de sus,la fel si acelea,strica aspectul rau de tot;daca ai in plan sa o vopsesti poti sa le dai jos si pe cele din fabrica,dar nu e obligatoriu;in aceeasi categorie intra si cromul de pe manere;
-capacele -> jos cu ele,arata mult mai bine jantele superbalon vopsite negre su buza alba,argintie sau chiar in culoarea masinii;
-la fel si prelungirile de la spoilere(parerea mea) si pragurile,ar merge unele mai simple si mai patratoase (pragurile).
Oricum,ideea e sa o aduci cat mai aproape de starea in care a iesit pe poarta fabricii.
Dupa toate acestea poti sa te apuci de:
-suspensie: poti sa tai cateva spire din arcurile ei,poti sa-i pui arcuri de Nova,de ursulet de la Bmw; o sa arate mai bine cu o suspensie joasa decat cu semi-spoilerele...daca nu vrei doar aspect ci vrei si o stabilitate mai buna poti sa-ti faci si telescoape scurte si intarite;
-la aspect ai putea sa-i schimbi grila originala cu ceva plasa in acest fel anuland si locul stemei,triple cu partea de sus neagra,poti sa anulezi manerele pe spate.
Cam toate astea de mai sus nu necesita multi bani,doar munca si un pic de pricepere.
In schimb daca dispui de ceva finante ai putea sa-i iei jante de aliaj...mai rare dar se gasesc si modele in trei prezoane care arata binisor,sfatul meu: CMS portofino sau de aro10. Sau poti sa treci la next level sa-i adaptezi patru prezoane si ai mult mai multe optiuni la jante.
Un capota trasa peste faruri este de efect,un set de xenoane...etc.
Sunt pline forumurile de idei si exemple,nu-ti trebuie decat pasiune,ceva bani si bun gust.
Succes!
LE: Zecilor de cruci de la oglinda zi-le adio! Daca esti credincios sa stii ca una e suficienta.
Coada de rechin,daca inca o mai ai...
__________________
performante >functionalitate >aspect

Last edited by yonutz85; 15-08-09 at 06:14.
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 09:54   #12
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

de unde ai luat acele praguri superbe?
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 10:34   #13
shorty_23
Dacia Driver

Stage 4
 
shorty_23's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 191
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuningul pe dacie vasile88

Quote:
Originally Posted by VASILE88 View Post
asa am luato si eu cel dinaintea mea a lovito iar baeatu care sea spu punctul de vedere a grest pen ca eu vb despre altceva nu de mare dar astai omul mersi pentru sfat ''TYNERE'''
"tynere" ar trebuii sa inveti mai intai sa scrii,apoi sa dai raspunsuri impertinente...
shorty_23 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 13:30   #14
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: CT 26 VIR

da pretenasi am inteles multe mersi pentru sfaturi pe unele am sa le urmez iar pe unele am sa le tratez ca atare mersi inca odata.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 14:53   #15
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: CT 26 VIR

parerea mea...este ca inainte ca tu sa iti faci thread si sa iti prezinti masina, trebuie sa vezi cum sta treaba cu tuning-ul pe aici...si care calea dreapta in a-ti aranja Dacia...

la urma daca tu credeai ca ai mai avea nevoie de sfaturi, veneai si puneai masina pe forum. Tu ai venit direct cu thread si ai strigat in gura mare...sa venim sa radem de masina ta.

P.S. faza cu "asa era cand am cumparat-o" este fumata de mult timp
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -