Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-11, 11:07   #2146
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Plus ca nu stiu de ce a inlocuit acele arcuri care tin la locul lor culbutorii cu niste bucse. Chiar nu era o problema aceasta, acele arcuri isi faceau foarte bine treaba.
Daca "belesti" ochii mai bine poate observi ca a facut acele bucse pentru a etansa colivia cu ace in culbutor astfel incat sa poata balti uleiul in interior.
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 12:31   #2147
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Da dar uzura intervine mult mai repede, pentru ca la acei rulmenti, asa zisele ace o sa prinda joc imediat, deoarece culbutorul nu executa o miscare de rotatie ci una oscilatorie. Decat cateva din ace vor fi puse "la munca", si acelea se vor uza imediat (ca sa va dau un exacplu, puntea spate de la anumite modele de Peugeot, de tip H, are la brate in loc de bucse rulmenti; acei rulmenti se uzeaza si in 50.000 km au joc imens si nu se pot schimba, se poate doar inlocui bratul, care este foarte scump si pe deasupra nu au prevazut lagarul cu vre-un gresor; tata la masina lui a trebuit sa isi faca singur un gresor ca sa introduca vaselina in rulment, pentru a-i mai lungi viata, si luati in considerare ca la culbutor forta este mult mai mare decat cea din bratu suspensiei de la Peugeot). Plus ca nu stiu de ce a inlocuit acele arcuri care tin la locul lor culbutorii cu niste bucse. Chiar nu era o problema aceasta, acele arcuri isi faceau foarte bine treaba. Un plus are pentru ca a executat tijele impingatoare din teava, pentru ca au o rezistenta la ondoire mult mai mare, dar trebuie vazut cum a realizat capetele tevii pentru ca trebuie sa fie facute dintr-un material extrem de rezistent si eventual tratat acel material.
Aditza tu nu esti din filmul asta......
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 12:40   #2148
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Mare'i gradina ta Doamne!...
In fine, eliminarea arcurilor dintre culbutori, si inlocuirea lor cu distantiere, s-a practicat si la noi in epoca de aur si inca o practica baietii cu R5 de gr.2.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	55337_103981496340834_100001869524554_26908_6769383_o.jpg
Views:	708
Size:	171.4 KB
ID:	2271434  
__________________
Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
Dacia 1410 Sport Old School
popasan is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 15:23   #2149
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Daca nu ma insel sitemul asta a fost aruncat in lupta de Ford prima data pe V6 sau V4 avand un singur dezavantaj.
Distantierii in locul arcului trebuiesc foarte bine executati si toleranta aleasa perfect altfel motorul "bate". Nu ar fi nimic grav doar ca suna ciudat in ture mici pana se incinge excesiv.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 16:42   #2150
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Sebastian da stii ceva istorie observ , e de apreciat, corect sistemul a fost pus in aplicare de Ford prima data, si acuma in ziua de azi se fac transformari de genu mai ales in america la old muscle cars, la ei este o banalitate din ce am observat in prezentarile lor pe diverse forumuri.


Adytza579 varsta ta afisata pe forum este ce reala ?
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 20:02   #2151
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Ceva mai stiu, dar omul cat traieste invata.
Asa ca o mica paranteza aici pe topicul omului, eu sunt indragostit de automobile. Unii oameni cred ca sunt indragiostit doar de unele dar de fapt mie-mi plac toate, le ador.
La capitolul Dacia nu puteam sa nu fiu in contact cu ea deoarece am deschis ochii cu acest model, sunt roman, a fost si este cea mai reprezentativa masina nationala.
Fordul ... nu-l poti ocoli a scris istorie si inca continua sa faca asta la mare nivel, in plus prima mea masina pe numele meu nu pe al parintilor a fost Ford Sierra 2.0 V6 in 1991.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 10:24   #2152
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Multumesc tuturor pentru Top 10...
https://www.4tuning.ro/alte-stiri-aut...011-11838.html
popasan is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 11:27   #2153
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Cum de esti doar pe locul ala?
Tu trebuia sa te situezi in locul aluia cu "Dacia 1310 Lamborghini style - culmea pasiunii pentru tuning" , ce este cu masina asta de a ajuns pe locul 3?o masina taiata ,neterminata si plina de chit...

In fine,multa bafta cu masina si sanatate.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 11:29   #2154
bogdan_evo

Stage 4
 
bogdan_evo's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 227
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

da si mie mi sa parut ciudat
bogdan_evo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 11:29   #2155
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Cum de esti doar pe locul ala?
Tu trebuia sa te situezi in locul aluia cu "Dacia 1310 Lamborghini style - culmea pasiunii pentru tuning" , ce este cu masina asta de a ajuns pe locul 3?o masina taiata ,neterminata si plina de chit...

In fine,multa bafta cu masina si sanatate.
Si aste ce are asa special? O vopsea, alte piese, si nu e terminata.
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 11:32   #2156
bogdan_evo

Stage 4
 
bogdan_evo's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 227
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

hm
te sfatuiesc sa dai la prima pag a threadului si sa te uiti pana la sfarsit nu sa citesti
bogdan_evo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 11:43   #2157
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Masinuta aia cu chit si neterminata cu usi ciudate arata chiar mult mai bine acum...pacat ca baiatu nu mai pune poze.S-ar putea la 4tuning days sa fie o surpriza
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 14:08   #2158
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Quote:
Originally Posted by UNHleaSHD View Post
Si aste ce are asa special? O vopsea, alte piese, si nu e terminata.
Corect! Da-o dracu' ca tot Dacie moare!!! Eu sa fiu sanatos sa mai pot pune alte piese dinalea pe ea, sa fie si ea terminata, sa ma pot bucura de ea si munca mea, e tot ce conteaza!!!
E o masina de generatie veche fara xenoane, folii, neoane, fibra de sticla, tribale, tunete si fulgere
popasan is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 14:17   #2159
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Quote:
Originally Posted by popasan View Post
Corect! Da-o dracu' ca tot Dacie moare!!! Eu sa fiu sanatos sa mai pot pune alte piese dinalea pe ea, sa fie si ea terminata, sa ma pot bucura de ea si munca mea, e tot ce conteaza!!!
E o masina de generatie veche fara xenoane, folii, neoane, fibra de sticla, tribale, tunete si fulgere
foarte bine zici treaba cu "sa ma pot bucura de ea si munca mea, e tot ce conteaza!!!".... este o masina deosebita pentru faptul cum ai lucrat la ea si piesele de pe ea...dar adevarul l-ai spus in prima parte a postului tau...
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 15:44   #2160
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)

Quote:
Originally Posted by popasan View Post
Corect! Da-o dracu' ca tot Dacie moare!!! Eu sa fiu sanatos sa mai pot pune alte piese dinalea pe ea, sa fie si ea terminata, sa ma pot bucura de ea si munca mea, e tot ce conteaza!!!
E o masina de generatie veche fara xenoane, folii, neoane, fibra de sticla, tribale, tunete si fulgere
Iti garantez ca daca puneai usi lambo si body kituri de fibra si neoane pe dedesupt si alte chestii bling bling erai pe locul 1 ce vrei daca asta cere publicul, asta e nivelul tarii noastre in materie de tuning si nu numai....
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -