Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Botosani

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-09, 12:25   #1
BT-01-KAW

Stage 4
 
BT-01-KAW's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 191
Default Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

Dupa cum multi dintre voi bine stiu duminica a avut loc concursul de 402 metri la suceava. cei 402 metri erau in stare jalnica si nu cred ca locul era potrivit pentru un asemenea eveniment. Marius cu Kadettul UGA a intrat la categoria E si desi nu i-a placut deloc cum arata soseaua totusi s-a bagata. a cazut cu un audi TT SV-83-AMO care dupa cam 100 de metri s-a postat pe mijlocul soselei. faza e ca UGA abia la a3a rupe tot si binenteles ca pana la final l-a facut pe ala cu TT. acum intervine beleaua.....din cauza spectatorilor nu a vazut steagul de final (desi dupa parerea mea ala cu steagul trebuie sa stea pe partea opusa spectatorilor) iar cand si-a dat seama ca a trecut de finish a incercat sa franeze puternic pt ca in capat erau spectatori si nu a vrut sa se intample ceva neplacut. atunci masina a intrat in derapaj si a acrosat o casa de pe marginea pistei. Oricum peste cateva ore voi pune si filmuletul care va spune mai multe. eu sunt f dezamagit de organizare......dupa incident a venit fritz si a vb putin cu marius dupa care nu am mai vazut neam de organizator pe langa noi. ne-a lasat amanet pe acolo. dupa parerea mea din respect pentru efortul facut de marius pt a termina masina pana in concurs si pt ca a castigat cursa eu zic ca ar fi meritat cupa. Oricum suceava inca nu are masina care sa faca concurenta micutului monstru UGA. Mult respect pt Marius!!!!!
__________________
Nu rade de masina mea. Poate femeia ta e in ea.
BT-01-KAW is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 12:49   #2
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

respect masinii si soferului....pista era jalnica....creca in cei 402 m erau veo 10 guri de canal ....frumos ar fi fost ca cei 402m sa fi fost organizati pe aeroport la Salcea... poate la anu
__________________
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 13:25   #3
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

greseala apartine 75% lui Marius, e prietenul meu, conduce fosta mea masina, si stiu ca nu o sa se supere, dar a gresit flagrant:

1. nu trebuia sa plece de la start, avand in vedere ca TT a furat startul, urma sa chemam inapoi masina
2. o data ce a plecat de pe loc, nu trebuia sa accelereze avand in vedere latimea pistei si plasarea TT-ului pe mijloc si trebuia sa se opreasca
3. tinand cont ca inainte de cursa am avut o discutie in care Marius se plangea de starea drumului, va poate confirma ca i-am zis sa renunte si sa nu se dea
4. nu a tinut cont de ceea ce i-am zis cand i-am dat masina, si anume ca nu este de joaca, puterea brutala a masinii raportata la greutatea ei, precum si dificultatea rularii pe orice fel de "pista" de 402m improvizata de la noi din tara fiind principalele motive pentru care eu am vandut masina

Ieri a fost prima cursa a Kadettului pe care am vazut-o live, pana acum fiind soferul masinii si neavand ocazia de a o vedea din exterior. Constientizez astfel pericolele la care m-am expus in tot timpul cat am avut masina asta. De asemenea, se confirma faptul ca este adevarat ceea ce am afirmat in trecut, si anume ca in toate cursele legale la care am participat cu Kadettul, nu i-am dat niciodata capat pe 400m, preferand sa alunec lin sau in frana de motor pana dincolo de finish. Ieri s-au vazut consecintele unei accelerari la capat pe 400m.

O mie de vorbe oricum nu mai valoreaza nimic, bine ca Marius e ok, sper ca asta sa fie un semnal de alarma pentru el si personal sper ca acest Kadett sa ajunga fier vechi, dupa ce va dona inima Calibrei la care Marius lucreaza.

Numai bine,
Dragos
ex-proprietar Kadett UGA
__________________
©jure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:01   #4
BT-01-KAW

Stage 4
 
BT-01-KAW's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 191
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

la finish era unu cu un steguletz pe care marius pur si simplu nu l-a vazut. eu tot nu am inteles de ce ala cu steagul pacii nu s-a mutat pe partea opusa spectatorilor. si omuletzul cu astra MLB s-a plans de aceeasi problema.....nu a vazut steagul la finish. Am ramas cu un gust amar dupa acest concurs de 402m. daca era intr-o locatie gen aeroportul de la salcea situatia era alta. Cu respect!!!!
BT-01-KAW is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:14   #5
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

Salut!
Acum 5 minute am auzit de Kadett- Dragos a cumparat masina de la mine acum ceva timp (eu am luat-o de la Andrei UGA cel care a construit-o practic).Imi aduc aminte de Dragos in seara cand a cumparat masina si mai ales de ceea ce i-am spus atunci - cu masina asta nu poti gresi decat odata - nu te iarta!!!
Sunt multi care au condus masini puternice dar sincer sa fiu nu stiu cati au condus masini cu adevarat BRUTALE - Kadett-ul era una dintre ele!
Ma bucur sincer ca baiatul nu a patit nimic in accident si ma bucur ca toti cei care am condus-o am scapat cu bine din cursele pe care le-am facut!!!
Mai mult de atat nu stiu ce sa mai spun - imi pare rau de masina - a cam murit o legenda,dar ca toate masinile tari care au fost pe la curse sunt convins ca oamenii isi vor aminti cu placere de masina si mai ales de performantele ei !!!
Baiatului care a condus-o vreau sa ii transmit numai bine, sa fie fericit ca nu a patit nimic din accidentul asta si pe viitor sa aiba grija !!!
Numai bine va doresc tuturor!

Maryo - un alt ex proprietar de UGA
__________________
C 20 Let - Turbo POwer
maryo is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:25   #6
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

eu nu am vazut pe nimeni la la sfarsit cu steag..... era o vesta reflectorizanta .....umbla sambata gratzian cu un steag mare galben la taxi drift...... nu putea sa il de`a si duminica celor de la sosire
??
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:59   #7
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

hai sa vb mai bine ca toata pista (de fapt drum de aprovizionare ) era de 508 m
daca se dadeau pe 402 m nu mai era loc de franare .. nu s-a luat nici o masura de precautie avand in vedre ca sambata un om cu audi a trecut si de linia de tren facand masina dauna totala (insanatosire conducatorului !)
Cand a plecat UGA am avut o premonitie i-am zis lu Sageata vezi ca o ia intr-o parte
si asa a fost ..TT a taiat la prima onduire a ''pistei'' mijlocul fortand uga sa intre in bordura si .. de aici toti stii finalul ....
Emy cu bertone alb era sa pateasca la fel dar a franat la timp ..
tot ce tragem de aici e ca organizare ,locatia au lasat muuult de dorit ...(si dupa toate astea nu vreau sa renunte la curse ...)

Pacat de uga masinutza mai avea multe de demonstrat

ps.. cel cu tt unde a disparut ? chiar nu l-a interesat ce a facut ? Rusine !!
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:01   #8
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
greseala apartine 75% lui Marius, e prietenul meu, conduce fosta mea masina, si stiu ca nu o sa se supere, dar a gresit flagrant:
.......
O mie de vorbe oricum nu mai valoreaza nimic, bine ca Marius e ok, sper ca asta sa fie un semnal de alarma pentru el si personal sper ca acest Kadett sa ajunga fier vechi, dupa ce va dona inima Calibrei la care Marius lucreaza.

Numai bine,
Dragos
ex-proprietar Kadett UGA
Sa nu uitam ce i-ai zis lui Marius la sfarsit: "Prostia mea si cu ambitia ta au dus la asta"
O sa pun cat mai curand pozele si filmuletele (unul din participantii de ieri a zis ca imi da inca un filmulet din alt unghi).
__________________
Y!M ID: vyxxk (dati add doar daca e nevoie)


3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:16   #9
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

pai asteptam sa vedem filmuletul. ceva poze am vazut. pacat de masina dar bine ca nu a patit nimeni nimic.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:35   #10
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

Din cate am inteles de la Marius, legenda inca nu s-a terminat. Chiar daca inima va fi pusa pe Calibra sau v-a reface Kadett-ul (una din idei fiind chiar recarosarea in cazul in care e greu de refacut asa), oricum tot UGA va fi la baza.
Cat despre pista as avea multe de spus in legatura cu lungimea reala a ei si lungimea pe care au avut ei defapt autorizatia. Cand faci astfel de evenimente te gandesti ca vor veni masini destul de puternice si nu vor mai avea cum sa fie controlate in spatii precum cel pe care l-ati vazut.
Am spus si pe alte threaduri si repet: Nu cred ca Botosaniul va mai veni vreodata la Suceava sa participe!
Imi vin o gramada de idei in cap sa mai scriu, dar cum vin asa si pleaca. In caz ca o sa mai am ce sa spun, sa nu credeti ca o sa tac. Asa cum a spus si Marius, ca trebuie sa se afle adevarul, nu sa se musamalizeze tot.
O sa pun pentru inceput filmuletul meu cu UGA si pozele de dupa incident, urmand sa pun al doilea filmulet imediat ce il voi avea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC05534.jpg
Views:	377
Size:	876.7 KB
ID:	1104890   Click image for larger version

Name:	DSC05535.jpg
Views:	225
Size:	625.6 KB
ID:	1104891   Click image for larger version

Name:	DSC05537.jpg
Views:	274
Size:	646.7 KB
ID:	1104892  

Click image for larger version

Name:	DSC05538.jpg
Views:	204
Size:	613.7 KB
ID:	1104893   Click image for larger version

Name:	DSC05539.jpg
Views:	263
Size:	652.3 KB
ID:	1104894   Click image for larger version

Name:	DSC05540.jpg
Views:	357
Size:	616.2 KB
ID:	1104895  

Click image for larger version

Name:	DSC05543.jpg
Views:	424
Size:	687.7 KB
ID:	1104896  
Attached Files
File Type: mpg MOV05532.MPG (18.36 MB, 587 views)
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:44   #11
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

credeam ca ai surprins momentul impactului...
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 15:51   #12
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

Pai din filmulet se vede proprietarul TT-ului cum ia stanga de volan si o arde pe jumatea drumului - UN LABAGIU asta e !!!
maryo is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 16:02   #13
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

dala drecu de lachi..... eu l`am vazut pe proprietare e un mare fitzos x(
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 16:32   #14
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

Quote:
Originally Posted by Bmw_Rulllzzz View Post
credeam ca ai surprins momentul impactului...
Nu am prins momentul, dar mi-as fi dorit sa ratez butonul sau sa se intample ceva si sa nu opresc filmarea. Macar am surprins cum s-a bagat ala si cum a furat startul. Sper ca celalalt filmulet sa fie cu totul ca inca nu stiu nimic despre el, ci doar ca e din al unghi.
Fritz a dat pe un thread ceea ce a spus cel cu TT-ul:
"ma uitam in oglida retrovizoare si vedeam cum kadettul mergea serpuit , nu era stapan pe masina , am ajuns la finis am franat si datorita persoanelor de dupa finis care stateau mai dezordonat a trebuit sa ma feresc de ei , dar kadettul inca accelera venea tare , eu am oprit el a accelerat inca mult dupa ce eu am oprit , cel putin 20 de m , si dupa la frana ia tinut doar pe o parte frana , pe o singura roata de asta sa si intors si sa izbit"
O mare parte e cam aberant, dar la cum l-am vazut pe ala dupa incident... A venit la Marius si intreaba "Da s-a farmat tare?" si a plecat fara sa il intereseze nimic in timp ce alti participanti care nu aveau nici o legatura cu incidentul, au ramas sa ne ajute. Rusine sa ii fie celui cu Audi. Nu a fost numai vina lui, dar a avut si el o parte.
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 16:57   #15
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Kadettul UGA a cazut la datorie!!!!!

[QUOTE=3Xtreme;2675417]Sa nu uitam ce i-ai zis lui Marius la sfarsit: "Prostia mea si cu ambitia ta au dus la asta"
QUOTE]

Citatul nu e asta. I-am spus ca prostia lui TT si cu ambitia lui Marius au condus la accident.

Bine ca Marius e ok, chiar am sa-l sun imediat sa vad ce si cum e cu masina si cu starea lui generala.

Last edited by B39738; 28-09-09 at 17:12.
B39738 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -