Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Botosani

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-09, 12:20   #361
Bogdan-sbt

Stage 5
 
Bogdan-sbt's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 374
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

lasa manu' ca masinutza e frumusica
Bogdan-sbt is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 13:21   #362
VBogdan

Stage 5
 
VBogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 313
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

ai un octavia indigo , nuh?
VBogdan is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 17:16   #363
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

Nu. Acum are un Hyundai S coupe cu motor de 1.5 si vrea 1.5 turbo Na ca ti-am dezvaluit toate secretele
P.S.: Merge masinutza! Chiar daca are doar 88 de cai, se tine bine.
__________________
Y!M ID: vyxxk (dati add doar daca e nevoie)



Last edited by 3Xtreme; 02-08-09 at 17:20.
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 12:10   #364
TEO///

Stage 3
 
TEO///'s Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 99
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

e cam greu cu aprobarile va zic sigur, sigur,noi am mai fost la politie sa ne dea aprobare sa mergem in poligon sa faca baietii drift,ca sa nu mai faca in oras si nu au vrut,iar cu strazi de inchis in oras iar nu cred.daca mergeti la politie cu nume de club va i-a la ochi si o sa va cam opreasca pe strada,eu cu hot si cu mad am umblat acum 2 ani sa organizam ceva si era o gramada aprobari si mai trebuiau si sponsori care la noi in oras is foarte greu de gasit,asta acum 2 ani cand nu erau treburile asa incurcate ca acum.si nu mai dati multe detalii pe forum.
TEO/// is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 15:13   #365
BT-01-KAW

Stage 4
 
BT-01-KAW's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 191
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

Crearea unui club auto nu este chiar asa de usor de realizat. V-as ruga sa cititi un pic textul de mai jos si sa imi dati idee cum putem face sa o scoatem la capat. Poate aveti voi alte idei:

Potrivit Legii nr. 69/2000 a educatiei fizice si sportului structurile sportive pot fi:

a) asociatiile sportive;
b) cluburile sportive, inclusiv cele organizate ca societati comerciale, unitatile de invatamant cu program sau profil sportiv, palatele si cluburile copiilor si elevilor;
c) asociatiile judetene si ale municipiului Bucure sti, pe ramuri de sport;
d) ligile profesioniste;
e) federatiile sportive nationale;
f) Automobil Clubul Roman, pentru activitatea de automobilism sportiv si karting sportiv;
g) alte organizatii sportive nationale.

Cluburile sportive spre deosebire de asociatiile sportive se bucura de personalitate juridica proprie.

Cluburile sportive pot fi organizate atat ca asociatii nonprofit cat si ca societati comerciale cu limitarea ca aceasta din urma forma este rezervata doar cluburilor sportive profesioniste.

Infiintarea unui club sportiv ca asociatie nonprofit prezinta unele particularitati fata de regulile generale de infiintare ale asociatiilor nonprofit pentru care norma generala privind infiintarea si functionarea este Ordonanta Guvernului 26 /2000.

Ar trebui urmatiti pa sii ce sunt descri si mai jos:

Ca pentru orice asociatie nonprofit trebui mai intai obtinuta rezervarea de denumire la Ministerul Justitiei.

Se va trece apoi la intocmirea actelor constitutive ale asociatiei. Actele constitutive se incheie in forma autentica sau certificate de un avocat. Actele constitutive constau intr-un statut si un act constitutiv.

Cuprinsul minimal pentru acestea este:

Statut.
datele de identificare a asociatilor: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
- exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
- denumirea clubului
- sediul clubului
- durata de functionare al clubului pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dup a caz, pe termen nedeterminat;
- patrimoniul initial al asociatiei.
- explicitarea scopului si a obiectivelor clubului;
- nominalizarea expresa a sectiilor pe ramura de sport. In cazul cluburfilor profesioniste acestea trebuie sa fie monoramura;
- drepturile si indatoririle membrilor;
- cerintele si procedura de dobandire si de pierdere a calitatii de membru;
- regimul de disciplina pentru membrii clubului: recompense si sanctiuni, conditiile de acordare a acestora;
- categoriile de resurse patrimoniale ale clubului;
- atributiile organelor de conducere, administrare si control ale clubului;
- insemnele si culorile;
- destinatia bunurilor, in cazul dizolvarii clubului;
- semnaturile asociatilor.

Act constitutiv
- datele de identificare a asociatilor;
- exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
- denumirea asociatiei ;
- sediul asociatiei;
- durata de functionare a asociatiei;
- patrimoniul initial al asociatiei;
- componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
- persoana sau persoanel e imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice;
- semnaturile asociatilor.

Constituirea patrimoniului initial. Se va varsa suma de bani (sau se va transmite propriretatea pentru aporturi in natura) prevazuta a constitui patrimoniul initial.

Se va obtine avizul Agentiei Nationale pentru Sport. In acest scop se va completa o cerere insotita de:
- copiile actelor constitutive;
- dovada detinerii sediului;
- dovada constituirii patrimoniului initial.

Se va depune cerere la Judecatoria in raza careia clubul va avea sediul pentru obtinerea personalitatii juridice. Cererea va fi insotita de:
- actele constitutive (cu un numar de copii suficiente pentru instanta precum si in format electronic);
- dovada rezervarii denumirii;
- dovada detinerii sediului;
- cazierele fiscale ale asociatilor;
- dovada constituirii patrimoniului initial;
- dovada ca cenzorul sau cel putin unul din cenzori este expert contabil autorizat.
- Avizul Agentiei nationale;

Taxele de timbru.

Dupa obtinerea personalitatii juridice si eliberarea certificatului de inmatriculare precum si a copiei de pe hotararea judecatoreasca privind inmatricularea urmeaza inregistrarea clubului in Registrul Sportiv tinut de Agentiei Nationale pentru Sport

In acest sens se completeaza o cerere insotita de urmatoarele acte:
- copie legalizata de pe hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila de acordare a personalitatii juridice sau de pe incheierea prin care s-a dispus inscrierea persoanei juridice in Registrul asociatiilor si fundatiilor;
- actul constitutiv si statutul, autentificate;
- dovada sediului;
- dovada patrimoniului initial;
- copie legalizata de pe Certificatul de inscriere in Registrul National al persoanelor juridice fara scop lucrativ;
__________________
Nu rade de masina mea. Poate femeia ta e in ea.
BT-01-KAW is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 16:50   #366
zet105

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 61
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

Mda super tare

Deci e de treaba....Citind si incercand sa inteleg am tras cateva concluzii:
1.Trebuie sediu.
2.Trebuie o ramura "sportiva" pe care sa te axezi
3.Conditii de a acorda titlu de membru: in ce conditii se acorda si in ce conditii se retrage.
4.Un capital care reprezinta "dinero" mai exact bani.
5.Datele fiecarui membru.....
6.Director de club, secretara

Uhuhuhu deja devine complicata rau treaba.

Legea asta 69/2000 a educatiei fizice si sportului e exact cea la care ar trebui sa se incadreze acest club? Nu stiu cata treaba are educatia fizica cu mecanica motoarelor.
Cred ca ar trebui vorbit cu alte cluburi gen tuning si cerut informatii despre cum au facut ei.

@all: Cum a scris TEO///: nu mai dati informatii gratuite pe forum: gen nr.masina, motorizare si alte date personale ale altor useri.
zet105 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 19:17   #367
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

Eu nu inteleg de ce va trebuie voua casatorie cu acte in regula....nu va este bine traind in concubinaj?
Atata timp cat va intelegeti va intalniti ce credeti ca un act va aduce mai multi membri?
La nivel de Botosani e intelenita ideea de comunism in mintile multor minti de care voi aveti nevoie(in obtinerea statului juridic).Si daca va mai ia si politia la ochi cu clubul vostru sa vezi atunci necazuri
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 21:07   #368
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

Pai daca nu legalizam clubul, nu avem nici un drept. Nu putem organiza nimic. Eu cred ca ar trebui sa il legalizam si cea mai buna solutie e sa vorbim cu cineva care a infiintat un club mai recent pt ca s-au mai schimbat vremurile si nu cred ca mai stie careva din marile cluburi cum sta treaba.
3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 21:33   #369
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

Daca ar fi fost o filiala de la un club mai mare ..oare era mai usor ?!
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 16:45   #370
Tzapo0

Stage 3
 
Tzapo0's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 160
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

mah da dc nu mai vb nimeni pa aicea?..dc sau oprit trb dintr-o data?
Tzapo0 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 19:08   #371
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

o cazut netu )
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 21:04   #372
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

S-a intrerupt lumina.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 09:37   #373
BT-01-KAW

Stage 4
 
BT-01-KAW's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 191
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

ne intalnim in fiecare seara in orash toti si de asta nu prea se mai vb pe forum. probabil daca va aparea ceva important vom discuta si pe forum. Cu respect!!!!!
BT-01-KAW is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 13:52   #374
Tzapo0

Stage 3
 
Tzapo0's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 160
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

aha..ma scuzati k nu prea am mai fost in ultimul timp pe la bancutza dar am explicat de cateva ori dc nu pot sa vin..si stiti bn k oricand am timp fie k stau de la inceput pana la sfarsit sau 1-2 ore de fiecare data vin cu cea mai mare placere..acum sper sa ma fi intelesoricum stiu k sunteti niste oameni super de trb..bft..spe sa ajung cat de curand inapoi pe la voi
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
Tzapo0 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 16:20   #375
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: HighSpeedDrivers...numele noului club!!!!!

La multi ani Robert!!! Te asteptam pe la bancutza cu carnetul in mana Si sa nu uiti sa dai de baut la baieti
3Xtreme is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -