Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Styling by request - Idei de tuning pt masina ta

Styling by request - Idei de tuning pt masina ta Locul in care masina ta e tunata de membrii 4Tuning. Tu spui ce vrei si noi iti dam ideile!

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-07, 13:18   #1
doggyy_21

Stock
 
doggyy_21's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Buna. Detin un BMW 316 (e21) si acu cateva zile mi-a venit o idee... sa bag neoane sub masina si la motor... Din cate am auzit, treaba e ilegala pentru ca as modifica instalatia electrica a masinii...
Intrebarea mea e urmatoarea: daca as incerca sa alimentez neoanele si becurile de la circuitul de bricheta a masinii, ar trebui sa fie in regula nu? Instalatia masinii ramane neatinsa....
Daca aveti idei, sau sunteti mai in tema, va rog sa ma ajutati. Multumesc!
doggyy_21 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 15:06   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Nu e permisa montarea altor lumini in afara autoturismului .Poti sa le alimentezi si de la centrala atomo-electrica Cernavoda ca tot degeaba.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 18:56   #3
DacToa

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 42
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Si sa zicem ca imi bag neoane sub masina si ma oprste politia, ce anume pote sa imi faca ? puncte de penalizare amenda si mai ce ? o sa ma trimita sa le dau jos asta dupa ce imi suspenda carnetul daca au ambitia de ...
DacToa is offline   Reply With Quote
Old 28-10-07, 19:33   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Poate sa-ti ia talonul si sa mai faci un drum pana la RaR sa le demonstrezi alora ca ti le-ai demontat.Parerea mea e ca nu se merita...mai ales ca trebuie sa stai cu ochii in 4 sa nu te dibuie vreunul fiind stiut ca deabea asteapta sa ne arda cu amenzi.

Asta e....legislatie de *** intr-o tara de *** condusa de niste oameni de ***..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 12:07   #5
DacToa

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 42
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Asta e....legislatie de *** intr-o tara de *** condusa de niste oameni de ***..[/QUOTE]


MARE DREPTATE ITI DAU !!!!! eu pe 16 noiembrie am examen iar pt permis ca am mai dat odata si am picat cu 21, am gresit ca nu am fost atent ... de condus conduc perfect de mic nici o problema dar stau in examenul asta ,sala'
Iar cu acele neoane sub masina stiu ca se pot si omologa la rar sau nu stiu bine ?
DacToa is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 17:07   #6
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Quote:
Originally Posted by DacToa View Post
Asta e....legislatie de *** intr-o tara de *** condusa de niste oameni de ***..

MARE DREPTATE ITI DAU !!!!! eu pe 16 noiembrie am examen iar pt permis ca am mai dat odata si am picat cu 21, am gresit ca nu am fost atent ... de condus conduc perfect de mic nici o problema dar stau in examenul asta ,sala'
Iar cu acele neoane sub masina stiu ca se pot si omologa la rar sau nu stiu bine ?[/QUOTE]

si ce treaba are tara ca ai picat tu sala???
orlando is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 17:56   #7
63juv

Stage 3
 
63juv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 141
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Quote:
MARE DREPTATE ITI DAU !!!!! eu pe 16 noiembrie am examen iar pt permis ca am mai dat odata si am picat cu 21, am gresit ca nu am fost atent ... de condus conduc perfect de mic nici o problema dar stau in examenul asta ,sala'
Iar cu acele neoane sub masina stiu ca se pot si omologa la rar sau nu stiu bine ?
un sofer se considera profesionist la 100.000 KM ! :P si daca ma intrebati unde scrie....pai nu scrie nicaieri. astea se numesc reguli nescrise deci nu te mai considera profesionist ! bafta si ai grija.

Last edited by 63juv; 30-10-07 at 18:00.
63juv is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 12:40   #8
VwCriss
VW Driver

Stage 5
 
VwCriss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 382
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

mai lasati omu in pace, ce avetzi cu el vrea si el neoane si vrea si permis asa ca multa bafta. Si daca vrei sa stii uite eu am neoane sub masina si un gabor mi-a zis frate ele sunt ilegale ar daca vrei poti sa iti pui dar dc vezi vreun echipaj stingele din respect ca dc cnu ai sanse f mari sa te arda de o spaga mica ca dar nu vrei sa scapi de talon. Si uite cum ma dau noaptea de 6 luni de cand mi-am pus neoanele fara nici o problema. ideea e ca oricand ti-o poti lua dar las ca merge...
__________________
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...-10390485.html

Cristi 0769.822.977
Cristi 0769.822.977
VwCriss is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 12:45   #9
VwCriss
VW Driver

Stage 5
 
VwCriss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 382
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Quote:
Originally Posted by 63juv View Post
un sofer se considera profesionist la 100.000 KM ! :P si daca ma intrebati unde scrie....pai nu scrie nicaieri. astea se numesc reguli nescrise deci nu te mai considera profesionist ! bafta si ai grija.
de condus conduc perfect de mic asa a zis omu nu profesionist, si faza cu profesionist e cu dute-vino depinde ce intelegi u prin a fi sofer profi ca eu am de exemplu vreo 250-300.000 km condusi pana acu si tot nu cred ca m-as putea numii profi deoarece eu nu am condus decat o singura data in viata un camion mai mare sau in afara tzarii iarasi o singura data, asa ca depinde cum intelegeti voi sensul de profi.
VwCriss is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 15:09   #10
63juv

Stage 3
 
63juv's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 141
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Quote:
Originally Posted by VwCriss View Post
de condus conduc perfect de mic asa a zis omu nu profesionist, si faza cu profesionist e cu dute-vino depinde ce intelegi u prin a fi sofer profi ca eu am de exemplu vreo 250-300.000 km condusi pana acu si tot nu cred ca m-as putea numii profi deoarece eu nu am condus decat o singura data in viata un camion mai mare sau in afara tzarii iarasi o singura data, asa ca depinde cum intelegeti voi sensul de profi.
eu ma refeream la categoria -B- Si el cu degetelele lui a spus ca, conduce perfect !Pentru mine perfect este sinonim cu profesionist !
63juv is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 01:45   #11
sutiucristi@yahoo.com

Stage 3
 
sutiucristi@yahoo.com's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 88
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

intrebare !in cit timp ai reusit sa faci 250000? si citi ani ai acum?
sutiucristi@yahoo.com is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 22:21   #12
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

frate-meu are 250.000 km in 7 an de permis
si eu doar 20.000 in 2 ani de permis

deci .. se poate
Spark is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 00:13   #13
VwCriss
VW Driver

Stage 5
 
VwCriss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 382
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

Quote:
Originally Posted by sutiucristi@yahoo.com View Post
intrebare !in cit timp ai reusit sa faci 250000? si citi ani ai acum?
sunt sofer din '98 si muncesc incontinuu in toata tara acu mai nou si p'afara, si saptamanal 1500-3500Km, dar stai linistit ca sunt agenti de vanzari care numai in buc fac mai mult decat fac eu in toata tara.
hai bafta tuturor

63juv scuze dar nici eu nu am inteles ca te refereai doar la b-isti
VwCriss is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 22:10   #14
JORDY TOMAS

Stage 1
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 13
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

da bine ,nimeni nu e perfect,nimeni nu conduce perfect,cat despre Romania...e plina de putoi care se cred profesionisti cu toate ca habar nau sa parcheze o masina asa ca poti face sute de mi de km daca esti o varza ....varza ramai
JORDY TOMAS is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 17:34   #15
dragos 89

Stage 3
 
dragos 89's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 80
Default Re: Tuning exterior lumini, legal sau ilegal?

potzi sa iluminezi tu d und vrei neoanele ca tot e ilegal ...nu ai voe sa pui nimic nimic p mashina in afara sistemelor montatedin fabrica ...doar daca le potzi omologa in vreun fel
dragos 89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -