Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Styling by request - Idei de tuning pt masina ta

Styling by request - Idei de tuning pt masina ta Locul in care masina ta e tunata de membrii 4Tuning. Tu spui ce vrei si noi iti dam ideile!

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-05, 05:43   #1
cocosel

Stage 1
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 11
Default idei de tuning pt un audi a3??

saluut la toti...idei pt a tuna un a3??dispune de un motor de 1,9tdi 110cv.suspensii sport audi originala..frane fata spate brembo(kit complet-placute discuri furtunase etc).si atat.peste 10 zile vin acasa si vreau sa umblu un pic la motor si la caroserie....ce imi recomandati??tel sau adrese de baieti care se ocupa cu asa ceva?dar sa fie profesionali ...va rog.disponibil 3000 euro...poate un pic mai mult dar in principiu nu vreau sa sar calul. multumesc celor care au bunavointa de a da citeva sfaturi...sper sa fie utile
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc00547_362.jpg
Views:	419
Size:	641.6 KB
ID:	32973  
cocosel is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 06:22   #2
TND--TEAM

Stage 5
 
TND--TEAM's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
Default

vrey mai multi cai putere bagai un chip tuning pt motor
un eleron dar nu pre mare ca strica
sincer pe culoarea masinii tale la exterior ar merge niste flacari mari
neoane albastre sa rupa targu
evacuare sport cand o accelerezi sa iti sare dintii
iar in bordbagajj o statie //ALPINE , 2 subwoofer JBL in cutii + ceva neoane si la interior un cas //ALPINE
cam asta as face eu din acest audi dar nu neaparat tot deodata
TND--TEAM is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 06:45   #3
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

FMIC - front mounted intercooler
Turbo VNT15 (tdi 150cp)
Resoftare ECU

ps: tnd team da-te jos din nfs u :P
zGb is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 13:58   #4
cocosel

Stage 1
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 11
Default

am uitat sa va spun ca interiorul este audi sport.. scaune sport originale...volan (3 spite)si skimbator sport de piele..difuzoare de serie,cd/dvd/mp3 alpine cu ecran care iese din el..iva-d310r+navigator(recomand cine poate cumpara asa ceva...e scula) subwoofer magnat de 15inchi de 600 RMS. statie magnat powerbull 640 ..subwoofer sony auto amplificat de 200w .neoane nu sau alte kestii ca unde am fost eu pana acum...lumea e idioata si proasta rau iar mecanicii sau cei care se inttituleaza \"profesionisti\"in ale sunetului ar trebui impuscati in cap.abia astept sa vin acasa .....traiasca romaniaaaaaaaaaaa
cocosel is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 15:50   #5
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

Salut

Dragutza masina.
Eu zic sa incerci un tuning de calitate.
Fara neoane ca risti sa ramai fara talon.
Exteriorul il poti face la kid-tuning, care din cate stiu fac elemente de calitate la un pret bun. (tel: 0723169961, singurul incovenient este ca firma are locatia in Arad) sau pitstop tuning (http://www.pitstoptuning.ro/).
Dupa parerea mea vinyl-urile sunt cele mai mari kitschuri ce pot fi trantite pe masina (ramane la latitudinea ta, pana la urma). Un paint-job arata mult mai bine.

Daca vrei sa umbli la motor cauta la reprezentanta turbina pt 1.9 TDI de 130 cp sau chiar de 150 cp. La inceput probabil vor zice k nu au dar insista, si se va rezolva (am un prieten care a facut chestia asta. iti dai seama k p langa turbina iti va trebui si electronica si reprogramarea cipului). Asta ti-a zis si zGb, si e o idee f buna.
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 22:16   #6
cocosel

Stage 1
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 11
Default

buna ideea cu schimbul de turbina...chiar excelenta pot zice..am auzit ca intr-adevar da rezultate bune....am un anunt pe forum ca vand o \"scula\" de aproape 3 mii de euro si daca o vand la jumate din cit am factura mai adaug la suma disponibila inca 1500 adica in total 4500 iar la banii astia cred ca mi-as permite sa umblu si in motor...as avea nevoie de cineva care se pricepe la asa ceva sa fie din bucuresti...e mai simplu decat sa ma duc la cluj sau arad...zic eu..am reusit sa cumpar azi un cip de putere nou(.acum aparut.).zic ca de la 110 o sare la 165 doar cu chip-ul...banuiesc ca e minciuna dar daca oamenii au dat garantie..stiu ei ceva.a costat 680 euro si e scos de spanioli...azi am masurat masina si inainte sa pun chip-ul a dat 119 cv...cum draq nu stiu ca de fabrica are 110 si nu i-am facut nimic la partea mecanica .am masurat de 4 ori...acelasi rezultat nu pot sa imi dau seama care e treaba..ziceau handicapatii aia de unde masoara puterea ca in general motoarele grupului wv audi dau mai multa putere decit scriu ei in acte..nu stiu ce sa mai cred dar daca e asa e bine....chip-ul vreau sa il montez acasa cand vin si restul (kit extern etc)la fel.nu prea imi place cu neoane beculete antene...mi-ar placea simplu un kit extern nu prea deokeat sa nu bata tare la ochi o janta pe 17 sau 18 (actuala e de 15)un aleronmic...pe aici este un kit riegger dar e cam exagerat..si are numai 6 cm de la sol(garda)....... idei prieteni...am nevoie de idei....cit mai multe ...si mai bune aveti vreo poza sau mai multe de a3 facute de baietii de acasa??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc00540_242.jpg
Views:	376
Size:	2.24 MB
ID:	33028  
cocosel is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 10:43   #7
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

ROFL!!!!!! de la 110 la 165...vai...cea mai mare tampenie care am auzit-o...partea proasta e ca unii s-ar putea sa creada...in primul rand puterea care o ai tu 110 cai s-ar putea sa fie la roti iar puterea motorului sa fie ceva mai mare...(zic s-ar putea pt ca nu stiu exact cum e la nonPD, la PD puterile declarate sunt toate la roti, la motor avand cam 20 de cai in plus deci e ceva pierdere) sa revenim la chip/flash tuning...de la 110 din resoftare (asta iti recomand sa faci nu un chip fizic la motor sau vreo tampenie de powerbox) ajungi la maxim 140-145cp...daca ajungi si acolo ar trebui sa te apleci sa te pupi la oo...la tine e posibil sa apara o problema cu schimbatul de turbina, motorul fiind nonPD e cam greu sa faci in romania softul pt o masina nonPD cu turbo de PD (adica softul se face insa cam 99% masina nu va trage cum trebuie, ci doar ceva mai slab). Exemplul am un prieten cu acelasi motor care il ai si tu si are turbo de tdi 150, intercooler mare si masina fuge...dar inca sta mult in spatele meu (eu avand tdi pd 130 + flash race version) teoretic la ce piese are pe masina ar trebui minim sa se tina langa mine si chiar sa ma bata destul de bine...poate arunca el un ochi pe aici ca poate a mai aflat ceva in legatura cu softul...
Bottom line piesele poti sa le comanzi linistit de aici si sa le montezi tot aici si soft tot aici (insa nu foarte agresiv) ... piesele ajung in ceva timp ideea e cat poti tu sa stai in tara
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 10:47   #8
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default

apropo si inca o chestie...change the fucking rims ^^ si suspensia dar mi se pare ca ai scris undeva cum ca ai avea suspensie sport...

PS: f important...sa NU-ti pui filtru de aer sport pe masina...sa-l lasi pe cel original in cutie ca e cel mai bun...filtru sport la diesel in general aduce multe belele dupa el
zGb is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 12:09   #9
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

Update la postul meu:

Pt tuning exterior vb cu myhay23cm pe yahoo messenger.
Cat despre 165 cp din cip, muhahahaahahaaha, no way!
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 13:41   #10
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

Myhay23cm as fii yo
Si daka vre ceva de calitate...si nu batjocura, asa...sa fie pe masina [satzi ia banu] dami un tel kand ajungi in tzara 0727.855.580. te pot ajuta cu f multe kestii !
Kateva lucrari : https://www.4tuning.ro/gal/index.php?cat=10637
-fibra sticla [spoilere,praguri,eleroane,prize aer,aripi,scaune...etc...etc...]
-interior [da creka nui cazul la tine...poate scaune ]
-audio [iar nu crekai cazu...da, cine stie ]
-fibra carbon [tobe,ornamente]
-jante
-ShavedDoors [usi cu deschidere prin telecomanda...fara maner]
-ButterflyDoors [usi care se deschid in sus...nu creka ajungi pana acy oricum]
-Chip...FLASH...remapari...
Mai tot ce vrei...am f multe cunostiintze in lumea asta !
Pretzuri...f bune daka tzii cont de raportul calitate/pretz !
Deci...dupa ce am vazut k vrei... Te astept ! :P
__________________
BMW E36 340Ci BMW E30 328CTi VW Golf I 1.3CD Ducati 996S Honda 600RR
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 14:22   #11
cocosel

Stage 1
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 11
Default baieti....

chip-ul l-am cumparat deja......dar am 30 zile sa il returnez daca nu corespunde s-au m-am razgandit.eu pana acum nu am mai facut asa ceva dar daca voi sunteti siguri ca e minciuna de la 110 la 165.......va cred...e normal ca aia sa isi vanda marfa si sa faca pe dracu-n 4 sa o iei(poate chiar sa minta)..si m ie mi se pare dubioasa..adica din ce am citit e o diferenta cam marisoara..in general dau 15-30 cv...asta baga 55 din prima...si mai aveau unul care baga 80cv dar era 2000 coco....tocmai de asta intreb pe toti(nu e o rusine sa nu stii..nu?)in tara am sa stau vreo 2 luni...poate nici nu ma mai intorc ...daca imi place ce gasesc am sa vb cu mihai chiar azi daca pot....mersi celor care au avut bunavointa sa scrie citeva randuri......ne vedem acasa poate...la o liniuta..
cocosel is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 15:43   #12
Master_of_Ice

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 63
Default

Uite pun si eu o poza, doar ca idee (macar cu atat pot ajuta) ..mie personal imi place.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	audi-a3-race_800_copy_225.jpg
Views:	632
Size:	175.5 KB
ID:	33067  
Master_of_Ice is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 16:47   #13
IS 18 BOG

Stage 5
 
IS 18 BOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 913
Default

mai intai spune-ne si noua de cati bani dispui pt modificari ? cred ca te-as putea ajuta cu cateva sfaturi mai ales ca-s un fan Audi .. si in special A3
__________________
Moldovean incurabil si ma mandresc cu asta !
IS 18 BOG is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 18:57   #14
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

MasterOFIce... vezi k ai cam gresit masina :P P.S.: Este vb de modelul antecedent

Am discutat astazi cu Cocosel...am ajuns la concluzia k ar fi mai bine sa dea chipul de '55hp' inapoi
Oricum daka-si schimba turbina tre alt soft...si chiar daka nu, la $ astia creka isi face un FLASH tare acy
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 20:35   #15
cocosel

Stage 1
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 11
Default

daca vand un dvd-mp3 navigator alpine 4500...daca nu-.....3000 si un pic..apropo...am fost la aia inapoi sa returnez cipul si era unu care il cumparase inaintea mea si se certa cu ei ca i-a futut motorul... asa ceva nu e posibil..sunt niste nenorociti si handicapati asa cum am spus in primul meu mesaj..ar trebui impuscati(si astia erau dintre cei buni de pe aici...vand de toate de la akg la rieger si hamman)....nici nu au maraiit cind le-am pus ala in mana...banu si am plecat
cocosel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -