Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-11, 19:29   #226
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Informatii utile

Exista "statii" dyno in Ploiesti ?! Daca da, vreau si eu adresele lor (la toate, daca sunt mai multe).
Stiu ca era una pe soseaua Vestului, ACR, dar nu stiu daca mai exista.
__________________
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 19:32   #227
Andu_focus

Stage 5
 
Andu_focus's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 710
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Informatii utile

[QUOTE=PrietenCuTine;4716779]Exista "statii" dyno in Ploiesti ?! Daca da, vreau si eu adresele lor (la toate, daca sunt mai multe).
Stiu ca era una pe soseaua Vestului, ACR, dar nu stiu daca mai exista.[/Q a

a fost numai e nimik....
Andu_focus is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 19:39   #228
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Informatii utile

Altul nu mai e ?!
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 11:50   #229
Timofte

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 206
Default Re: Informatii utile

Va salut baieti . Il stie cineva pe Marcu cu X6le alb MRK ? as dori niste informatii despre el daca se poate . Vreau sa cumpar ceva de la el . Va salut
__________________
2008 BMW 650
2008 Mercedes ML
Timofte is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 23:48   #230
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

Politia Rutiera este obligata sa emita un proces verbal la ridicarea autovehiculului.

Motive de nelegalitate care atrag nulitatea procesului verbal pot fi multe. De pilda, se impune anularea procesului verbal daca in cuprinsul acestuia agentul constatator nu a realizat o descriere suficienta a faptelor care au condus la ridicarea masinii si nu a mentionat imprejurarile in care masina a fost parcata ilegal.

Cei carora le-au fost ridicate masinile mai trebuie sa stie ca politistul rutier este obligat sa incheie procesul verbal de constatare a contraventiei, chiar daca faptele raman inregistrate pe suport video, potrivit art.181 din Regulamentul din 4 octombrie 2006 de aplicare a OUG 195/2002.

Astfel, daca procesul verbal a fost intocmit in lipsa contravenientului, acesta poate fi anulat in instanta. In plus, unele Consilii Locale au emis regulamente care spun ca cel amendat trebuie sa primeasca o copie de pe Nota de Constatare intocmita de agentul comunitar, prin care s-a dispus ridicarea autoturismului.

In aceasta situatie, daca v-a fost ridicata masina fara sa primiti Nota de Constatare prevazuta de regulamentul consiliului local din sector, se impune anularea procesului verbal si restituirea sumei pe care ati achitat-o pentru recuperarea masinii ridicate.

Cum poate fi contestata decizia de ridicare a masinii si recuperata suma platita

Exista mai multe cai de atac impotriva deciziei de ridicare a autovehiculelor, prin care pot fi primiti inapoi banii dati pentru recuperarea lor. In cazul plangerii contraventionale, mentionate mai sus, politia comunitara poate fi obligata la restituirea sumei platite pentru recuperarea masinii.

Daca masina a fost ridicata in temeiul unui regulament ilegal emis de Consiliul Local, care prevede ca exista si posibilitatea ca politia comunitara sa emita o dispozitie de ridicare, in loc sa fie incheiat un proces verbal, se poate cere returnarea sumei platite ca fiind plata nedatorata, iar, complementar, se va invoca exceptia de nelegalitate a hotararii. In acest caz, restituirea va fi solicitata chiar firmei de ridicari, intrucat aceasta a incasat suma constatata ulterior ca fiind nedatorata.

De asemenea, pagubitul poate cere instantei de contencios administrativ anularea dispozitiei de ridicare a masinii, pentru ca regulamentul adoptat de consiliul local nu poate contrazice Codul Rutier, care spune ca Politia Rutiera dispune ridicarea vehiculelor, printr-un proces verbal. Sanctiunea este anularea regulamentului in contencios administrativ.

In situatia in care ridicarea masinii a fost dispusa printr-un proces verbal, si nu printr-o dispozitie de ridicare emisa de Consiliul Local, acesta poate fi atacat in instanta de drept contraventional, prin care se cere anularea procesului verbal de contraventie si restituirea de catre Politia Rutiera a sumei incasate. Se cere anularea procesului verbal pe temeiul raspunderii civile delictuale, daca nu este precizat locul in care a fost ridicata masina, sau daca a fost ridicata, desi nu incurca circulatia etc.

Av. Coltuc Marius

Fondator Casa de Avocatura Coltuc
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 22:19   #231
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Informatii utile

Inele de centrare/prezoane/flanse/distantiere - util
tng is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 09:05   #232
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: Utile

Inele de centrare se gasesc si la Ekatrust.
Eu am montate pe masina mea si sunt super multumit.
Absolut nici o problema cu ele.

P.S: tot 60 lei/set sunt

Am avut si un set de flanse de la tipul din Buc cu link-ul tau.
Tot la fel, nici o problema cu ele.
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 13:06   #233
Rulez
VW Driver

Stage 5
 
Rulez's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 829
Member of:
[VW]
Default Re: Utile

Si eu tot la EkaTrust am facut inelele de centrare , 2 seturi chiar , foarte multumit !

Tot 60 de lei setul .
Rulez is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 16:33   #234
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Utile

Si cei de la Ekatrust le fac la strungarul care sta la o casa undeva in spatele lor. Mai bine mergeti direct la producator.
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 26-04-12, 19:25   #235
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Utile

E bine de stiut . La eka se gasesc si distantiere cumva?
tng is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 18:25   #236
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Utile

Colegi,unde gasesc si eu o yala pt portbagajul unei corse b din 99 ? Preferabil la dezmembrari prin ploiesti...stiti ceva?
davay is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 14:06   #237
gvictor1988

Stage 4
 
gvictor1988's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 238
Default Re: Utile

salut,
unde se lucreaza cu fibra de sticla in ploiesti.as vrea sa fac stalpii si capota.
eventual si un numar de telefon.
multumesc
gvictor1988 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 22:11   #238
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Utile

Am 20 ani si asigurarea e mare,vreau sa vand masina mamei mele. Care e treaba cu identificarea RAR,pot merge fara intermediara si cu o toba sport cu silencer? Se verifica noxe sau alte prostii care m-ar conduce la o respingere ? Nu de alta dar daca trec asa nu ma mai muncesc sa montez tobele originale,sudura si alte chestii. Multumesc !
__________________

davay is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 00:51   #239
ventura.axc

Stage 2
 
ventura.axc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 28
Default Re: Utile

Din cate stiu eu noxele ti le verifica doar daca faci ITP. Pentru identificare iti face doar poze la serii.
ventura.axc is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 09:59   #240
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Utile

Quote:
Originally Posted by ventura.axc View Post
Din cate stiu eu noxele ti le verifica doar daca faci ITP. Pentru identificare iti face doar poze la serii.
Da,intr-un final asa am aflat si eu,o sa merg cat de cat stock dar nu mai schimb tobele Multumesc mult ! Aveti idee daca identificarea are ,,termen de valabilitate" ? Daca merg spre ex azi la RAR si peste 2-3 saptamani la politie sa bag dosarul o fi vreo problema ?
davay is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -