Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   eliminare catalizatoare 5-er E60 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/98376-eliminare-catalizatoare-5-er-e60.html)

mistreku 21-11-08 23:18

eliminare catalizatoare 5-er E60
 
deci cam asa sta treaba.. catalizatoarele urmeaza a fi date jos. de tot. probabil ca pe viitor, evacuarea va primi si acele sonde de prezenta aftermarket a catalizatoarelor, pt ca ECU sa nu mai dea eroare, dar pe moment, va merge pur si simplu fara catalizatoare. ce parere aveti? e vorba de un 3.0i. se vor incinge mai rau evacuarile? adica pana la punctul in care sa apare alte probleme? sau unde ar putea aparea problemele? orice sfat e bine-venit. multumesc.

mistreku 23-11-08 19:25

Re: eliminare catalizatoare 5-er E60
 
deci nici o parere in leg cu consecintele eliminarii catalizatoarelor, huh? :-? ramanem la thread-uri gen "de unde imi iau o stema de carbon si cum o pot inlocui pe cea originala".. :-j in fine.. 'om vedea..

Spot 25-11-08 09:16

Re: eliminare catalizatoare 5-er E60
 
Pai in principiu nu cred ca ar avea ce sa se intample,pentru ca gandeste-te sunt multi cu evacuari complete din inox,cap-coada,inclusiv serpisori,si nu au nicio problema.Intr-adevar se va incalzi mai tare decat una normal fiindca se deplaseaza cu o viteza mai mare gazele si fiindca e si materialul de asa natura sa se incalzeasca,plus ca tobele nu au la fel de multe site si filtre prin ele ca unele stock.
Intrebarea este:de ce vrei sa dai catalizatoarele jos?Urmeaza sa iti schimbi evacuarea cu totul sau?...Fara acele catalizatoarea s-ar putea,defapt sigur nu se va mai incadra la norma pe care o are masina ta acum :)
PS:e doar parerea mea proprie si personala ! :D

mistreku 25-11-08 12:28

Re: eliminare catalizatoare 5-er E60
 
nici nu vreau mai mult decat pareri personale. :) mersi! evacuarea nu va fi schimbata complet, aia e prob, doar catalizatoarele date jos. masina nu e a mea, e a unui prieten. si stateam pe ganduri, referitor la calcul masinii.. sa nu blocheze masina, sau ceva, daca "vede" ca nu mai snt catalizatoarele. in principiu, nu ar trebui.. ma astept sa aprinda "check engine" si atat. in rest, sa nu fie alte prob. de euro, nu mai conteaza, e inscrisa masina.

MODJO 25-11-08 13:08

Re: eliminare catalizatoare 5-er E60
 
in principiu debitul marit al gazelor afecteaza performantele masinii in sens negativ doar daca ai turbina... corectati-ma daca gresesc... :(

Spot 25-11-08 15:52

Re: eliminare catalizatoare 5-er E60
 
in principiu de-aia exista sonda lambda si debitmetrul,care sa iti calculeze cat debit de aer exista si cata benzina sa ii dea masinii,nu?
Banuiesc ca nu va afecta cu nimic comportamentul masinii,poate doar sa ii imbunatateasca turatiile,in sensul ca va respira masina mai bine.
PS:e tot parerea mea :)

mistreku 25-11-08 22:30

Re: eliminare catalizatoare 5-er E60
 
eu snt sigur ca dpdv al performantelor, va fi o imbunatatire. ideea e cum va reactiona ECU la eliminarea lor. daca doar aprinde check engine, e ok. dar ma gandesc ca fiind generatie mai noua, nu stiu.. sa nu faca mai mult de atat. snt niste chestii care pacalesc sondele alea de prezenta a cat-urilor, dar va mai dura pana sa le luam.


All times are GMT +2. The time now is 11:56.

- Copyright 2024 4Tuning