Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accidente (https://forum.4tuning.ro/451-accidente.html)
-   -   Despagubiri RCA Allianz Tiriac (https://forum.4tuning.ro/451-accidente/94562-despagubiri-rca-allianz-tiriac.html)

bobohtml 18-10-08 18:55

Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
Din nefericire ieri ma indreptam spre autogara Rahova si la intersectia cu Antiaeriana o scumpa doamna a uitat ca trebuie sa imi acorde prioritate. Asa ca am facut bum. Acum mi-a pus (copie asigurare + copie talon) in brate si cand am fost la service mi sa spus ca pentru anul masini (1997) mi se ofera doar 15 mil` lei despagubire. Dar costurile reparatiei depasesc 15 mil.. lei.

Intrebare:

-Este adevarat ce mi sa spus la service?
-Care sunt etapele de urmat pentru a obtine suma de despagubire in regie proprie?

dj01fad 28-10-08 01:35

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
ce masina ai? am patit si eu o prostie dinasta, dar noroc ca masina mea a fost foarte scumpa cand a fost noua.
ei calculeaza asa pentru masini mai vechi de 10 ani: uzura masinii devine 85%, deci ei cauta sa dea maxim 15% din valoarea de noua a masinii... se spune ca daca nu te intelegi cu ei, va trebui sa o dai pe tanti in judecata... dar asta mi se pare o tampenie. dupa parerea mea, sunt obligati sa repare masina, apoi treaba lor daca isi recupereaza banii de la tanti...

bobohtml 29-10-08 22:22

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
sa ii ia draq de idioti cu politele lor ca degeaba dam bani. Dupa ce ca eu sunt partea vatamata... Acum trebuie sa bag mana in buzunar. Romania SUX.. Am fost la o reprezentanta AT si am vb cu un agent constatator iar dansu mi-a zis ca maxim 12 milioane indiferent cat de avariata e masina... Si la service imi cere 15 manopera si 15 piesele. Daca ar fi sa o vand nu iau mai mult de 35 neavariata pe ia... Acum nici service`urile nu mai primesc doar de la Logan in sus. Ban la ban si paduche la paduche.

coc3n 14-02-09 11:02

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
acum doua zile am patit si eu un accident , masina mea e varza si asigurarea nu im da decat 1500 euroi iar numai piesele fara vopsele msnopera si altceva (doar piesele sunt 7000 lei) ce sa fac sa imi faca masina.
va rog ajutatima (fiat brava 1996)

johhny 17-02-09 11:12

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
La asigurare se ia si in functie de anul masini , si cu cat anul de fabricatie e mai mic cu atat si despagubirea e mai mica, am patit si eu acuma un an si ceva cu o dacia. Pe tanti degeaba o dai in judecata ca pierzi sigur, conducatorul auto in cazul unui accident este obligat sa ofere polita de asigurare, ar fi prea mare prostia ca pe langa bani care pleaca la asigurare sa te mai trezesti si dat in judecata. Poate daca tanti nu avea asigurarea valabila era altceva, cred ca in cazul asta puteai s-o dai in judecata..

GAby645 19-02-09 13:07

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
am patit si eu ieri un mic accident ! unu cu un ford focus dand sa iasa din parcare cu spatele a luat maxim de volan si mi-a atins portiera fata de pe partea stanga ! Avariile nu sunt cine stie ce , numa vopseaua zgariata de pe portiera si bandou fortiera fata - spate !
Am la centru de daune , mi-a dat omu copie dupa RCA, procesu verbal , am facut constatare si am spus ca doresc plata cash ca o repar in regim propriu !
Azi m-au sunat si mi-au spus ca imi ofera numai 2,5 mil si ca daca nu doresc sa o las in service si sa vin cu devizul de la service , da mai nou s-a luat de procura dintre mine si proprietarul din acte ,si nici nu pot sa o las in service sa o repar sau sa incasez banii ca nu e specificat in ea sa incasez despagubiri de la asigurari ! Masina e un vauxhall omega din 2000 !
Daca a mai patit cineva asa ceva rog sa lase un raspuns !
Va multumesc

coc3n 21-02-09 12:11

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
INCA O INTREBARE cum sa fac sa ma inteleg cu ei sa im dea ceva bani si sa im lase talonu ca sa pot sa imi aduc alta si sa ii fac recarosare

ca asta daca o face iasa mai scump si nu va mai fi ca inainte veac

multumesc
astept raspuns

dj01fad 25-02-09 17:17

Re: Despagubiri RCA Allianz Tiriac
 
coc3n, ce maisna ai?
daca masina este veche, niciun asigurator nu iti va da mai mult de 15% din valoare ei de noua; daca supa pe care pot sa ti-o ofere corespunde gradului de uzura in raport cu pretul de nou, nu ai ce sa le faci... daca pagubele depasesc aceasta suma, intra in dauna totala si o sa iti dea acei bani, iar fierul cu acte cu tpt ramane al tau, ca pe ei oricum nu ii intereseaza. treaba ta ce faci apoi cu masina.


All times are GMT +2. The time now is 22:30.

- Copyright 2024 4Tuning