Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/67543-asigurare-nr-inmatriculare-germane-sfaturi.html)

ionut_cluj 11-05-09 09:21

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by alexaandru15 (Post 2306214)
Cu actul de vinzare-cumparare din Germania, brieful mic si brieful mare original,nu cred ca omu a radiato ca masina avea numerele germane alea permanente pe ea...sau a fost radiata da nu are stampila pe talon....pot inscrie masina in Romania?sau in bulgaria? va rog raspundeti ca sunt cu inima in dinti

Da, se poate, mergi la politie si o radiaza ei, dureaza vreo saptamana.

alexaandru15 11-05-09 18:41

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
oo...mersi frumos....mai linistit:D:D:D....daca mai stie si cineva ceva sigur...rog raspuns....ms frumos inca o data

andrey_20052002 29-06-09 11:52

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
vreau sa imi cumpar si eu o masina si m-am oprit la un fiesta 1.4 tdci din 2004 ,ce stiti despre acest motor este euro 3 sau euro 4 ?

ionut_cluj 29-06-09 12:37

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
euro 4.

bzsa 16-07-09 09:46

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
salut
am si eu o intrebare
vreau sa ma duc sa imi aduc o masinia din germania dar nu stiu care sunt pasi in momentul achizitionari
la ce acte trebuie sa fiu atent care sunt demersurile
sa zicem ca sunt la un parc auto am vazut masina x si vreau sa o cumpar
trebuie sa verific daca are tuv (itp )si chestii de genu nu....?
asta ca sa nu am probleme si sa o pot imatricula la noi

ionut_cluj 16-07-09 10:08

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
tuv nu-ti trebuie ca s-o inmatriculezi la noi, tuv e verificarea tehnica si e o idee buna sa aiba, dar nu esential. o poti aduce si daca n-are tuv luand numere cu banda galbena.

Pasii si procedurile s-au explicat de 17 milioane de ori pe forumul asta, e foarte usor sa cauti, crede-ma.

Ca acte trebuie sa primesti:
-factura/contract de vanzare-cumparare
-talon
-carte de identitate (adica brief mare+mic). Atat.

eug a4 18-07-09 01:08

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
salutare cu intrebare...exemplu=vreau sa cumpar o masina de 20 ooo din germania...persoana fizica deci trebuie platit incusiv tva..vreo 3800 euroi ..total 23800. Pentru cei care intradevar stiu.. si daca au auzit cazuri...ma pot intelege cu neamtu sa platesc masina cat vrea el 20ooo si sa imi faca factura pe vreo 10000(exemplu) sa platesc tva mai putin?
????????? multumesc anticipat(mentionez ca in spania ideea mia fost bine primita si chiar sau bucurat.....de aici iau o semiremorca)

KAY_ 18-07-09 17:14

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2489806)
tuv nu-ti trebuie ca s-o inmatriculezi la noi, tuv e verificarea tehnica si e o idee buna sa aiba, dar nu esential. o poti aduce si daca n-are tuv luand numere cu banda galbena.

Pasii si procedurile s-au explicat de 17 milioane de ori pe forumul asta, e foarte usor sa cauti, crede-ma.

Ca acte trebuie sa primesti:
-factura/contract de vanzare-cumparare
-talon
-carte de identitate (adica brief mare+mic). Atat.

nr galbene fara tuv nu sunt valabile la unguri

trafy-vr6 29-07-09 19:04

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
am si eu o intrebare, putin cam offtopic.

Am gasit pe net de curand un 318is inscris pe spania, am vb cu omul a zis ca masina e ok la acte, adica el a iesit cu ea din tara numai ca a stat putin in vama sa-l verifice la acte si dupaia a putut merge mai departe, intrebarea mea este: cum pot radia o masina inscrisa in spania in vederea inmatricularii in RO in cazul in care eu NU am nici un act facut cu spaniolul ? masina are act de vanzare cumparare intre spaniol si un roman ( nu cel de la care o iau ).

nyk_19 26-10-09 01:22

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Se poate circula in germania fara TUV?Ma refer la numerele de zoll galbene!

Si cum adica nu sint valabile la unguri ca nu inteleg!?

Mersi anticipat pt. raspuns

ionut_cluj 26-10-09 13:28

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Da, se poate circula.
Ungurii nu recunosc numerele daca nu ai TUV. O sa te coste vreo 50 de euro spaga la granita.

ciprian_urs 28-10-09 20:12

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
va salut am vazut ce ati scris voi despre masinile inscrise in germania... am gasit pe net un bmw e30 inscris pe germania mai are de circulat cu el pana in aprilie asa zice omul acte tot in regula el merge cu masina si m-ar batea gandul sa o iau si sa merg cu ea pana in aprilie iar in aprilie sa imi iau 3 luni nr provizorii si dupaceea sa o inscriu la bg ce ziceti sa ma bag la ea sau sa stau linistit cu numerele astea k pot fii false si sa nu fac altceva mai rau::( va rog sa-mi dati si mie un sfat ce sa fc??? ;)

hellker 28-10-09 22:47

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
mai mult ca sigur masina e radiata din germania...dar mai exista si 5% sanse sa fie inka ok..oricum nu ti-as recomanda sa mergi cu ea asha..o cumperi si o inscrii acum pe bulgaria

nyk_19 29-10-09 01:22

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
stie cineva vreo strada cu dealeri de masini ieftine prin regiunea koln-dusseldorf sau vreun dealer cu multe masini?am treaba la koln vreo 2 saptamini si m-as duce sa casc gura pe-acolo poate gasesc vreun e 36 sau e 30.

mersi....

mersi ionut pentru raspuns

Tzepozzz 29-10-09 08:45

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2751976)
Ungurii nu recunosc numerele daca nu ai TUV. O sa te coste vreo 50 de euro spaga la granita.

cine te-a mintit?


All times are GMT +2. The time now is 12:26.

- Copyright 2024 4Tuning