Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   acte la 17 ani (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61530-acte-17-ani.html)

D o n n 31-12-07 10:14

acte la 17 ani
 
Am si io o intrebare...pentru k toti si`au dat parerea,k se poate k nu se poate...eu am 17 ani si am o masina,data de la tata...pot sa mio trec pe numele meu?sau doar cand fac 18 ani? vreau ceva sigur daca se poate ...multumesc ! !

DaViD TL 31-12-07 10:19

Re: acte la 17 ani
 
good question ,same answer for me , cine stie ?!?

SUPAPA_Jr 31-12-07 13:37

Re: acte la 17 ani
 
se poate...eu mi-am inscris moto la 17...mergeti la inmatriculari la voi acolo si aveti totul mai detaliat

D o n n 31-12-07 16:23

Re: acte la 17 ani
 
pai la moto potui sa conduci de la 16 ani deci....si aia nu ....k la masina..orikm poate ma insel..astept...si alte raspunsuri

Certified IWG 31-12-07 16:25

Re: acte la 17 ani
 
itzi spun sigur k nu se poate! am un prieten shi are 17 ani shi a inscris mashina pe taicaso!!

BC-20-LET 31-12-07 16:32

Re: acte la 17 ani
 
Daca te-ai exprima mai bine am putea intelege si am putea sa-ti raspundem .
Poti " sa o treci pe numele tau", adica sa faci un contract de vanzare-cumparare cu actualul posesor si tu sa fii detinatorul .

Nu poti sa o inscrii in circulatie, insa asta e alta discutie tocmai de aia ar fi cel mai bine sa precizezi la ce te refereai .

Hondarul 31-12-07 16:41

Re: acte la 17 ani
 
Daca ai o masina nu inseamna ca trebuie sau ca o si poti conduce.

Un contract vanzare-cumparare se face intre 2 parti, indiferent de varsta cred eu.

Nu cred ca trebuie sa fi major ca sa fii proprietar.

ady m 31-12-07 16:47

Re: acte la 17 ani
 
Intr-adevar , dar ca sa fi parte intr-un contract trebuie sa ai drept de semnatura si asta la noi inseamna daca nu ma insel sa ai 16 ani impliniti, iar pt partea cu condusul si scoaterea in circulatia a masinii , 18 ani.

D o n n 31-12-07 16:49

Re: acte la 17 ani
 
pai ..e pe numele lu tata...dar tot timpul...ba mio ia ba mio da..isi face nevoia cu ea si dupa aia mio lasa asa...si akm trebe sai fac motorul plus alte kesti ...in jur de 1000 dolari...si numi convine..mio trec pe numele meu...si sunt sigur de ea...dar mai bine astept pana in aprilie,si o si trec pe numele meu,o si inmatriculez pe numele meu...sper k mam exprimat corect....ms pt ajutor orikm..

AlliedComposites 31-12-07 19:54

Re: acte la 17 ani
 
Quote:

Originally Posted by D o n n (Post 1269601)
pai ..e pe numele lu tata...dar tot timpul...ba mio ia ba mio da..isi face nevoia cu ea si dupa aia mio lasa asa...si akm trebe sai fac motorul plus alte kesti ...in jur de 1000 dolari...si numi convine..mio trec pe numele meu...si sunt sigur de ea...dar mai bine astept pana in aprilie,si o si trec pe numele meu,o si inmatriculez pe numele meu...sper k mam exprimat corect....ms pt ajutor orikm..

1: daca cineva iti da prima masina din viata ta pe dea moaca, o iei si spui multumesc, decat daca te-ai apucat deja de munca si sa strangi bani ca sa-ti iei ce vrei TU. Deci ca taicatu foloseste masina, mi se pare cat se poate de normal, iar daca masina nu e o rabla, 1000 de dolari in reparatii e mult mai putin decat ai da pe orice masina. Ce-ti iei cu 1000 de dolari altfel, o dacie de 20 de ani?

2: sa faci un contract de vanzare e foarte simplu... Daca ai vre-un dubiu, atunci cand faci contractul mai ai un martor, care si el semneaza pe act ca a fost martor la incheierea contractului... si gata, nu mai ai nici o problema... desi nici acum nu ai, fiindca faci contract cu taicatu nu cu un strain, deci slaba sansa sa-ti traga teapa...

dj05dpx 31-12-07 20:24

Re: acte la 17 ani
 
Fara suparare: Ce nevoie ai tu de acte pe masina?Ce schimba ca e masina ta in acte sau nu?ai de platit impozitele daca e pe numele tau,mie mi se pare o prostie sa o treci pe pe numele tau,eu o am pe numele lui tata,daca as trece-o pe numele meu nu as avea nici un avantaj,sa fac asta de ochii lumii mi se pare cea mai mare prostie.

adu89 01-01-08 04:45

Re: acte la 17 ani
 
DA poti sa treci o masina pe numele tau la 17 ani.pentru cei de sus care au spus k nu,aduceti dovezi.spun asta ptr k la 17 ani am avut masina pe numele meu,am facut 18 de-abia dupa ce am inmatriculat-o.numai bine si la multi ani:)

D o n n 01-01-08 10:32

Re: acte la 17 ani
 
ms pt tot...si orikm eu platesc toate taxele ,impozite,asigurare tot...dar vreau sa fiu stapan pe ea ...sunt niste kestii care nu le pot spune eu aici.....sa zicem k tata e un om cu surprize.(neplacute pt mine)

AlliedComposites 01-01-08 22:35

Re: acte la 17 ani
 
unde muncesti la 17 ani?

D o n n 01-01-08 22:36

Re: acte la 17 ani
 
nicaieri
dar am vandut tel si lantu de aur ...si leam akitat....dar leam recuperat...d c m intrebi?


All times are GMT +2. The time now is 01:11.

- Copyright 2024 4Tuning