Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Alte Dacii (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/61285-dacii.html)

andi_cimpean 12-07-10 22:38

Re: Alte Dacii
 
Dacă foloseşti site-ul/blogul ăla pe post de reper auto, greşeşti mult.

Acolo sunt maşini făcute chiar şi de simpli oameni sau anumite grupuri "şcolare".

Mă refer aici la Dacia Cabrio (roşie), Dacia Cabrio (mov - violet) sau Dacia cu 6 roţi. Dacia Logan MCV cu bot de Sandero - proiect şcolar.
Nici nu mai vorbesc de Solenza aia photoshop-ată!

BH 59 FIF 12-07-10 22:54

Re: Alte Dacii
 
Dacia cabrio rosie e facuta la U.A.M.T Oradea (face lift-ul CN4 e facut ulterior) si daca nu-l puscau pe Ceasca intra in '90 in productie. Solenza pe care tu o consideri photoshop-ata este intr-adevar un exercitiu de dibacie in fibra de sticla (dar nu pe calculator) iar Dacia cu 6 roti este un simplu vehicul agricol (dar omologat, din cate tin minte). Despre seriozitatea generala a site-ului... nu stiu ce sa zic da' una peste alta sunt informatii utile pe-acolo.

Rasputin 13-07-10 10:32

Re: Alte Dacii
 
Quote:

Originally Posted by krysty_kry (Post 3513690)
cu numele Dacia Extasy

Extase, nu Extasy

andi_cimpean 13-07-10 11:36

Re: Alte Dacii
 
Quote:

Originally Posted by BH 59 FIF (Post 3513885)
Dacia cabrio rosie e facuta la U.A.M.T Oradea (face lift-ul CN4 e facut ulterior) si daca nu-l puscau pe Ceasca intra in '90 in productie. Solenza pe care tu o consideri photoshop-ata este intr-adevar un exercitiu de dibacie in fibra de sticla (dar nu pe calculator) iar Dacia cu 6 roti este un simplu vehicul agricol (dar omologat, din cate tin minte). Despre seriozitatea generala a site-ului... nu stiu ce sa zic da' una peste alta sunt informatii utile pe-acolo.

Dacia cu 6 roţi este făcută de un moşuleţ de prin Alba. Deşi în material spune că a fost aprobat de RAR, eu n-aş prea crede. Cu toţii ştim cât de scorţoşi sunt ăia de la RAR şi cam ce costuri mari ar presupune testele de siguranţă pentru a putea omologa o aşa năzdrăvănie.
A fost dat şi la TV.

Rasputin 13-07-10 12:03

Re: Alte Dacii
 
Masina este omologata ca vehicul agricol, iar cei de la RAR sunt mai blanzi cu vehicolele agricole.

DANIEL03 13-07-10 23:26

Re: Alte Dacii
 
Care este treaba ca Daciile de culoare neagra , aveau ceva importanta , sau au fost doar cateva , ca nu prea vezi asa ceva ?

GABY-DSO 14-07-10 04:12

Re: Alte Dacii
 
Quote:

Originally Posted by DANIEL03 (Post 3516467)
Care este treaba ca Daciile de culoare neagra , aveau ceva importanta , sau au fost doar cateva , ca nu prea vezi asa ceva ?

daca te referi la dacia 1301 alea de securisti , da , au cate cva in +

Andrei_spu 16-07-10 00:54

Re: Alte Dacii
 
2 Attachment(s)
chiar pluteste,nu stiu foarte multe detalii despre ea,decat ca a fost facuta de niste studenti de la facultatea ovidius constanta presupun, ca in curtea lor este expusa...

andi_cimpean 16-07-10 11:22

Re: Alte Dacii
 
Quote:

Originally Posted by Andrei_spu (Post 3521589)
chiar pluteste,nu stiu foarte multe detalii despre ea,decat ca a fost facuta de niste studenti de la facultatea ovidius constanta presupun, ca in curtea lor este expusa...

Aia sincer este o porcărie!

L-au numit amfibiu, dar aş dori să ştiu şi eu, cum merge pe uscat?
Se vede că tinerii care au lucrat la proiect nu cunosc cuvântul "fineţe"!

sky.walker92 16-07-10 11:38

Re: Alte Dacii
 
Proiectu ăsta a apărut şi la ştiri din câte ţin minte,acus câţiva ani.Presupun că pentru studenţii ăia a fost mai important să facă maşina să meargă pe apă ,decât pe uscat,şi probabil de aceea nu au luat în considerare cuvântu "fineţe".

andi_cimpean 16-07-10 11:51

Re: Alte Dacii
 
Quote:

Originally Posted by sky.walker92 (Post 3522340)
Proiectu ăsta a apărut şi la ştiri din câte ţin minte,acus câţiva ani.Presupun că pentru studenţii ăia a fost mai important să facă maşina să meargă pe apă ,decât pe uscat,şi probabil de aceea nu au luat în considerare cuvântu "fineţe".

Şi atunci de ce l-au mai numit amfibie?

k4r4 16-07-10 12:51

Re: Alte Dacii
 
o porcarie ordinara:)) da' la ce sa te astepti cand fondurile pentru proiecte se duc prin alte parti...

iuly_007 16-07-10 22:30

Re: Alte Dacii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 3522296)
Aia sincer este o porcărie!

L-au numit amfibiu, dar aş dori să ştiu şi eu, cum merge pe uscat?
Se vede că tinerii care au lucrat la proiect nu cunosc cuvântul "fineţe"!

porcarie zici? as dori sa vad o realizare de a ta sa pot face o comparatie si sa vad cat de "fin" a fost lucrata.
si acum, spre surprinderea ta si a multora "porcaria" chiar pluteste si culmea poate merge si pe uscat pentru ca flotoarele se demonteaza si se depoziteaza pe portbagajul de deasupra, iar "roatele" alea mari sunt inlocuite de roti normale si astfel se poate merge si pe uscat
edit: adaugare poza

andi_cimpean 16-07-10 23:30

Re: Alte Dacii
 
Quote:

Originally Posted by iuly_007 (Post 3523744)
porcarie zici? as dori sa vad o realizare de a ta sa pot face o comparatie si sa vad cat de "fin" a fost lucrata.
si acum, spre surprinderea ta si a multora "porcaria" chiar pluteste si culmea poate merge si pe uscat pentru ca flotoarele se demonteaza si se depoziteaza pe portbagajul de deasupra, iar "roatele" alea mari sunt inlocuite de roti normale si astfel se poate merge si pe uscat
edit: adaugare poza

În afară de tendinţa de a te contrazice cu anumite persoane pe care ţi s-a pus pata, mai ştii altceva?

Ăla îl poţi numi vehicul amfibiu?
De ce?
Că munceşti o oră să îi dai jos roţile şi să îi pui palele şi tot aşa?

Caută pe internet ce înseamnă un vehicul amfibiu şi ne contrazicem cu plăcere, dar în limita bunului simţ. Nu ca data trecută, când ţi-ai luat banned.

iuly_007 17-07-10 09:41

Re: Alte Dacii
 
1.nu-i nevoie sa caut pe net ca stiu ce-i ala vehicul amfibiu
2.daca luam in calcul conditiile in care a fost proiectat, executat, banii care s-au investit si scopul vehiculului(proiect de licenta),da, eu il pot numi vehicul amfibiu. de ce intotdeauna trebuie sa-i batjocorim pe cei care chiar misca ceva? crezi ca daca aveau mai multi bani la dispozitie nu iesea mai bine?
3.nu ma contrazic cu nimeni, doar imi sustin punctul de vedere


All times are GMT +2. The time now is 05:04.

- Copyright 2024 4Tuning