Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga) (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/59536-schimbare-comenzi-rhd-lhd-mutat-volan-dreapta-stanga.html)

yahel 08-12-07 17:38

Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
Am o masina cu volanul pe dreapta as vrea sa stiu daca se poate muta volanul pe stanga , daca se poate a-ti putea sa-mi da-ti un nr de telefon sau un link, numele la firma orice :).Multumesc.

Nemilosu 09-12-07 07:08

Re: salut
 
Quote:

Originally Posted by yahel (Post 1236538)
Am o masina cu volanul pe dreapta as vrea sa stiu daca se poate muta volanul pe stanga , daca se poate a-ti putea sa-mi da-ti un nr de telefon sau un link, numele la firma orice :).Multumesc.

marca ?
tip ?

audi_quattro 09-12-07 15:09

Re: salut
 
Te costa o avere.
In principiu, cumperi o caseta de directie su coloana de la aceeasi masina cu volan pe stanga. In plus, mai iei si bordul si ai piesele.
Dupa care, trebuie sa modifici planseul de separare dintre habitaclu si compartimentul motor si probabil prinderea casetei de directie.

Una peste alta, e ractic o utopie ce vrei sa faci, daca nu te dau banii afara din casa.
Mai bine schimbi masina sau mergi cu ea asa cum e.

turbojack 09-12-07 16:35

Re: salut
 
Quote:

Originally Posted by audi_quattro (Post 1237939)
Te costa o avere.
In principiu, cumperi o caseta de directie su coloana de la aceeasi masina cu volan pe stanga. In plus, mai iei si bordul si ai piesele.
.

La care mai adaugam modificarile pentru pedale,cablajul electric fata schimbat integral,cablu ambreiaj si acceleratie,plus alte multe fleacuri ce intervin pe parcurs in functie de marca/modelul masinii.
In final prea multa munca pentru nimic.

Psycho 09-12-07 17:06

Re: salut
 
mai bine o cumperi direct asa :))

yahel 10-12-07 17:01

Re: salut
 
si ce fac imi iau om in stanga mea sa-mi zica cand pot sa depasesc ?:)deci nu conteaza bani tot ce vreau sa stiu daca este vreun service prin romania si sa-mi ziceti cum se numeste sau unde ii daca se poate sa ma ajutati as fi foarte recunoscator.multumesc.

audi_quattro 10-12-07 19:49

Re: salut
 
Foarte sincer, mai bine mergi cu ea asa cum e.

Ce ti s-a raspuns pe aici a zgariat doar la suprafata problematica schimbarii volanului de pe o parte pe alta.

Service vei gasi poate dispus sa te ajute unul de marime mijlocie, care isi poate permite sa tina blocat un elevator si un om pentru cateva zile bune si care stie sa caute totusi in documentatii de service.
Iar la tine banii chiar nu trebuie sa reprezinte o problema...

yahel 10-12-07 21:06

Re: salut
 
Sincer sa va spun stiu si eu ce trebuie schimbat si ce nu m-am documentat nu am nevoie de parerile voastre (no offense) m-am inregistrat pe forumul asta cu gandul ca-mi ziceti un service in romania sa ma ajute sa fac modificarea n-am intrat aici sa-mi ziceti "ca i-ati alta masina, nu fa modificarea ca costa prea mult " is banii mei nu ai vostri eu atat vreau sa stiu este un service in romania care sa ma ajute cu modificarea ?:D

lascarica 12-12-07 00:45

Re: Scimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
Ai dat dovada de o ignoranta destul de avansata in primul rand prin nepasarea la adresa regulamentului (nici nu trebuia sa fie scris cu CAPS si sticky pentru a realiza treaba cu titlul...este pur si simplu o chestie de L O G I C A !) si aici ma refer la titlul foarte sugestiv pentru problema ce-o ai : "salut" ...cred ca ai confundat forumul asta cu HI5...[titlul l-am modificat eu,arata prea infantil]
Apoi, atunci cand ceri ajutor si ai uitat sa specifici amanunte pe care erai obigat a le face cunoscute IN INTERESUL TAU, si un user te intreaba respectivele detalii,in mod normal te scuzi si le spui. In mod anormal,IGNORI intrebarea userului respectiv ce "a gresit" incercand sa te roage frumos a-i permite sa te ajute...AI specificat undeva modelul masinii si n-a observat nimeni?!
....Insa...bine ca n-ai uitat sa-i certi...:lol:

Interesanta atitudine...:???: ...

CJ-01-WOB 20-12-07 02:05

Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
nu stiu daca in romania se efectueaza asemenea schimbari ale volanului
intr-o vreme auzeam unii maghiari cum ca in Ungaria s-ar face aceste conversii si suma se invarte undeva in jurul a 1000-1500 euro.
bine asta presupune sa ai toate piesele necesare transplantului dreapta - stanga

nu pot insa sa iti dau numele sau adresa unui astfel de atelier din necunostinta de cauza.

cunosc destule persoane care conduc pe teritoriul RO cu masini cu volan pe dreapta ( fara a avea incidente majore)

m-i se pare ca se pot si inmatricula aceste masini daca nu ma insel si daca esti pregatit sa platesti taxa de inmatriculare.

bun , ideea e : inceraca sa circuli cu ea asa daca crezi ca te descurci pentru ca e destul de complicat acest transplant.


apropo : ce masina e ?

Psycho 22-12-07 15:08

Re: salut
 
Quote:

Originally Posted by yahel (Post 1240378)
Sincer sa va spun stiu si eu ce trebuie schimbat si ce nu m-am documentat nu am nevoie de parerile voastre (no offense) m-am inregistrat pe forumul asta cu gandul ca-mi ziceti un service in romania sa ma ajute sa fac modificarea n-am intrat aici sa-mi ziceti "ca i-ati alta masina, nu fa modificarea ca costa prea mult " is banii mei nu ai vostri eu atat vreau sa stiu este un service in romania care sa ma ajute cu modificarea ?:D


:shock:

tu te auzi ce spui ...

1 inca esti in romania si se conduce pe partea stanga

2 nu am auzit pana la tine pe nimeni sa vrea sa faca asa ceva

3 nu am auzit de asa ceva in romania service care sa faca asa ceva autorizat si legal si sigur .. a ca o faci tu custom e pe pielea si pe siguranta ta ...

daca vrei o masina cu volan pe stanga meri si ia-ti din anglia una

sau poate vrei vre-un logan cu volan pe dreapta sa fii mai cu 3 c0@i3

CJ-01-WOB 22-12-07 18:21

Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
psycho ... cred ca esti putin dereglat

brownshark 22-12-07 18:22

Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
ti-o pot reconfigura eu . ce masina e ? cine furnizeaza piesele necesare ?daca-mi dai datele astea pot sa ma gindesc la o estimare preliminara a valorii manoperei .
asta daca nu a fost un post de copil plictisit...

Hexer 04-01-08 02:09

Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
Merita investitia, daca este o masina speciala, ceva JDM sau ceva foarte special din anglia sau australia. Dar pentru multe din asta o sa fie foarte costisitor inmatricularea, peste 6-7000 de euro + transformarea.

bavareze 05-01-08 08:30

Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)
 
si acum sa exploram varianta de a modifica o masina pentru a avea volanul pe mijloc si postul de conducere undeva pe bancheta din spate. se poate? unde gasesc un service sa faca asa ceva? cat ma costa?

:))))


All times are GMT +2. The time now is 10:35.

- Copyright 2024 4Tuning