Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Numere rosii, RAR, inmatriculare etc... (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/59319-numere-rosii-rar-inmatriculare-etc.html)

Limba14 06-12-07 07:21

Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Deci... Mi-am achizitionat recent un Opel Corsa C, din 2001, Euro 4 etc. De circa 2 saptamani, circul cu ea, cu numere rosii, si ma pregatesc sa ma duc la RAR cu ea. Problema mea este ca masina este modificata, tunata, cu garda la sol joasa, si din ce am auzit, la testul de frana, exista riscul ca spoilerele masinii si pragurile laterale sa atinga jos si sa se rupa, deci pana nu ii pun o suspensie mai ridicata, nu prea as merge la RAR, dar daca nu merg la RAR nu o pot inmatricula, deci...
Intrebararile mele sunt:
1. numerele rosii se pot prelungi?, astfel incat sa am timp sa o pot modifica putin, pantru a trece de RAR...
2. bancul acela de teste pentru frane de la RAR, este standard? nu se poate ajusta pt anumite masini...?

Astept raspunsuri, experiente de la altii care au trecut prin asa asa ceva...
Mersi

dreaq 10-12-07 15:45

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Da se pot prelungi ...trebuie sa platesti cam peste 100 ron ..a trecut mult timp si nu mai stiu exact.

Apple 20-12-07 09:42

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
nu se mai prelungesc.
scrie clar pe autorizatia de circulatie ca este valabila doar 30 de zile, doar pe teritoriul Romaniei si doar o singura data.

Am auzit de variante cu prelungire prin audienta la comandantul brigazii de politie rutiera insa sunt doar basme. Exista intr-adevar solutia de a face contract de vanzare-cumparare catre cineva din alt judet si doar atunci se poate face treaba asta prin audienta. Insa sansele sunt de 50%, trebuie sa fie fooooarte indatorat comandantul ala sa-ti aprobe asa ceva. In lege nu mai este prevazuta prelungirea, iar o astfel de prelungire trebuie motivata foarte bine. Raspunsul standard este: "Folositi cu incredere platforma pentru a o duce la RAR!" :D

mmmihai00 24-03-08 18:06

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Eu am acuma nr rosii. Mi'e frica doar ca in talon scrie despre roti cum ca is pe 15 si masina are jenti pe 16, dar scrie tot fiat pe ele si sunt o gramada de asemenea modele cu asemenea jenti. Oare nu se vor lega de asta? Si daca da ce pot face? Ms mult

Dtzu 25-03-08 15:52

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
mah...am avut si eu al fel ca tine jante de 16 pe un golf 4.....knd mi-am inmatriculat masina...si aveam si cauciucuri de 205/55/R16 si normal in talon scria 195/55/15

Dtzu 25-03-08 15:53

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
si am fost la R.A.R si chiar nu am avut nici o problema ....acuma cine stie dak gasesti vreun nebun care sa se uite la masina asa amanunt cu amanunt nu prea ai voie.....

Dtzu 25-03-08 15:54

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
am si eu o intrebare pe jantele astea de 16 ce cauciucuri ti-ai pusma refer la dimensiune?

mmmihai00 25-03-08 15:58

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Am gresit la postul anterior. Jentile sunt pe 17 215/45/R17 sunt dimensiunile cauciucurilor. Eu cu astea am cumparat'o si sunt de iarna. Vroiam sa intreb ce scrie in talon dupa ce inmatriculez masina? Dimensiunea din vechiul talon sau cea reala a rotilor. Si daca o scrie pe cea veche, care e evident mai mica, nu am pb cu politia cand ma opreste? Ca am auzit o poveste ca la careva i'a retinut talonul doar ca gumele erau cu 10mm mai late ca in talon. Ms mult

Dtzu 25-03-08 16:03

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Pai mah in talon au ramas alea de 15.....normal ca ai probleme cu politia .....ti se retine certificatul pentru asta.....da iti zic eu ca nu se uita nici un polititst la jantele si cauciucurile tale decat atunci cand e Filtru de ala R.AR .....care is foarte rare....si atunic simplu spui ca nu ai actele la tine e amenda 150 ron....dar iti dau o sugestie sa nu mai spui si al altii ca ai astfel de jante ca cine stie ce dusmani ai ......;) ...eu le am de 2 ani si nu am avut probleme

mmmihai00 25-03-08 16:08

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Ms de sfat, ma gandeam ca se poate face ceva oficial, adica sa le accepte aia de la RAR si sa scrie in talon cum ca masina are jenti pe 17. Daca nu, asta e, o sa ma feresc de filtre RAR :)

Dtzu 25-03-08 16:10

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
mah dak ai cartea service a masinii vzi acolo ce dimensiuni sunt acceptate...si se paote schimba pe certificat...eu nu o mai am si de asta nu am cum sa le mai schimb....oricum stai fara grija ca nu se ia politita de asta de tine...decat unu care e prea nebun....

ClaudyuNSL 25-03-08 16:17

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Quote:

Originally Posted by mmmihai00 (Post 1445383)
Ms de sfat, ma gandeam ca se poate face ceva oficial, adica sa le accepte aia de la RAR si sa scrie in talon cum ca masina are jenti pe 17. Daca nu, asta e, o sa ma feresc de filtre RAR :)

daca tii neaparat sa nu ai probleme cu politia cand te duci la RAR faci omologare pe jantele de 17 si gata.....ca nu costa mult

Dtzu 25-03-08 16:21

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
dapz asa e faci omolagare da na acuma cum vrei tu ....numai bine

mmmihai00 31-03-08 11:33

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
Poi normal ca o sa fac omologare daca se poate, dar nu stiam sigur daca se poate. Oare cat costa? Ms mult pt sfaturi.

Dtzu 31-03-08 14:23

Re: Numere rosii, RAR, inmatriculare etc...
 
pai nu cred ca iti ia mai mult de 2 3 mil ...nu stiu sigur


All times are GMT +2. The time now is 18:38.

- Copyright 2024 4Tuning