Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Dacia Liberta Motor Ax in cap !!! (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/51393-dacia-liberta-motor-ax-cap.html)

Liberta 12-09-07 18:31

Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
8 Attachment(s)
prototipul de la Uzina Dacia din ani '88-'92



https://www.youtube.com/watch?v=ZyHYspVH6NU
https://www.youtube.com/watch?v=MjPupQu86To

apline5 12-09-07 19:17

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
super tare ....sper ca vopsesti barile si pragurile nu ?

Liberta 12-09-07 19:46

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Quote:

Originally Posted by apline5 (Post 1096534)
super tare ....sper ca vopsesti barile si pragurile nu ?

ms veau sa fac o bara si ptr spate ca nu am gasit si trebuie sa o fac pe comanda , si binenteles ca le voi face in culoare masini " m-am ca-am saturat sa se uite toata lumea la masina !!! uitate la filmulete daca nu le-ai vazut deja !! :D

RENAULTts 12-09-07 20:10

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Salut.Astea sunt Daciile alea cu motoare de VW sau Audi fabricate la Pitesti ?Ca am tot auzit povesti despre ele dar niciodata nu am vazut una in realitate.
Cum ai montat jantele alea de Renault 5 Alpine aspirat ?Ai dat cumva alte gauri in jante ,ca este cam dubioasa si periculoasa faza daca am dreptate .Oricum bafta in continuare cu masina si ai grija ca este o masina cam rara!

Liberta 12-09-07 21:02

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Quote:

Originally Posted by RENAULTts (Post 1096618)
Salut.Astea sunt Daciile alea cu motoare de VW sau Audi fabricate la Pitesti ?Ca am tot auzit povesti despre ele dar niciodata nu am vazut una in realitate.
Cum ai montat jantele alea de Renault 5 Alpine aspirat ?Ai dat cumva alte gauri in jante ,ca este cam dubioasa si periculoasa faza daca am dreptate .Oricum bafta in continuare cu masina si ai grija ca este o masina cam rara!

Motorul este facut la uzina dacia , si este 100% romanesc nu are nici-o piesa ca la vw sau audi se aseama cei care stiu despre esle le spun :
-motoare de "familie" dar nu au fost reusite ,
_motoare "demodernizate " derivate din cel de familie ceea ce vezi pe masina este motor demodernizat , dar Cam 60-70% este facut ptr curse

Jantele ai dreptate sunt de R5 alpin aspirat , si l-eam dat gauri pe o masina de coordonate in uzina , asta acum cativa ani buni de zile si inca nu au facut probleme , avantajul este foarte mare , sunt foarte usoare , nici nu mai stiu de cand nu am mai schibat o bucsa la masina :D . ;)

fiderzen 12-09-07 21:07

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
ce are de curse motorul in el? ce ai modificat fata de stock?
:)

Liberta 12-09-07 21:25

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Quote:

Originally Posted by fiderzen (Post 1096706)
ce are de curse motorul in el? ce ai modificat fata de stock?
:)

alta axa , radicare mai mare pe cama, arculete duble pe supapa arbore, biele , pistoane , usurate ( nu foarte mult ) suficient? mai sunt cateva lucruri , si mai este putin umblat si prin cutie !!;) :shock:

tekno 12-09-07 21:37

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
ce capacitate cilindrica ii?
gasesti consumabile la distributie?

Liberta 12-09-07 21:41

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Quote:

Originally Posted by tekno (Post 1096752)
si de unde iti cumperi consumabile la distributie?

1400 cm3
grava intrebare ai pus !!:sad: am mai avut cate ceva !!! dar din pacate s-a cam dus pompa de apa asa ca trebuie sa vad ce fac !!! trebuie sa existe o solutie sa o fac !!! cureaua este pireli se gaseste peste tot si cam orice poti face rost si se poate repara !!!

GTXR 12-09-07 22:58

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
super tare masinuta ,100 cp? misto...:P

browser 13-09-07 02:36

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
interesanta dacia frumos 100 HP bun bun

fiderzen 13-09-07 11:55

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
ok..baft cu ea si ai grija ca este rara...motorul mai ales:P...dar sa fiu carcotas....nu stiu daca ai chiar 100 cp:D...dar oricu...fata de altii de aici care prefera sa`s puna spoilere by vitan...a ta arata bine... ;)...cum se aude evacuarea?....banuiesc ca este si mai silentios motorul in mers...am dreptate?

Liberta 13-09-07 12:43

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Quote:

Originally Posted by fiderzen (Post 1097676)
ok..baft cu ea si ai grija ca este rara...motorul mai ales:P...dar sa fiu carcotas....nu stiu daca ai chiar 100 cp:D...dar oricu...fata de altii de aici care prefera sa`s puna spoilere by vitan...a ta arata bine... ;)...cum se aude evacuarea?....banuiesc ca este si mai silentios motorul in mers...am dreptate?

nu prea este silentios, mai dai drumul la o muzica si trece :D cu evacuarea o sa fac un filmulet sa vezi cu se aude ca am si uitat de ea :sad:
bafta in continuare !!

Rasputin 13-09-07 15:50

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Cum ti-ai dat seama ca are 100 de cai iar masina a fost cumva B 64 BIR sau ceva asemanator.In rest draguta masina.:-)

Liberta 13-09-07 19:04

Re: Dacia Liberta Motor Ax in cap !!!
 
Quote:

Originally Posted by Rasputin (Post 1098095)
Cum ti-ai dat seama ca are 100 de cai iar masina a fost cumva B 64 BIR sau ceva asemanator.In rest draguta masina.:-)

masina a fost a lui tata , a cumparat-o pe plan tehnic din uzina ( era prototip ) iar cu axa si cu ce am umblat prin motor cam pe acolo bate :D el ducanduse undeva pe la 140 cp fata de 104 cp cat ar putea ajunge unul normal de dacie :o


All times are GMT +2. The time now is 22:01.

- Copyright 2024 4Tuning