Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Folie masina (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/34255-folie-masina.html)

DarkSun 23-02-07 20:52

Folie masina
 
Stie cineva unde as putea sa fac o folie care sa acopere o mare parte din masina.Sau e mai rentabil sa o vopsesc asa ?Ma gandesc ca daca o vopsesc trebuie sa ma duc la RAR sa schimb culoarea.Idei plz ?

MH-79-TUN 23-02-07 22:25

Salut
Vrei alta culoare?Daca vrei s-o schimbi cu folie tot tre sa te duci la RAR

Din pacare in tara asta nici macar o dunga nu poti sa pui pe ea ca te si trimit la RAR

DarkSun 23-02-07 22:29

Re: Folie masina
 
Pai am masina rosie si as pune o folie alba pe ea , mai pe jos , adica nu o sa acopere faruri sau stopuri sau geamuri , doar pe capota , aripi , usi fata si spate.Oricum voi pune cu model.Sa o vopsesc nu prea ma tenteaza , asa folia o scot usor.Deci in Bucuresti unde gasesc si cat costa ?

Trec atunci si pe la RAR.

MH-79-TUN 23-02-07 22:39

Re: Folie masina
 
In Bucuresti nu stiu dar am sa ma interesez la RAR-ul nostru(Dr.Tr.Severin)daca poti sa pui cu model.Cred ca vrei un vinil?

DarkSun 23-02-07 22:41

Re: Folie masina
 
Da exact un vinil.Am un Punto pe care vreau sa-l fac frumos , iar o folie l-ar face bestial pana pun body KIT.SUnt curios cam cat costa, o sa rezolv si cu RAR , deocamdata sa vad ce preturi sunt.Inca ma documentez cu toate in primavara sa le cumpar si sa le montez.

MH-79-TUN 23-02-07 22:45

Re: Folie masina
 
Stiu ca esti nerabdator dar la prostia care o poarta RARu daca treci o sa scoti ceva bani din buzunar si o sa cam albesti.Eu cam am sechele pe treaba asta

DarkSun 23-02-07 22:51

Re: Folie masina
 
Pai si cat sai dau sa ma treaca.Si nu inteleg cu ce influenteaza un vinil masina daca nu acopera faruri stopuri geamuri ? Dc sa ma cada cu asa ceva ?

MH-79-TUN 23-02-07 22:59

Re: Folie masina
 
Mai bine strange banu si fati un body kit adevarat.Eu vreau sa trag doua dungi late pe lungu' caroseriei(Honda Prelude) ceva ca la Ford Shelby.Am vorbit cu cineva si o sa folosesc o folie speciala pt.caroserii care e destul de scumpa,dar daca "goanga" e mare dam banii.
Succes!

MH-79-TUN 23-02-07 23:06

Re: Folie masina
 
Pai o sa zica ca nu a fost prevazuta din fabrica si in cel mai bun caz te trimit la nu stiu ce omologari la voi in Bucuresti si tot asa de te lasi singur .Nu vreau sa te dezamagesc dar am patit ceva da genu' asta.
Poti sa nu te duci la omologare dar cand te prind iti iau certificatul si tot acolo ai ajuns.
Baietii au folie pe creier.

DarkSun 23-02-07 23:21

Re: Folie masina
 
Pai si deci pana la urma ma duc la RAR si ma tin mult pana imi omologheaza ?

Apropo , bodykit-ul trebuie si ala omologat ?Si stopuri , faruri , etc schimbate ?

MH-79-TUN 23-02-07 23:30

Re: Folie masina
 
Daca chiar vrei nu mai sta pe ganduri,pune vinilul si nu te mai duce la RAR(dracu' nu e chiar asa de negru ).
In legatura cu kit-ul pe care il vrei,am un prieten la RAR, il intreb si iti zic.sincer sant si eu curios.

claudiu lucian 24-02-07 00:48

Re: Folie masina
 
mi-am pus folie p masina de curand si am trecut si p la rar pt omologare culoare. m-a costat ap 2 mil capota + plafon negru mat, asta crek e mai scumo un pik. la tine depinde de dimensiunile masinii si de comlexitate.

taxa la rar nu e ft mare, trebuie sa platesti modificarea in carte. eu am sunat la informatii si mi-a zis k e 60 ron si banuiesc k pretul asta e dak te duci doar pt asta. nr d la programari e 021/9672

poti sa te duci la orice centru de colantari, dak nu stii niciunul intrebi un taximetrist unde si-a colantat masina si sigur vei gasi. eu mi-am facut-o in berceni, p la aparatorii patriei.

DarkSun 24-02-07 12:21

Re: Folie masina
 
Eu vreau decat partea de jos sa pun folie , adica aripa spate , ambele usi , aripa fata si apoi sa urce pe capota.Vreau ca folia sa aiba model , nu sa fie neagra cum ai facut-o tu.Vreau un desen ceva , am sa ma gandesc la ce.Si daca e doar 60 de lei la rar e OK.

monk 24-02-07 12:41

Re: Folie masina
 
Quote:

Originally Posted by MH-79-TUN (Post 767763)
Din pacare in tara asta nici macar o dunga nu poti sa pui pe ea ca te si trimit la RAR


imi pare rau sa te anunt ca nu stii legea....

iti trebuie omologare rar daca schimbi culoarea in proportie mai mare de 30% din totalul caroseriei... (vinil, linii si alte nebunii poti pune fara probleme)

DarkSun 24-02-07 16:03

Re: Folie masina
 
Deci folie pe jos pot sa pun fara probleme ?


All times are GMT +2. The time now is 00:03.

- Copyright 2024 4Tuning