Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/297059-do-it-yourself-recuperezi-taxa-auto.html)

Hondarul 05-01-12 15:52

Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
5 Attachment(s)
Am observat că o mare parte din membrii forumului se întreabă cum se poate recupera taxa de poluare auto și ce acte sunt necesare acestui demers.
Consider că e timpul să “contribui” cu ceva redactând un DIY simplu și ușor de urmat pentru recuperarea taxei de poluare (achitată din anul 2008 până în prezent).


Încep prin a menționa că sunt de profesie inginer, nu avocat :) iar experiența mea se limitează la acest proces. Documentele atașate postului sunt din dosarul procesului meu și pot fi foarte ușor adaptate oricui îi sunt utile.


Aceștia sunt pașii necesari:

1. Se face o cerere simplă la Administrația Finanțelor Publice din orașul unde s-a plătit taxa prin care se cere restituirea taxei de poluare de către ADMINISTRAŢIA FINANŢELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI .............. (orașul unde s-a plătit taxa în cazul de față – orașul Petroșani). Subsemnatul…., posesor al auto…, vă rog să-mi restituiți taxa de poluare achitată la înscrierea auto personal întrucât contravine legislației Uniunii Europene. Data și semnătura. Răspunsul va fi unul de genul următor: VEZI ATASAMENT RASPUNS FINANTE.JPG


2. La pasul 2 sunt două posibilități:
a ) Dacă aveti în posesie decizia de calcul a taxei de înmatriculare se trece la pasul 3.
b ) Dacă nu aveți această decizie se cere prin cerere scrisă o copie a deciziei de calcul tot de la ADMINISTRAŢIA FINANŢELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI ..........................
În decizia de calcul se găsește exact calculul făcut de Administrația Financiară când s-a plătit taxa de poluare.

VEZI ATASAMENT CALCUL TAXA

Cererile de la pașii 1-2 se pot face în același timp. În cazul meu ADM. FIN. a răspuns într-o săptămână și am ridicat personal cele 2 răspunsuri.


3. Pentru a demara procesul propriu-zis se depune următoarea “deschidere” la TRIBUNALUL HUNEDOARA – DEVA (reședință de județ Hd.) Secţia Contencios Administrativ alături de actele anexate în 4 exemplare. Procesele pentru taxa de poluare se judecă la tribunalul reședinței de județ. Deschiderea o atașez mai jos în format .doc pentru a putea fi editată iar datele cu caracter personal le voi înlocui cu .... . Se merge la Tribunal și la Registratură, se depune deschiderea+anexele în 4 exemplare într-un dosar și veți primi primul termen de judecată, de regula peste 1-2 luni, că doar funcționează perfect justiția în România.

VEZI ATASAMENT ACTIUNEA MODIFICATA


4. După ce veți primi acasă CITAȚIA pe care este menționat dosarul Nr........ și data primei prezentări se achită la Primărie 39 lei TAXĂ JUDICIARĂ DE TIMBRU și 0,30 lei TIMBRU JUDICIAR la Poșta Română, care apoi se depun la dosar la prima prezentare.


5. A venit și ziua primei prezentări. De obicei sedințele de judecată încep în jurul orei 9:00 și se strigă dosarele în ordinea în care sunt afișate pe ușa sălii de judecată. În sala de judecată când va fi strigată cauza / dosarul nr. dvs. și veți spune judecătorului “Îmi mențin cele menționate în deschidere”. De asemenea judecătorul va da următorul termen de judecată (ar fi util să aveți la îndemână un pix și o foaie să notați ce mai zice judecătorul despre dosar și eventual acte care sunt necesare soluționării procesului).


6. Între timp, cele 3 organe ale statului date în judecată, vor depune întâmpinări prin care justifică faptul că taxa de poluare este legală și justificată iar noi, nemernicii, cum de îndrăznim să ne răsculăm împotriva stăpânirii.... au și avocații lor de lucru.


7. La următorul termen de judecată dacă toate decurg conform planului, judecătorul va anunța că toate actele au fost depuse, procedurile îndeplinite și veți primi sentința la domiciliu - prin poștă. La ultima prezentare am fost întrebat dacă doresc dobândă la taxa de poluare, la care am răspuns afirmativ și am adăugat în plus cheltuielile deplasărilor la proces (bonuri motorină).


8. Pentru calculul dobânzii am apelat la un expert contabil, care mi-a explicat cum se calculează dobânda conform dobânzii oficiale BNR, care se realizează destul de ușor. Calculul dobânzii trebuie depus imediat la dosar (2-3 zile) după ultima prezentare pentru a fi prins la hotărârea judecătorească. Mai jos anexez textul și tabelul excel pentru calcul simplu :) .

VEZI ATASAMENT CALCUL CONTABIL TAXA DE POLUARE


9. După ce primiți sentința FAVORABILĂ acasă nu e încă momentul să ne bucurăm pentru că Finanțele vor face recurs care va mai dura 1-2 luni, dar cu același rezultat.

VEZI ATASAMENT DECIZIE


10. În fine, ultimul pas, după recurs sentința devine irevocabilă cu titlu executoriu și se merge la sediul Administrației Finanțelor Publice locale unde se cere suma datorată + cheltuielile de judecată.


Sper ca prin inițiativa mea să mobilizez colegii de forum, care de asemenea au recuperat taxa de poluare prin proces/au înmatriculat autovehicule fără plata taxei de poluare să ajutăm pe cât posibil pe ceilalții să facă acest lucru.


Spor la "dat în judecată" si la recuperat banii!

Articol scris de Dan Dandea, norocosul care a reusit sa-si recupereze banii!

bogdan.bwk 05-01-12 16:12

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Felicitari!

bomber 05-01-12 16:23

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Toata nebunia asta merge doar la masinile cu anul minim de fabricatie 2007, nu?

DiavoLLo 05-01-12 16:34

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
nu are treaba e valabil pt toate autoturismele indiferent de an....masina celui ce a castigat e din 2003 daca citesti mai sus.....orice masina inmatriculata odata intr-o tara ce face parte din UE , nu se mai justifica plata unei noi taxe.

Livius_27 05-01-12 17:09

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Da dar acum e taxa de poluare....Mai e valabil datul asta in judecata?Daca inca mai e ilegala de ce nu ne adunam mai multi si facem o petitie la parlamentul european ...??

Robert_Boss 05-01-12 17:17

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Dar daca am avut o masina inmatriculata in martie 2007, dar am vandut-o, mai am cum sa recuperez taxa? Ma refer la o parte din ea. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

barburonaldo 05-01-12 17:24

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
si eu aceeasi intrebare, am platit taxa auto pt. un bmw e36, dar ulterior am vandut masina, am toate actele care dovedesc ca am platit taxa de poluare dar nu mai am certificatul si cartea masinii in original, doar copii, stiti daca mai pot face ceva?

YCEE 05-01-12 17:44

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
cat a fost taxa ta ? si cat ti s-a platit inapoi cu dobanda

TylerDurden 05-01-12 17:59

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Sunt în aceeași situație ca și barburonaldo.Identică.Need some enlightenment.

crysty.bobok 05-01-12 18:05

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Hondarul asta e copy/paste de dincolo ?

haasis 05-01-12 18:18

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Intrebare :D ... pentru masinile luate pe firma si in leasing stie cineva cum se procedeaza?

MARK_ONE 05-01-12 19:50

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Quote:

Originally Posted by haasis (Post 4809408)
Intrebare :D ... pentru masinile luate pe firma si in leasing stie cineva cum se procedeaza?

cata hotie in tara asta.
as avea o intrebare.
Cine returneaza bacsisul lasat la data inmatricularii? sau e nevoie sa se mai dea si acum, dreptul ?

ownage16 05-01-12 20:36

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Pentru cei care au platit taxa deinmatriculare si vor s-o recupereze dar au vandut masina sa stiti ca se poate . Puteti recupera doar diferenta (daca noua taxa e mai mica ca cea veche)si asta ar trebui sa fie destul de usor sau puteti incerca s-o recuperati pe toata cum este sugerat in primul post din topic. Nu stiu metodele

Maniak22 05-01-12 22:23

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Exact... daca noua taxa e mai scumpa decat cea veche se poate recupera diferenta!! Adica vreo 2-3-400 de euro max si oricum nu ii primesti pe loc ca ai de asteptat luni bune ca sunt multi in aceeasi situatie, asta pe langa toate drumurile si bataile de cap ce ti le faci.
Lasati povestile cu recuperatul intregii sume de la taxa ca nu merge si daca ar merge si vrei sa vinzi masina viitorul proprietar tot va trebui sa o plateasca in totalitate sa o inscrie pe numele lui si tu va trebui sa iti vinzi masina mai ieftin decat pretul pietei ca sa ti-o cumpere cineva.

golf.gti75 06-01-12 09:06

Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto
 
Quote:

Originally Posted by YCEE (Post 4809342)
cat a fost taxa ta ? si cat ti s-a platit inapoi cu dobanda

citeste calculul contabil si ai sa vezi cat a platit el si cat a primit. ai acolo tot ce iti trebuie ca sa intelegi despre ce se discuta, nu trebuie decat sa citesti...


All times are GMT +2. The time now is 19:08.

- Copyright 2024 4Tuning