Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/272572-masina-mea-opel-astra-1-7-cdti.html)

john_john 07-08-11 16:25

Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
Salutare...
nu am mai intrat d emulta vreme pe aici pe forum de cand aveam precedentul Opel. acum vreau sa va prezint tot un opel, nu al meu :D, al sorei mele, pe care cam de vreo luna l-am adus din germania. masina este un astra h din 2004, 1.7 cdti (ti sunt scrise cu rosu, poate cei care stiti mai bine imi explicati si mie ca la opel chiar nu stiu ce presupune aceasta scriere).
masina are 101 cai, culoarea este un albastru inchis (albastru royal scrie in cartea ei), si ca dotari masina are cam tot ce vrei pe ea incepand de la jante aliaj originale opel pe 16" pana la tapiterie din piele bej perforata.
ce ma nemultumeste din punct de vedere al dotarilor este ca masina are interior de piele ceea ce este cam o dotare de varf dar nu are o dotare de baza foarte importanta si anume geamuri electrice spate, doar cele de pe fata fiind cu actionare electrica.
mai are oglinzi electrice incalzite, senzori ploaie, senzori parcare, abs, esp, computer de bord, climatronic, temponat, xenon, incalzire in scaune, sistem de incalzire auxiliar, proiectoare ceata, are montate pleoape pe faruri si folie omologata pe geamurile spate si luneta, cam aproape toate dotarile pe ea.
cu ce nu mai sunt in clar la masina este faptul ca are un buton sport pe consola centrala si nu stiu exact ce face acest buton cand este actionat, poate imi lamuriti voi dilema.
revin si cu poze cu prima ocazie cand apuc sa ii fac cateva.

Ruff_Ryders 09-08-11 08:51

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
sa pui si tu niste poze...am avut si eu acelasi motor dar nu stiu cum ai tu buton sport pe aest motor ca eu din cate stiu nu are decat cel de 110 si 125.ca sa-i dai 220 tre sa ai resoftare pe el eu asa am avut...fara nu depaseste 204 km/h...acel buton sport iti intareste suspensia daca ai IDS+ adica sasiu sport, directia e mult mai buna,si o inbunatatire a aceleratiei...si poate fi pusa resoftarea pe el...stock cand e off si plus aproximativ 25-30 cp pe on...si cu geamurile electrice nu e problema ca poti sa-ti pui daca vrei

john_john 09-08-11 09:50

5 Attachment(s)
ce rost are sa te mint?....atata aveam pe bord....220...desi pe gps era 212.....butonu sport este pe consola langa butoanele de incalzire in scaune.
o sai fac si poze doar ca nu imi merge bluetooth-ul la calculator si nu pot tranfera fisierele de pe telefon.

am reusit sa scot si cateva poze.....nu prea are camera buna telefonul dar se vad destul de ok...

bodyn 09-08-11 11:22

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
Ce misto este interiorul,asta imi este urat la Opel(desi am si eu) am facut astra h in 1001 de variante si optiuni,asta are xenon,interior c rem dar nu are comenzi pe volan:(

john_john 09-08-11 11:36

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
pai eu ma gandesc ca nu sunt standard modelele nu?.....optionalele si le alege proprietarul in functie de ce vrea....

Ruff_Ryders 09-08-11 13:39

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
da in fine nu stiu cum poate sa aibe buton sport asta de 101 ...eu aveam si navigatie color si comenzi volan asa am luat-o din germania...dar cu navigatia aia color chiar arata bine...u probabil ai soft pe ea de aia s-a dus atata

john_john 09-08-11 14:13

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
nu cred sa aiba vreun soft...oricum a mers atata pt ca am prins autobanda dreapta cat vezi cu ochii, 3 benzi pe sens si cam pustie pe portiunea aceea....si am avut unde sa ii dau sa vad cat merge

Ruff_Ryders 09-08-11 19:16

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
am avut si eu la 101 cp sai dau cat vad k ochii si nu a luat mai mult de 204 apoi dupa resoftare aproape 220 pe bord

john_john 09-08-11 19:18

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
am inteles....a mea nu stiu ce fel de versiune e.....sau daca e softata sau nu....dar iti spun ca atata a luat

Ruff_Ryders 09-08-11 19:25

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
daca a luat atata sigur e resoftata nu are cum sa ia atata o masina de 101 cp....da-te si tu cu un passat de 131 la liniuta sa vezi cum stai

john_john 09-08-11 22:40

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
nu fac liniute cu ea.....asta nui masina de liniute....
si in plus nu e a mea....asa ca nu o forjez

Ruff_Ryders 10-08-11 00:44

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
nu trebuie sa fie de liniue sa te dai cu ea...doar tre sa te inveti:P.....eu am facut o gramada de masini cu ea...aproape noapte de noapte eram la liniute cu ea....si nu mi-a picat nimic la ea

kristi_is 10-08-11 12:01

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
Din cate stiu, cele cu TI rosu au turbina cu geometrie variabila. Asta nu mai stiu exact ce inseamna. Stiu doar ca are ceva caluti in + fata de cea "simpla", care are 90 cai parca. Frumoasa masina, cat mai multi km fara incidente.

john_john 10-08-11 21:09

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
merci mult Kristi :D

john_john 13-08-11 23:27

Re: Maşina mea: Opel Astra H 1.7 CDTI
 
nu stiu cum e cu turbina....am observat ca la mine intra turbina imediat cand calc acceleratia...deci nu intra undeva dupa 2000-2500 de turatii...


All times are GMT +2. The time now is 14:39.

- Copyright 2024 4Tuning