Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/262745-renault-megane-2-1-5-dci-tuned-by-complete-chip.html)

CRyS` 06-06-11 22:30

Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
4 Attachment(s)
Salut!

A venit timpul sa imi prezit si eu, carutza, carutza facuta de francezi. Desi regret ca e din Frantza si nu din Germania sau Suedia sau Japonia sau chiar SUA!!!

Pe scurt ca dotari:

- motor 1.5 dCi euro 3 de 82 CP
- AC, geamuri electrice, comenzi volan, volan reglabil, ABS si alte chestii de genul.

Pe scurt ca, intretinere:
- schimbat pompa noua

- schimbat 4 injectoare - noi -

- schimbat discuri de frana - BREMBO toate 4 seturile -

- schimbat placute de frana - REMSA toate 4 seturile -

- schimbat caseta directie - TRW originala si completa insemnand capete bara,bielete de directie -

- schimbat bielete antiruliu

- schimbat bucse brate(mici,mari,bbs-ri,cele de pe puntea spate,cele de pe cadru motor)

- schimbat flanse + rulment amortizoare fata

- distributie + pompa de apa + transmisie completa

- schimbat electromotor nou si alternator nou

- din 10 mii in 10 mii vede o revizie cu filtre MANN si ulei,sper sa nu radeti,dar folosesc BMW HIGH POWER SPECIAL SAE 10 W 40!!! Din ce cauza? Nu sunt multumit de ELF!!! Ce recomanda RENAULT! Normal,fiecare producator recomanda ceva cu care are contract,logic,nu?

- semeringuri,fulie ax cu came,garnituri,chestii de genul

- ulei in cutie

- ulei DOT 4 pentru frane

- etc (alte nimicuri,secundare dar si ele costisitoare)

Pe scurt ca,sa ii zicem "tuning" sau modificari aduse:

- schimbat toate cele 4 amortizoare - optat pentru Bilstein B6 la aceeasi "marime,inaltime" ca cele de fabrica (deci nu e mai joasa,e la fel de inalta). Am pastrat arcurile din fabrica. Nu vreau sa o cobor cu burta pe strada, Iasul e penal la drumuri.

- piele alba pe toate scaunele

- faruri cu dayline si xenon 55W 6000K (inca sta pe birou :lol:)

- ce consider mai important e ca de 2 luni de zile sunt fericitul posesor al unui soft custom, gandit foarte bine,dezvoltat cu cap si testat, soft by Complete Chip ( Dragos Stancescu ). Acum zic ca am undeva intre 105 CP si 110 CP. Cuplul maxim a ramas la aceeasi turatie din fabrica,dar as vrea sa-l mai urc putin pe la 2400 rpm,pentru a proteja cutia,ambreiajul.

La exterior? E STOCK,chiar mai mult decat stock! Nu am inca jante,nu am kit RS, R26R sau altele. Nu am vopsea speciala,dimpotriva,am zgaraieturi,prag agatat,etc.

Masina am achizitionat-o in 2009 de la un... om (sa ii zic asa) din CT. Acesta nu a avut grija deloc de ea,dar absolut deloc!!! Am schimbat aproape tot la ea din moft dar si din nevoie! Imi place enorm de mult,mai ales de cand am softul nou,rad cu spume atunci cand ma iau cu un 1.9 TDI de 90 CP sau 105 CP sau cu un 1.6 16V sau chiar un 2.0 DTI (100 CP) sau 1.7 DTI (75,80 CP) sau tot ce inseamna diesel pana in 105-110 CP!!! Cu benzina mai mult de 1.6 16V de 100-110 CP nu m-am luat!

Ce mai urmeaza?
- ambreiaj sport (ceramic,tratat termic) by Sachs Performance
- volanta usurata sau volanta noua de la Sachs Performance
- intercooler mai mare,mult mai mare
- o turbina mai desteapta
- o cutie de viteze cu 6 rapoarte (daca suporta,inca nu m-am documentat)
- un alt soft
- toata tabla indreptata,folie alb mat pana la geamuri si folie neagra mat pe capota,cupola stalpi si portbagaj. Geamuri negre spate si 20-30% maxim fatza.
- o pereche de jante, spitzate,multe spitze dar nu prea mari! Maxim 17 inch. Am un amic cu 18 inch si parca deja e SUV!

Am mai citit pe aici si alte forumuri,sunt 1.5 dCi de 120 - 140 CP!!! Eu sper sa ajung la 150 CP si apoi ma apuc de exterior!!! Dureaza,costa, mama nu e deputat si tata senator iar sora pitipoanca de Dorobanti. Asta e! Dar una e cand la 402 m ti-o da o masina ce pare "stock",prapadita si alta e cand e toata RS,GTI,VRS si defapt abia fuge!


Poze,fotografii? Am sa ii fac cateva,am eu ceva ceva,dar...

Pe scurt ... acesta e Meganelul meu de care sunt mandru,asa cum este el si asa cum mi-a mancat doar pe partea de mecanica acest an 9000 ron si doar 6000 ron in 2010. Si aceste preturi,fara adaos comercial si manopera,pentru ca le-am facut la mine in service. Am dat la mecanici,ceva bacsis ... ...

Pentru alte intrebari,raspunsuri,probleme,va stau la dispozitie!

Sper ca in viitorul apropiat sa il concurez la exterior pe Iulian,din Constanta!!! Si poate el sa ma concureze la ... 402 m!


Cu toata stima si respectul

CRyS`

ionutblv 06-06-11 22:34

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
deci, mai mult schimbi nu?:-P

Eugen_TL 06-06-11 23:00

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Stiu masina, parca tot de pe forum...a fost la vanzare sau tin minte gresit?

Succes cu ce ti-ai propus, ai bagat multi bani in ea pana acum dar ar trebui sa te tina ceva de acum incolo. :)

ELF-ul de ce spui ca nu e bun? Ce simptome are?
Eu folosesc numai ELF evo si nu imi face vreo fita. Oricum sunt de parere ca toate uleiurile mai de "firma" sunt acelasi ***, diferenta e la LOGO. :)

Eu spre exemplu nu suport MANN, iar la filtru motorina pun numai original.

CRyS` 06-06-11 23:24

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
@Ionut - asta este,daca am fost bou si am dat Opelul ... mai mult repar ce altii nu au intretinut!

@Eugen_TL - Da,a fost la vanzare,dar nu merita sa o vand dupa ce am bagat mai multi bani in ea decat a costat :lol:

De ce nu suport ELF? Cand am luat-o avea ELF. Avea asa un sunet ciudat,de benzinara,ciudat tare! Apoi i-am facut o revizie cu Castrol Magnatec Turbo Diesel dupa care alta revizie cu Castrol Edge Turbo Diesel si apoi am trecut pe cel de BMW! Si e vorba aia "folosesc o masina ce merge pe combustibil pentru tractoare si alte utilaje agricole" :lol: Sa se auda un diesel puternic nu o benzina vai de capu ei!

Adevarul e ca ... da uleiurile in ultimul timp seamana,dar am eu asa un fix ... sa ii pun un alt ulei care "crede" creierul meu ca e mai genial!!! Si cel de BMW mi-a inspirat multa incredere! Am mers o perioada de 2 ani cu E90 320d si ... e geniala masina! De aici mi se trage 20% !

E adevarat ca filtrul DELPHI de fabrica filtreaza la 0.2 si Mann la 0.4 ... dar nu stiu ce sa cred! Am folosit Mann si e ok. La Clio-ul din familie am pus Delphi si e aceeasi branza. Am discount mare la Mann,acesta e un motiv pt care cumpar!

Eugen_TL 06-06-11 23:42

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Stii eu am o vorba, mai bine dau un ban in plus acum decat un sac mai tarziu...
Sincer nu stiu firma filtrului de motorina, uit repede, stiu doar ca iau pe original (si fiind facelift la inceput gaseam mai greu, nu e in carcasa de plastic),tocmai sa n-am probleme la motor mai tarziu. Totusi filtrul de motorina e la fel de important ca si distributia dupa parerea mea.

Diferenta intre firme o poate simti doar motorul, noi daca e sa simtim, va fi atunci cand va pica...pana atunci placebo la greu.:lol:

CRyS` 06-06-11 23:51

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Asta este! Ce sa ii faci! Mergem pe placebo! Filtrul "pe original" e Delphi!!!

Stii ce am schimbat azi?

Mi s-au spart cele 2 semeringuri de la distributie - am uplut toata distributia de ulei!!! Cureaua era full de ulei, fulia de pe ax avea pana rupta si distributia toata sarita de la punct cu 1 dinte! Am avut noroc,mare noroc ca nu am rupt ceva in motor! Am verificat tot! Si e in regula ! Maine e gata de curatat si sper sa mearga bine!

Eugen_TL 07-06-11 00:01

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Pfff urat urat.
Mergi si tu sa o sfintesti..eu tuningul asta l-am facut prima data cand am luat-o. Pana acum e bine :D

CRyS` 07-06-11 09:32

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Eugen, in 2010 in luna Mai am sfintit-o la o Manastire!!! Pe 5 Iunie am atins un A3 ce nu mi-a dat prioritate si gonea cu 100 km/h! :lol: Eu nu am avut daune mari, spoiler julit si bandou rupt,far spart de la soc, si calculator airbag schimbat si pretensionarile de la centuri. Dauna a fost reparata la Renault Iasi. In schimb A3-ul din cauza vitezei ... s-a oprit in stalp,bordura ... Dauna totala! :lol:

thex 07-06-11 10:24

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Salut. Interesanta masina si proiectul la fel. Am si eu niste intrebari. Ai gasit ambreiaj sport pentru motorul asta? Ce intelegi prin turbina mai desteapta(banuiesc ca mai mare sau rectificata asta. Turbina pe motoarele astea e cu geometrie fixa si ma indoiesc ca vrei sa treci la cea cu geometrie variabila). Clar iti va trebuie o evacuare de inox cu diametru mai mare. La turbina mie mi-au fost recomandate urmatoarele chestii: ori rectificata asta de pe masina( nu stiu ce presupune, probabil schimbat unghiul palelor sau ceva de genu) ori o turbina de 2.5tdi care la randul ei va fi rectificata ca sa se potriveasca. Eu zic ca cu o investitie de sub 1000E in motor ajungi undeva la 150 de cai(de fapt nu eu am zis, ci tipul cu care am vb de modificari). Intercoolerul il poti lua second hand, de pe un Renault cu motor ceva mai mare). Cutia ar fi sanse sa se potriveasca cea de 1.9dci cu 6 trepte care ar trebui sa suporte mai multe decat asta de 1.5 5 trepte. Bafta cu masina!

CRyS` 07-06-11 10:50

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Salut !


Referitor la ambreiaj - http://en.sachsperformance.com/

Aici am gasit ... si pe EBAY cateva chestii interesante!

Iti voi raspunde si de turbina,imediat ce am si eu un raspuns! Si la fel si despre cutia cu 6 rapoarte de pe 1.9 dCi. Stiu ca acea cutie rezista pana la 220 CP!!!

CRyS` 09-06-11 23:44

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Si ... 2 filme! Din plictiseala! :lol:

https://youtu.be/AacasoZwDrg

and

https://youtu.be/T0xQIkSaGXU

nonic 09-06-11 23:58

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Imi place proiectul, vreau si eu o remapare dar inca nu sunt hotarat la cine sa 'apelez' :)

Cat mai multi km fara incidente!

CRyS` 10-06-11 17:15

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Nonic ... cand vrei, call me!!! Si o aranjam perfect ca la carte! Nu dupa ureche!

CRyS` 29-07-11 21:32

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Azi am facut PRAF,dar PRAF motorul (80% cred ca e dus) alaturi de ambreiaj ... revin cu detalii pe Luni - Marti cand il desfac sa vad ce e cu el!!! Si cred ca si injectoarele!!!

Am mers cu INJECTION FAULT peste 200 km ... nu se mai stingea deloc!!! Dar "nu mi-a dat in nas deloc" doar...la intrarea in Iasi a cedat si s-a oprit! Si gata!

Eugen_TL 30-07-11 01:04

Re: Renault Megane 2 1.5 dCi Tuned by Complete Chip
 
Eu cred ca a intrat automat in avarie...am patit asa la un nissan


All times are GMT +2. The time now is 16:08.

- Copyright 2024 4Tuning