Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   permis de conducere la 16 ani (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/25487-permis-conducere-16-ani.html)

ionutzzSS 18-10-06 21:51

permis de conducere la 16 ani
 
am aflat k poti da de permis de conducere la 16 ani,dar este naspet k trebuie sa conduci niste masini jaf.se numesk microcar:sad: si au 500 cc parka 4.5 kaiputere.http://microcar.ro si sa nu mai zik ka sunt in jur de 10.000 euro.astept informati si comentari de la voi;) P.S. daka poate spune daka smart fortwo este in categoria microcar (B1)

jenel 18-10-06 22:54

Re: permis de conducere la 16 ani
 
asa e ori *** ala de masina sau poti obtina pt motociclete A1

Andrey` 19-10-06 00:20

Re: permis de conducere la 16 ani
 
pt microcar care costa aproximativ 12000 de euro versiunea full,nu trebuie permis de conducere,trebuie nishte cursuri de legislatie ( sa stii semnele si regulile de circulatie ) ....si cu a1 poti conduce motociclete usoare maxim 125 cc si putere maxim 11 kw ...am si eu una :p uite-o la avatar

DVDValy 19-10-06 02:09

Re: permis de conducere la 16 ani
 
Quote:

Originally Posted by ionutzzSS (Post 590260)
am aflat k poti da de permis de conducere la 16 ani,dar este naspet k trebuie sa conduci niste masini jaf.se numesk microcar:sad: si au 500 cc parka 4.5 kaiputere.http://microcar.ro si sa nu mai zik ka sunt in jur de 10.000 euro.astept informati si comentari de la voi;) P.S. daka poate spune daka smart fortwo este in categoria microcar (B1)

fara suparare dar eu unu dc as fi politzist la fel as proceda pt sa stiu pe majoritatea din ziua de azi ce va bate pielea de la chiar 14 ani .

vlad_Mafiotu 20-10-06 20:36

Re: permis de conducere la 16 ani
 
mah am shi eu o intrebare daca poti da de permis mai repede de 18 ani si daca da cu cat timp inainte ? unii zic ca poti de la 17 altii de la 18 ... voi ce stiti ?

RicaFlo 20-10-06 22:41

Re: permis de conducere la 16 ani
 
din pacate nu se poate mai devreme de 18 ani deoarece atunci cand te sui la volan cu scoala trebe sa semnezi in caz ca se intampla ceva ....si trebe sa fi major ca sa poti raspunde penal(in caz de ceva accident)

vlad_Mafiotu 21-10-06 11:57

Re: permis de conducere la 16 ani
 
dar nu se poate nici cu 2 sapt inainte de 18 ani ? sau ceva de genu ?

RicaFlo 21-10-06 13:05

Re: permis de conducere la 16 ani
 
asta cred ca merge depinde si de instructorul cu care faci.....cel mai bine te duci u la o scoala auto sa te interesezi in persoana

orlando 21-10-06 19:47

Re: permis de conducere la 16 ani
 
Quote:

Originally Posted by vlad_Mafiotu (Post 593166)
dar nu se poate nici cu 2 sapt inainte de 18 ani ? sau ceva de genu ?

din noul decret care se va pune in aplicare din decembrie este sti****t faptul ca demersul in vederea obtinerii permisului de conducere se schimba un pic,si zic eu in bine:se va da examenul de sala(maxim 3 luni inainte de a face 18 ani)daca ai luat sala faci scoala,dupa care dai traseul in ziua in care deja ai implinit fabuloasa varsta de 18 ani :)

devianc3 21-10-06 21:19

Re: permis de conducere la 16 ani
 
Smartu` nu intra la B1... B1 sunt Quad`urile.. ATW`urile.. cum vrei tu sa le spui.. sunt pana in 700 de kg.. sau.. stai sa ma uit pe carnet... ca-tzi zic.. Nah.. nu scrie.. ma rog.. ceva in genu`.. pana in 750 de kg.. asha e .. shi smartu` are peste.. cu vreo 100-150.. Deci.. nu.. Shi la A1, nusht de cand e 125cc, ca la mine pe carnet, in spate, inca scrie A1- Sub sau egal cu 50cc, shi sub sau egal 50km/h. Shi prostiile alea.. de micro car.. bleah :)) Mai bine itzi iei scooter, shi gata.. mai nasol ii cand ploua...

Cu carnetu`, deocamdata.. e asha.. in mod "legal" scoala se incepe la 18 ani, nu mai devreme... dar.. cum traim in Romania, potzi s-o faci cand vrei, pentru ca deocamdata, in caz de accident, instructorul e de vina, shi nu elevul, pe cand dupa legislatzia noua, va fii shi elevul shi instructorul. Parerea mea.. incepi scoala cu o luna inainte de 18 ani.. shi la 18 ani shi 2 sapt, dai carnetu`.. shi gata... Shi las`.. ca shtiu eu cum e.. ca eu de la 17 ani am inceput sa numar invers zilele pana fac 18, sa-mi fac carnetu`.. shi am luat tzapa, ca nu m-or lasat ai mei sa-l fac.. pana prin august.. shi in aprilie am facut 18 :| .. dar ma rog.. alta poveste :P

EDIT: combina-tzi parintzii sa meretzi prin padure, sau pe camp.. pentru ca deocamdata, nu itzi trebuie carnet sa conduci pe drumurile forestiere, campiere, deluriere shi de orice alt fel de tip de relief in genu`.. :) .. ai mei ma lasau tot timpu`.. sa mai conduc.. conduceam de pe la 13-14 ani :)) .. shi pe drumu` public.. acuma.. daca te-o prins, ai 2 shanse.. Itzi iei muuuultzi bani la tine inainte sa te sui in mashina, sau face tac`tu pushcarie :) .. shi tu inchisoare de minori.. :)

69WRX 02-11-06 21:33

Re: permis de conducere la 16 ani
 
subcat. B1 este mai mult ptr quaduri etc...in cartea de legislatie scrie ca este ptr o masina cu 4 sau 3 roti care are o masa propie de cel putin 400kg si max 550kg si un motor cu ardere interna mai mare de 49cc si cu o vit max constructiva mai mare de 50km/h...deci...atceva nu vad care ar putea fi condus cu B1 decat ATV-urile

peter 05-11-06 17:54

Re: permis de conducere la 16 ani
 
eu cred ca voi nu ati aflat inca de fiat 500..:roll:

deci poti conduce de la 16 nu e problema..in caz ca ti se intapla ceva raspund parintii..:)

preturiile scolii de soferi sunt la fel ca la B..

Mustang 07-11-06 08:21

Re: permis de conducere la 16 ani
 
Quote:

Originally Posted by peter (Post 611568)
deci poti conduce de la 16 nu e problema..in caz ca ti se intapla ceva raspund parintii..:)

tu cunosti cazul ...
din ce stiu eu, in noul cod rutier trebe sa ai 18 ani in momentul cand te sui la volan sa faci scoala ...

mihai134 07-11-06 14:52

Re: permis de conducere la 16 ani
 
asta ar mai lipsi ...copii cu atv-uri sau mai stiu io ce microcar-uri pe drumuri. la varsta aia sunt alte kestii care merita traite :rolleyes2:???:

ZerO_CooL 07-11-06 17:34

Re: permis de conducere la 16 ani
 
S-a mai discutat... scola acum o poti face legal oricand, dupa 1 decembrie probabil o vei putea incepe cel mai devreme cu 3 luni inainte de 18 ani...
Nu trebuie sa fi major ca sa poti raspunde penal, trebuie sa ai 16 ani pentru asta.
Peter, raspund parintii daca ti-au dat ei masina, altfel tu raspunzi.


All times are GMT +2. The time now is 12:00.

- Copyright 2024 4Tuning