Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Vreau sa vand masina in italia (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/240717-vreau-vand-masina-italia.html)

5inci 15-02-11 23:00

Vreau sa vand masina in italia
 
Salut!,sunt in italia si am primit niste oferte sa vand masina.Problema e ca toti o vor cu numere de romania pt a scapa de asigurare care pe italia este enorma.Se poate face in felul urmator:
-ii fac o copie la carte si cand ajung in tara(sau si aici) ma duc la acte auto si fac un contract de vanzare cumparare intre mine si pers din italia de imi cumpara masina si apoi sa ma duc sa o scot de la primarie sa numai platesc pentru ea?
Dar apoi el e obligat sa inscrie masina pe numele lui? pentru ca nu vrea chestia asta,dar daca o tine asa ce se poate intampla?, adica nici pe numele meu nici pe al lui.In caz ca el ia vreo amenda il prinde vreo camera radar amenda cui ii vine?
Lamuritima si pe mine sa stiu ce sa fac sa fie bine atat pt mine cat si pt cel ce cumpara masina.

turbojack 17-02-11 22:01

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
O transcriere se face prin radiere de pe vechiul proprietar si trebuie sa fie trecuta pe un altul,cu inmatricularea aferenta.Radiata din IT nu mai poate circula.Inmatriculare in RO doar cu masina trecuta prin RAR.
Taxa de inmatriculare in RO este exorbitanta pentru masina aia.

5inci 18-02-11 02:13

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
Cred ca nu ai inteles bine.Masina mea este inmatriculata pe romania si vreau sa o vand unui italian si el vrea sa o las inscrisa pe numele meu.Dar eu nu vreau lucrul asta si ma gandeam sa fac contract de vanzare cumparare cu el apoi eu sa ma duc sa o scot de la primarie.Chiar daca el nu va inscrie masina pe italia poate circula cu ea asa? Adica sa spuna ca este masina unui prieten si circula cu ea si in acte raman tot eu.si daca pe el in ia vreun radar mie mai imi vine amenda acasa daca o scot de la primarie?

GAby645 18-02-11 11:04

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
da , iti vin amenzile acasa , daca o scoti de la primarie nu mai platesti impozit dar amenzile vin , deoarece la politie e in continuare pe numele tau !!

5inci 18-02-11 20:20

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
Nu stiu ce sa zic, e ca si cuma s vinde masina in romania.Eu o vand legal la acte auto ma duc la primarie o scot numai cu contractul de vanzare cumparare + inca ceva de inmatriculare pe numele cumparatorului de se face la acte auto pentru inscriere.Deci gandestete putin ca el are voie sa circule cu masina inainte de inscriere 30 de zile.Daca in zilele astea el ia vreun radar eu numai am nici o treaba.Daca stie cineva mai bine sa ne explice si noua dar parerea mea e ca eu numai am nici o treaba atata timp cat o scot de la primarie.

GAby645 18-02-11 20:29

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
teoretic si practic daca iti vine amenda prezinti contractul de cumparare si copia de buletin al noului proprietar si nu mai ai treaba !!

GAby645 18-02-11 20:31

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
vezi ca la radierea de la primarie ai nevoie de copia dupa cartea masinii , contract vanzare cumparare si dupa buletinul noului proprietar !!

valib 19-02-11 01:05

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
de cand asta?
pt radiere de la impozit iti faci o fisa de inmatriculare, in care figurezi tu, si un cumparator fictiv.
Se pune stampila la rubrica "scoasa din evidenta fiscala' (adica scoasa de la impozit de la tine)
si aia e


(teoretic cumparatorul trebuie sa mearga la primarie, si sa puna alta stampila la rubrica 'luata in evidenta fiscala')

5inci 19-02-11 01:56

Re: Vreau sa vand masina in italia
 
valib ai dreptate , eu cand am cumparat masina am fost am facut contract de vanzare cumparare fisa de inmatriculare pe numele meu , am fost cu propietarul la primarie a scoso si asta a fost tot.Eu daca nu o treceam in 30 de zile la primarie pe numele meu imi luam amenda 50 lei ca nam trecuto.in caz ca ma prindea vreun radar amenda ii venea fostului propietar dar acolo vedea ca masina a fost vanduta si vedea cui si el nu avea nici o treaba pentru ca, cand cineva scoate masina de la primarie(de la impozit)ei trebuie sa vada de ce o scoti , ori ca ai vanduto si trebuie contract de vanzare cumparare , ori ca ai radiato din circulatie,ori ca ai duso la fiare vechi etc....Eu daca vand masina cu contract de vanzare cumparare , o scot de la primarie ce treaba mai am eu cu noul propietar poate sa alerge masina sa il ia 10 radare eu numai am masina in evidenta.


All times are GMT +2. The time now is 11:00.

- Copyright 2024 4Tuning