Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Legare alarma!? (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/210803-legare-alarma.html)

69RUP 25-09-10 18:03

Legare alarma!?
 
Am schimbat vechea alarma cu una "Scorpion" si nu inteleg cum sa o leg cu inchiderea centralizata adica sunt 3 cabluri pt deschis si 3 pt inchis http://static.daciaclub.ro/uploads/1...1128859014.jpg iar masina are inchidere centralizata cu compresor iar din el ies doar 3 cabluri . In cartea tehnica este o schema da nu se intelege nimica sunt cabluri peste cabluri ! Stie cineva!?

bitnet 25-09-10 20:55

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by 69RUP (Post 3682688)
iar masina are inchidere centralizata cu compresor iar din el ies doar 3 cabluri

Despre ce masina este vorba? Spune marca, model, an fabricatie si cu siguranta vei primi ajutor.

69RUP 25-09-10 21:11

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3682975)
Despre ce masina este vorba? Spune marca, model, an fabricatie si cu siguranta vei primi ajutor.

Este un MB 190e din "84 ;)

69RUP 26-09-10 14:54

Re: Legare alarma!?
 
Chiar nu stie nimeni cum!?

julaikos 26-09-10 16:21

Re: Legare alarma!?
 
ai incercat la cele 3 fire sa le atingi intre ele sa vezi ce se intampla?
alarma veche de ele era prinsa?

69RUP 26-09-10 16:31

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 3684225)
ai incercat la cele 3 fire sa le atingi intre ele sa vezi ce se intampla?
alarma veche de ele era prinsa?

Nu am incercat deoarece nu stiu cum vin si nici nu vreau sa risc vechea alarma nu era prinsa !

julaikos 26-09-10 16:37

Re: Legare alarma!?
 
adica vechea alarma nu controla si inchiderea?atunci nu stiu ce sa spun,cu astea pneumatice n-am avut tangente

totusi as incerca sa ating firele alea pe rand cate doua...si sa vad ce se intampla
sau,vazut in usa soferului ce fire sunt la actuator,si in functie de astea se fac legaturile la alarma

cele 6 fire de la alarma sunt de la doua relee incorporate in modul,si se comporta ca doua intrerupatoare cu 2 pozitii,practic le poti lega in functie de necesitati

69RUP 26-09-10 16:46

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 3684249)
adica vechea alarma nu controla si inchiderea?atunci nu stiu ce sa spun,cu astea pneumatice n-am avut tangente

totusi as incerca sa ating firele alea pe rand cate doua...si sa vad ce se intampla
sau,vazut in usa soferului ce fire sunt la actuator,si in functie de astea se fac legaturile la alarma

cele 6 fire de la alarma sunt de la doua relee incorporate in modul,si se comporta ca doua intrerupatoare cu 2 pozitii,practic le poti lega in functie de necesitati

Am sa incerc sa le ating 2 cate 2 sa vad ce se intampla daca nu merge ma uit la cablurile de la motoras ! cum adica le pot lega in functie de necesitate?

julaikos 26-09-10 16:51

Re: Legare alarma!?
 
intai incearca treaba cu firele,daca de acolo se incuie/descuie iti explic dupa ce si cum se leaga ;)

69RUP 26-09-10 18:03

Re: Legare alarma!?
 
1 Attachment(s)
Asta e schema pt montarea inchiderii cu compresor ;)
Nu inteleg 2 lucruri : negru si purpuriu le leg impreuna !? si albu pot sa il leg cu verde ca vad ca merge pe aceelasi cablu!?

bitnet 26-09-10 19:50

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by 69RUP (Post 3684432)
Asta e schema pt montarea inchiderii cu compresor ;)
Nu inteleg 2 lucruri : negru si purpuriu le leg impreuna !? si albu pot sa il leg cu verde ca vad ca merge pe aceelasi cablu!?

Din cele trei fire care intra in portiera sofer pt inchiderea centralizata, ai un fir plus 12V, un minus si al treilea care este fie plus fie minus functie de starea inchiderii, incuiat sau descuiat. Masoara acest fir cand masina este descuiata, daca ai plus 12V pe el, tai acest fir si legi: PORTOCALIU la PLUS, ROZ la MINUS, ALB il legi la CAPATUL FIRULUI TAIAT CE MERGE SPRE PORTIERA iar VERDE la CAPATUL FIRULUI TAIAT CE MERGE SPRE HABITACLU(COMPRESOR), iar NEGRU si PURPURIU le legi intre ele.
Daca la masurarea acelui fir cu usile descuiate gasesti minus si nu plus, atunci singurele diferente fata de conexiunile prezentate mai sus sunt: PORTOCALIU la MINUS si ROZ la PLUS.
SPOR LA MUNCA!

69RUP 26-09-10 19:56

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3684727)
Din cele trei fire care intra in portiera sofer pt inchiderea centralizata, ai un fir plus 12V, un minus si al treilea care este fie plus fie minus functie de starea inchiderii, incuiat sau descuiat. Masoara acest fir cand masina este descuiata, daca ai plus 12V pe el, tai acest fir si legi: PORTOCALIU la PLUS, ROZ la MINUS, ALB il legi la CAPATUL FIRULUI TAIAT CE MERGE SPRE PORTIERA iar VERDE la CAPATUL FIRULUI TAIAT CE MERGE SPRE HABITACLU(COMPRESOR), iar NEGRU si PURPURIU le legi intre ele.
Daca la masurarea acelui fir cu usile descuiate gasesti minus si nu plus, atunci singurele diferente fata de conexiunile prezentate mai sus sunt: PORTOCALIU la MINUS si ROZ la PLUS.
SPOR LA MUNCA!

Mersi !! Cred ca am inteles am sa incerc cand am putin timp liber!

69RUP 27-09-10 13:24

Re: Legare alarma!?
 
app ce diode sa folosesc pentru a lega la avarii acolo scrie 6a2 trebuie exact 6a2 sau ? am cautat pe google si nu am gasit ;)

69RUP 28-09-10 17:17

Re: Legare alarma!?
 
Quote:

Originally Posted by 69RUP (Post 3686524)
app ce diode sa folosesc pentru a lega la avarii acolo scrie 6a2 trebuie exact 6a2 sau ? am cautat pe google si nu am gasit ;)

:arrow:

julaikos 28-09-10 18:15

Re: Legare alarma!?
 
ceri la magazin diode redresoare care sa suporte 5 A :) nu stiu sa-ti spun un nume pentru ele
merge si cu 1n4007 dar se incing cam tare si uneori cedeaza
:rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 22:45.

- Copyright 2024 4Tuning