Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ] (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/188385-sfaturi-achizitie-bmw-e60-525-530d.html)

DEVIL's Style 14-05-10 03:11

Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
De ceva vreme fratele meu sa gandit sa schimbe masina ...si este ferm hotarat asupra unui bmw e60 [ 525 / 530 d ] . Din pacate nu le are prea tare cu mecanica asa ca sarcina de a cauta o masina mi a revenit mie . Bugetul e undeva la 18 mii de euro maxim , variante sunt destule , numai ca am observat ceva ciudat : in tara am gasit si modele de 525/530 d cu aceeasi echipare /an /kilometri , cam la aceleasi preturi ca si in afara ! Stiu hibele la acest model [ majoritatea ] , in schimb cautarea e in functie de unele cerinte : interior piele [ de preferat negru ], navigatie professional [ cea cu ecran mare ] , xenon , motor euro 4 si undeva pana in 130k KM. Acum rog posesorii de e60 si cei care se pricep la aceste modele , sa isi dea cu o parere asupra consumului dintre cele doua versiuni , fiabilitatii , problemele ce pot aparea la un astfel de model , eventual sfaturi la ce anume ar trebui sa ma uit in momentul cand voi achizitiona un astfel de model , nu prea am gasit e60 uri de vanzare pe forum , decat 2-3 masini care merita intradevar toata atentia , restul avand kilometri multi , ori nu aveau dotarile cerute , ori cel care vindea masina cerea un pret mult prea mare pentru ce avea de oferit masina ! , am cautat si pe autovit si pe siteurile din afara , optiunile in acesti bani sunt destule , dar sper ca , cu ajutorul vostru sa pot face alegerea corecta ! multumesc anticipat !

JunKer_hP 14-05-10 11:02

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 3358669)
De ceva vreme fratele meu sa gandit sa schimbe masina ...si este ferm hotarat asupra unui bmw e60 [ 525 / 530 d ] . Din pacate nu le are prea tare cu mecanica asa ca sarcina de a cauta o masina mi a revenit mie . Bugetul e undeva la 18 mii de euro maxim , variante sunt destule , numai ca am observat ceva ciudat : in tara am gasit si modele de 525/530 d cu aceeasi echipare /an /kilometri , cam la aceleasi preturi ca si in afara ! Stiu hibele la acest model [ majoritatea ] , in schimb cautarea e in functie de unele cerinte : interior piele [ de preferat negru ], navigatie professional [ cea cu ecran mare ] , xenon , motor euro 4 si undeva pana in 130k KM. Acum rog posesorii de e60 si cei care se pricep la aceste modele , sa isi dea cu o parere asupra consumului dintre cele doua versiuni , fiabilitatii , problemele ce pot aparea la un astfel de model , eventual sfaturi la ce anume ar trebui sa ma uit in momentul cand voi achizitiona un astfel de model , nu prea am gasit e60 uri de vanzare pe forum , decat 2-3 masini care merita intradevar toata atentia , restul avand kilometri multi , ori nu aveau dotarile cerute , ori cel care vindea masina cerea un pret mult prea mare pentru ce avea de oferit masina ! , am cautat si pe autovit si pe siteurile din afara , optiunile in acesti bani sunt destule , dar sper ca , cu ajutorul vostru sa pot face alegerea corecta ! multumesc anticipat !


In 18k euro sa iei o masina care are 130k km , prea multi bani pt o masina cu asa multi km , in km eia masina poate avea o gramada de defecte, daca tot vrei masina mare in multi km , iti pot recomanda phaeton , s classe , seria 7 .Daca vrei ceva in k mai putini si putere pe la 200cp iti pot recomanda : Focus ST , Golf GTI , Alfa Brera(diesel/benzina) etc. .

Sincer nu-i inteleg pe astia care vreau sa-si cumpere o masina f scumpa si se risca la o masina de 1 miliard de km

DEVIL's Style 14-05-10 15:59

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Degeaba vii cu alte varianta , deja e hotarata treaba asupra modelului ! eu am zis maxim 130 k ... dar am gasit si modele cu kilometraj mai mic , bineinteles ca sunt constient de riscul ca el sa fie dat inapoi , dar asta se poate afla oricum !

JunKer_hP 21-05-10 09:51

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
nu e vorba de dat inapoi , e vorba ca poate masina o avut 10 accidente de ex, si asta nu ai de unde sa-ti dai seama

DEVIL's Style 21-05-10 22:24

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Pai la cate masini am turnat privind aspectul asta nu cred ca o sa dau gres fix la o masina pentru fratele meu ! sunt foarte suspicios , ma pricep la "citit" masini in general , asa ca nu pot sa zic ca ma arunc cu capul inainte ! in plus mai exista VIN-ul masinii plus alte cateva mici detalii , care puse cap la cap , pot da o masina de gol in anumite privinte ! totul tine de rabdare si atentie ! eu as cumpara un bmw cu acest kilometraj atata timp cat are o carte de service autentica ! In plus mai am un e39 care au inceput sa cada piese consumabile abia pe la 195k KM . Un bmw intretinut te duce si 250k kilometri fara probleme [ si nu aberez ]

Craxy 22-05-10 00:18

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Quote:

Originally Posted by JunKer_hP (Post 3359199)
In 18k euro sa iei o masina care are 130k km , prea multi bani pt o masina cu asa multi km , in km eia masina poate avea o gramada de defecte, daca tot vrei masina mare in multi km , iti pot recomanda phaeton , s classe , seria 7 .Daca vrei ceva in k mai putini si putere pe la 200cp iti pot recomanda : Focus ST , Golf GTI , Alfa Brera(diesel/benzina) etc. .

Sincer nu-i inteleg pe astia care vreau sa-si cumpere o masina f scumpa si se risca la o masina de 1 miliard de km

el vrea sa auda pareri despre 525 si 530 si tu ii recomanzi golf gti si focus st:lol:...pun pariu ca si tu daca ai avea 18mi de euro si ar fi sa iei un opel nou ai alege sa iei cu golf gti cu 50k de km pt ca iti place gti-u...asa si el vrea modelu asta de masina nu vrea alte variante la banii aia...

on topic:am tot auzit ca sunt cam sensibile motoarele 2.5d de la bmw respectiv audi...oricum eu as zice un 530d imi place mai mult motorizarea asta si mi se pare reusita

DEVIL's Style 22-05-10 13:13

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Si eu cam evit 525 ul ...din cauza acelorasi motive + ca din cate am auzit eu , are si distributia pe curea [ daca ma insel rog pe cineva sa ma corecteze ] , mai mult as tinde spre 530 /535 d dar ...nu prea as risca la 535 , mai ales ca in banii astia il gasesc peste 150k si deja e cam multisor , la fel am ales sa iau modelul cu navi professional [ cel cu ecran mare ] , tot din motive de fiabilitate si functionalitate !

Craxy 22-05-10 22:43

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
530d...sau prefereatul meu de la bmw la categoria diesel...330 xd:twisted:

andi_cimpean 24-05-10 19:35

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
La banii ăştia îţi recomand o firmă de intermedieri auto.

Pentru un comision de 500 de euro (max) garantat nu vei lua o maşină suspectă.

DEVIL's Style 24-05-10 23:41

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Deja am om pentru asa ceva ! Si da ai dreptate ! dar acum sa gasesc si ceea ce imi doresc eu ! revenind la acest model , 525 ul a cam iesit din discutie , si a intrat 535 ul pe langa 530d [ doamne ajuta ] tot motorul de 3.0 diesel e baza :D

nicholas 05-06-10 20:27

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
O sa dai multi bani pe taxele masinii. Ia una cu motor cat mai mare ca sa te stoarca de bani.

DEVIL's Style 05-06-10 23:09

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 3418810)
O sa dai multi bani pe taxele masinii. Ia una cu motor cat mai mare ca sa te stoarca de bani.


Ce pot sa spun? ... intreaba pe oricine cat te costa o asigurare si un impozit la un motor de 3.0d in Italia. Iti spun eu : asigurarea sub 1500 de euro nu gasesti [ cea de baza ] + impozitul anual unde e cam pe la 500 de euro aprox ! in romania impozitul ma ajunge undeva la 300 de euro iar asigurarea l tot cam 300 de euro aprox ! acum spune mi si mie daca e convenabil sau nu :) !

nicholas 06-06-10 08:44

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 3419179)
Ce pot sa spun? ... intreaba pe oricine cat te costa o asigurare si un impozit la un motor de 3.0d in Italia. Iti spun eu : asigurarea sub 1500 de euro nu gasesti [ cea de baza ] + impozitul anual unde e cam pe la 500 de euro aprox ! in romania impozitul ma ajunge undeva la 300 de euro iar asigurarea l tot cam 300 de euro aprox ! acum spune mi si mie daca e convenabil sau nu :) !

Mare lucru nu e deocamdata, dar dupa cum spuneau ca vor mari enorm taxele la masinile care au motor mai mare de 2L ...

DEVIL's Style 06-06-10 12:58

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
sunt constient de asta ! dar facand o comparatie cu cele din italia ! inca e bine :)

_anaconda_ 06-06-10 19:29

Re: Sfaturi achizitie Bmw E60 [525 /530D ]
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 3419561)
Mare lucru nu e deocamdata, dar dupa cum spuneau ca vor mari enorm taxele la masinile care au motor mai mare de 2L ...

Un 516d ar fi minunat, nu ?


All times are GMT +2. The time now is 20:04.

- Copyright 2024 4Tuning