Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ? (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/175931-acte-nevoie-pt-inmatriculare-remorca-adusa-afara.html)

florin_cars 12-03-10 16:15

Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Am o problema, vreau sa cumpar o remorca cu acte de Franta(radiata, dar are inca numarul pe ea).
N-am aflat inca ce acte are omul, dar zice ca are, el a folosit-o un timp, deci banuiesc ca e Ok cu actele, dar vreau sa stiu sigur ce trebuie sa-mi dea el.

Talon, Carte de Franta si Contract intre cel de pe acte si el?
Apoi facem noi doi contract(+fisa de inmatriculare) la o firma si cu astea originale+copii ma duc la RAR pt CIV? si ulterior primarie, apoi Politie?

Descrieti-mi va rog pasii, care a-ti mai facut asa ceva si actele ce-mi sunt necesare, ca nu vreau sa ma incurc, mai ales ca omu nu e aproape de mine :rolleyes2

florin_cars 13-03-10 17:20

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Am vorbit cu proprietarul, zice ca are talonul remorcii si contract cu francezul datat octombrie/noiembrie 2008.
El a umblat cu ea pana in noiembrie 2009 cand i-a expirat Asigurarea din Franta.

Nu trebuie inca un act la remorca, gen Cartea de identitate?
Nu e cam mare decalajul intre contracte(al lui si cel ce il face cu mine), impozitul nu e platit nicaieri, nu trebuia impusa pe el intre timp?

ZaNe94 14-03-10 11:44

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
eu stiam ca e ca la masini. si cu acte si cu inscriere. ca se vaita cineva daca tot e la fel de ce nu ii da tot doua numere, macar de rezerva sa aiba unu.

GAby645 15-03-10 21:59

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
man , e foarte simpla treaba !! in franta exista numai carte gris , adica numai certificat de inmatriculare !! atat !! rezolvarea la partea cu impozitul o ai pe PM !!

florin_cars 17-03-10 21:32

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
am luat-o, are doar acel talon, mi-au zis si de la o firma de inm, acum astept sa ii pun ochi de pisik si alte chestii(are unu rupt si o pozitie de gabarit fara capac) si sa-i fac civ.
la firma mi-a zis ca trebuie traduse actele..altii zic ca nu..:(

KAY_ 20-03-10 17:00

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Pune si tu o poza cu ea :)

DAFTEK 29-06-11 20:36

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Florin, ai aflat ceva in legatura cu remorca? Eu ma pregatesc sa aduc una din state de 6 metri lungime.

florin_cars 29-06-11 21:25

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
am si uitat de topicul asta.
Da, e inmatriculata, mai putin si se vinde, ca e nevoie de bani :(
Din Franta cum era a mea adusa, era nevoie de doar un act(talonul ei), cu el si un contract(facut fictiv la o firma de intermedieri auto) am rezolvat toate demersurile, la RAR, apoi la Politie.
Nu stiu din afara UE cum e, pt ca ai de platit si Vama, TVA(24%) si accize.

Taxa de mediu Nu platesti :-P

Este la noi in TM cineva ce a lucrat camionagiu prin SUA si alte tari si si-a adus un Ford F350 parca, + remorca de 3 masini, si un Merc SL 450 cabriolet si alte masinarii, dar le tine cam neinmatriculate, cu acte de SUA...:(

DAFTEK 29-06-11 21:43

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 4431552)
am si uitat de topicul asta.
Da, e inmatriculata, mai putin si se vinde, ca e nevoie de bani :(
Din Franta cum era a mea adusa, era nevoie de doar un act(talonul ei), cu el si un contract(facut fictiv la o firma de intermedieri auto) am rezolvat toate demersurile, la RAR, apoi la Politie.
Nu stiu din afara UE cum e, pt ca ai de platit si Vama, TVA(24%) si accize.

Taxa de mediu Nu platesti :-P

Este la noi in TM cineva ce a lucrat camionagiu prin SUA si alte tari si si-a adus un Ford F350 parca, + remorca de 3 masini, si un Merc SL 450 cabriolet si alte masinarii, dar le tine cam neinmatriculate, cu acte de SUA...:(

Mersi Florine, hai ca nu am mai vorbit de ceva timp, eu ma pregatesc sa dau drumu la o firma in tara la care am nevoie de un sprinter si remorca, dupa cum sti tin expedition-u inscris in iowa ca la $40 anual nu face sens altfel. Acum ma pregatesc sa ma intorc prin ordonanta 59/2003 spre toamna si dupa cate am inteles nu platesc vama la bunurile personale si 2 masini. Vreau sa trimit un container de 20ft door to port la constanta cu bunurile personale si sa trimit un sprinter nou cu o remorca de masina de 24ft si un prius nou in trailer la amsterdam si sa intru pe roti in tara. Daca legea spune ca pot sa aduc 2 masini sper sa pot sa scap usor cu cele doua dar traileru sigur o sa platesc vama la el daca e considerat ca o masina. Pentru inceput pina o rezolv cu actele o sa le tin inscrise tot asa in iowa dar daca fac firma nu stiu daca o sa mai mearga cu numere de strainatate cel putin la sprinter. Prius am inteles ca e scutit de taxa de drum?

KAY_ 29-06-11 23:47

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
@ Daftek , e bine de verificat inainte de a conduce remorca pe drumurile patriei legislatia romaneasca . Eu am avut una asematoare ( 6m lungime si 2700 kg sarcina max ) si mi a dat bataie de cap tractatu ei , intr un final am fost nevoit sa o vand .

DAFTEK 30-06-11 01:14

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 4431946)
@ Daftek , e bine de verificat inainte de a conduce remorca pe drumurile patriei legislatia romaneasca . Eu am avut una asematoare ( 6m lungime si 2700 kg sarcina max ) si mi a dat bataie de cap tractatu ei , intr un final am fost nevoit sa o vand .

Multumesc KAY_, poti sa im spui mai mult? In ce sens a fost bataie de cap? Eu ma gandesc totusi sa tin remorca inscrisa cu numerele americane si doar sa insciu sprinteru si prius dar prefer sa le inscriu in romania pe firma daca e posibil.

DAFTEK 30-06-11 01:27

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Traileru la care ma refer este acesta: http://www.trailershopper.com/page-28943.html E de 24 feet lungime cutie si cu v-nose e 26ft total pe 8.6ft latime.

florin_cars 01-07-11 23:52

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
KAY banuiesc ca se referea la categoriile de permis necesare, dar cum pt o remorca de peste 750kg masa max autorizata e nevoie de categoria E(remorci), clar trebuie sa ai categoria E, dar banuiesc ca nu e asa mare bataie de cap :)

Unde iti deschizi firma, nu ai nevoie de sofer cu toate categoriile(A/BE/CE/DE)? Ma ofer :D

DAFTEK 02-07-11 00:00

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 4436908)
KAY banuiesc ca se referea la categoriile de permis necesare, dar cum pt o remorca de peste 750kg masa max autorizata e nevoie de categoria E(remorci), clar trebuie sa ai categoria E, dar banuiesc ca nu e asa mare bataie de cap :)

Unde iti deschizi firma, nu ai nevoie de sofer cu toate categoriile(A/BE/CE/DE)? Ma ofer :D

Firma o fac in slatina ca acolo am casa, dar nu asta conteaza ca o sa am treaba in toata tara, dar cred ca o sa tin masinile si remorca inscrisa in state pina o scot la capat, de sofer am nevoie daca esti calificat si in sisteme solare :-)

DAFTEK 02-07-11 00:27

Re: Ce acte am nevoie pt inmatriculare remorca adusa de afara ?
 
Interesant, http://forum.softpedia.com/lofiversi...p/t412162.html stiam ca romania e plina de birocratie dar mama mama e scarpinat cu degete de la picioare la urechie :lol:

Deci eu am permis clasa "C" in state, banuiesc ca eventual o sa fiu nevoit sa dau sala si traseu in ro pentru permis romanesc pe langa buftelin si pasaport. :rolleyes2

"CLASS C . . .allows you to operate vehicles under 26,001 lbs. GVWR, that would normally not require a CDL; except when they are designed to transport 16 or more persons including the driver; or that carry 15 or less people (including the driver) transporting children to or from school and home regularly for compensation, or carry hazardous materials in amounts requiring placarding. Applicable endorsements are required."

Oricum se pare ca o sa am mult de alergat cu actele cand vin. :shock:


All times are GMT +2. The time now is 12:49.

- Copyright 2024 4Tuning