Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/17110-dacia-logan-ieftina-adusa-ungaria.html)

sil4tuning 08-05-06 18:20

Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
Cetăţenii din nordul ţării, în special din Satu Mare, Maramureş şi Sălaj, încep să cumpere autoturisme Dacia Logan din Ungaria datorită faptului că sunt mai ieftine decât la noi în ţară, anunţă AMOS NEWS.

Deşi autovehicolul îşi pierde garanţia odată cu înmatricularea lui în ţară, "afacerea" este rentabilă pentru că nu se plătesc taxe vamale şi se returnează TVA-ul de 19% din preţul autoturismului. Cel mai ieftin tip de Logan, care la noi în ţară poate fi achiziţionat cu circa 6.200 euro, poate fi achiziţionat din ţara vecină, Ungaria, cu 1.360.000 de forinţi, echivalentul a circa 5.100 euro. Prin urmare, câştigul "la bucată" este de minimum 1.000 euro.

Pe de altă parte, pentru produsele de provenienţă românească, cum este cazul pentru Logan, nu se percep taxe vamale. Potrivit Noului Cod Vamal, orice produs fabricat în România şi achiziţionat dintr-o ţară care este membră a Uniunii Europene este scutit de taxe vamale.

De asemenea, potrivit Codului fiscal şi Codului vamal, la ieşirea produsului respectiv din spaţiul UE, cumpărătorului i se returnează taxa pe valoarea adăugată. Dacă la cel mai ieftin tip de Logan, economia este de minimum 1.000 euro, la tipurile mai sofisticate, care în România sunt vândute cu peste 8.000 euro, economia pe care o face un cumpărător care l-a achiziţionat din ţara vecină este mult mai mare.

Cronny 08-05-06 23:47

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
pana la urma se gaseste logan nou la 5000 d euro :D

einstein1984 09-05-06 15:33

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
Da, dar fara garantie! Si fiind Dacie, totusi ai avea nevoie si de asa ceva.

sil4tuning 09-05-06 17:10

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
de unde stii ca nu are garantie ?
masina noua fara garantie ?:)

RCarlos 09-05-06 18:36

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
faina treaba

einstein1984 11-05-06 19:00

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
Daca e vanduta in alta tara pierde garantia! Garantia e pe teritoriul tarii pe care a fost vandut utilajul. Sau cumpara tu, mergi cu ea la service si ne spui si noua!

sil4tuning 11-05-06 21:26

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
:) ok si sa inteleg ca persoanele care cumpara masini noi scumpe din austria si benelux nu au garantie la bijuterii :)

ebh 14-05-06 19:37

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
si tu nu ai renunta la garantie pentru 1000eur? sau mai exact o economie de aproape 20%.... eu zic ca se merita.

einstein1984 14-05-06 21:57

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
Renault nu e BMW. Si pe de alta parte, da, cred ca si la BMW sau MERCEDES garantia se pierde la inmatricularea in alta tara decat cea in care a fost vanduta masina. Poate gresesc, poate nu.

diego 17-03-07 17:54

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
am auzit ca loganurile cumparate la la unguri sunt de mai proasta calitate decat cea din Romania,asta am auzit si eu,acum nu stiu...si in schimb ai jantele de tabla de culaore gri care se anuntau de calitate inferioare celor aflate deja pe masinile de serie din RO

ShinyG 18-03-07 10:27

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
Quote:

Originally Posted by ebh (Post 411146)
si tu nu ai renunta la garantie pentru 1000eur? sau mai exact o economie de aproape 20%.... eu zic ca se merita.

O masina noua fara garantie e exact ca o masina la mana a2a dar care miroase a nou inauntru :P
Tocmai garantia face ca masina noua sa coste mult!
1000 de euro sunt mult cand ii vezi ca procent din valoarea masinii, dar ca suma bruta nu inseamna asa mult! Si ganditi-va ca drumul in Ungaria costa si el ceva si presupune pierdere de timp, plus toata alergatura sa inmatriculezi masina...
Parerea mea este ca nu e rentabila "afacerea"!

Ciky 19-03-07 23:24

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
este foarte rentabila afacerea si crede-ma ca sunt mai bine facute.....a mea e adusa de dincolo tata are unul cumparat de aici si pot face comparatie....un mic ex: al lu tata 1.6 mpi euro3,al meu 1.6 mpi euro 4 a trebuit sa astept 12 zile pana mi-au dat aia de la rar nr. de omologare......io am castigat 1900 euroi la treaba asta.....deci se merita sau nu?

nk_12321 20-03-07 12:49

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
Quote:

Originally Posted by diego (Post 803096)
am auzit ca loganurile cumparate la la unguri sunt de mai proasta calitate decat cea din Romania,asta am auzit si eu,acum nu stiu...si in schimb ai jantele de tabla de culaore gri care se anuntau de calitate inferioare celor aflate deja pe masinile de serie din RO

Fratilor nu va mai certatzi...... Dacia ne face de rushine nu din pct de vedere calitativ ci de strategia de marketing pe care o adopta..... Pai ce fac ashte mashini mai bune pentru UE si pentru aia est mai proaste???? nu merge asha totzi suntem egali.

Partea cu jantele.... eu am auzit exact contrariul...... "In UE se va vinde cu jante din tabla ca's mai sigure iar in est cu cele de aluminiu ca's mai frumoase" ce rushii ucrainenii etc nu merita si ei siguranta. :rolleyes2

moise 21-03-07 22:55

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
la inmatriculare oricum plateai TVA asa ca nu e mai ieftin

BH 07 MDF 21-03-07 23:03

Re: Dacia Logan mai ieftină dacă este adusă din Ungaria
 
E demult practicata treaba asta in judetul Bihor.
40-50% din Logan-urile Taxi din Oradea sunt cumparate din Ungaria :)) .
Ma enerveaza la culme jantele alea din tabla ... si spoilerele fata-spate care sunt negre.
Apropo...cica in Cehia ar fi si mai ieftine :))


All times are GMT +2. The time now is 16:22.

- Copyright 2024 4Tuning