Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Dacia (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia.html)
-   -   Probleme dacia injectie (https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/170636-probleme-dacia-injectie.html)

davidmafiotu 16-02-10 20:15

Probleme dacia injectie
 
am dat motorul jos si am schimbat ambreiajul l-am pus la loc si imi merge motorul intrerupt sa gatuie dabia trage zici ca merge in 2 buji,mi-a inegrit odata bujiile si mi-lea curatat cineva si tot dageaba un mecanic care are o dacie tot pe injectie mi-a spus ca sa dereglat calculatorul si da prea multa benzina injectia si sa ineaca daia imi merge asa intrerupta si tremura face ca toate alea scoate fum si consuma mai mult.mi-a spus sa ma duc la servis sa-mi reinstaleze softul la calculator si o sa-si revina ,akuma astia la servis iti gasesc o gramada te ia cu alt ceva ce sa mai fac ca am cheltuit vro 10 mil cu masina asta in o saptamana dageaba si tot nu am rezolvat nimika ma ajuta si pa mine cineva va rog frumos:(

sandor406 17-02-10 15:35

Re: Probleme dacia injectie:(
 
soft nu prea au ce sa iti instaleze cred ca...:( scoate mufa de la calculator cateva ore, si puneo inapoi!vezi ce face! ca asa se reseteaza calculatorul!;)

sandor406 17-02-10 19:45

Re: Probleme dacia injectie:(
 
si eu am schimbat acu un an amreiajul, tot asa, cu motorul scos, dar nu mi so dereglat nimic!:( deci...un om de incredere tio facut treaba asta? ca cine stie ceo mai facut ala peacolo...:( deci la relantiu iti sta? sau se tureaza singur, creste-scade turatia? daca asa face atunci da, este din motorasul acela pas cu pas! fa rost de una de aia, de la cineva, si vezi ce face! sa nu schimbi degeaba!cai 3 mil una bosch deaia! iar bujiile schimba cu unele noi, dar tot bosch, pt injectie, nu pune in nici un caz altele, romanesti sau altele de import!!! ca eu am patit deja, am pus romanesti si...vai si amar! mai mult nu prea am cu ce ajuta!:( bafta! si mai vorbim!

HD02JBK 17-02-10 21:08

Re: Probleme dacia injectie:(
 
Quote:

Originally Posted by davidmafiotu (Post 3093092)
am dat motorul jos si am schimbat ambreiajul l-am pus la loc si imi merge motorul intrerupt sa gatuie dabia trage zici ca merge in 2 buji,mi-a inegrit odata bujiile si mi-lea curatat cineva si tot dageaba un mecanic care are o dacie tot pe injectie mi-a spus ca sa dereglat calculatorul si da prea multa benzina injectia si sa ineaca daia imi merge asa intrerupta si tremura face ca toate alea scoate fum si consuma mai mult.mi-a spus sa ma duc la servis sa-mi reinstaleze softul la calculator si o sa-si revina ,akuma astia la servis iti gasesc o gramada te ia cu alt ceva ce sa mai fac ca am cheltuit vro 10 mil cu masina asta in o saptamana dageaba si tot nu am rezolvat nimika ma ajuta si pa mine cineva va rog frumos:(

Sal.La service o sati gaseasca o gramada de probleme asta pt k nu prea au tester sau interfete pt dacia pe injectie(am patito p pielea mea,ma minteau k are ba una ba alta si ei nu aveau cu ce so diagnosticheze:))).parerea mea e k nu avea ce sa pateasca calculatorul asa pur si simplu...incearca un spray de contact la toate mufele...poate vreuna nu iti face contact cum trebuie.si verifica senyorul de pe volanta poate lai dereglat sau nu face contact la mufa,posibil sa fie si de acolo.

davidmafiotu 19-02-10 18:36

Re: Probleme dacia injectie:(
 
boss am remediat defectiunea ,erea de la calculator nu transmitea semnale corecte si bobina nu imi dadea scanteie cum trebuie si mergea masina intrerupta,mi-a facut manevra cu calculatoru la cine am avut masina la reparat ,mi-la schimbat si akuma am luat altu merge perfect.si ce spui tu nu cred ca e original da la bosh 4 milioane e numai ala pass cu pass care regleaza turatia

balan marian 22-02-10 14:03

Re: Probleme dacia injectie:(
 
buna va mai deranjez inca o data dar am si eu o intrebare, am o dacie p injectie si nu stiu c s intampla k imi afuma bujiile la fel si teava de evacuare a gazelor este afumata, tin sa mentionez ca am schimbat sonda lambda motorasul pas cu pas si bodina care da scanteia. si cred ca nu este amestecul de carburant/aer corect,am verificat si catalizatorul daca este infundat si nu e, ce ar putea avea? multumesc.

davidmafiotu 23-02-10 18:00

Re: Probleme dacia injectie:(
 
si la dacia mea pe injectie ,nu se face arderea cum trebuie la toba da esapament se simte mirosul aiurea:( nu stiu din ce cauza:(

sandor406 27-02-10 17:46

Re: Probleme dacia injectie:(
 
fratilor, ce bujii trebui exact la dacie pe injectie 1.4 din 2000??? ce cod are? pt ca eu am luat bosch, dar nu cred ca bune...:((

barbone2007 11-02-11 17:56

Re: Probleme dacia injectie:(
 
salut!am si eu o mare rugaminte,daca ma poate ajuta cineva...am o dacie injectie 2001 care in mod normal imi consuma 6- %,iar de la o vreme a inceput sa consume enorm de mult(15-17 %) si imi afuma 1-2 bujii.:sad:

SpeedClass 14-02-11 09:55

Re: Probleme dacia injectie
 
Fratilor duceti-va la piese auto si luati bujii NP-14 sinterom,mie imi merge f bn cu alea.

barbone2007 15-02-11 12:31

Re: Probleme dacia injectie
 
pai tocmai k d-alea am

SpeedClass 15-02-11 13:17

Re: Probleme dacia injectie
 
Quote:

Originally Posted by barbone2007 (Post 4087024)
pai tocmai k d-alea am

eu d'astea folosesc de cand am luat masina si nu am probleme,nu stiu ce sa zic...

Marian06tzw 15-02-11 17:02

Re: Probleme dacia injectie:(
 
Quote:

Originally Posted by barbone2007 (Post 4075395)
salut!am si eu o mare rugaminte,daca ma poate ajuta cineva...am o dacie injectie 2001 care in mod normal imi consuma 6- %,iar de la o vreme a inceput sa consume enorm de mult(15-17 %) si imi afuma 1-2 bujii.:sad:

e posibil sa fie si de la aprindere
culbutorii i-ai reglat vreodata

barbone2007 16-02-11 16:12

Re: Probleme dacia injectie:(
 
nu.am sa ii reglez.ms

stabil777 17-02-11 22:17

Re: Probleme dacia injectie:(
 
Quote:

Originally Posted by sandor406 (Post 3129199)
fratilor, ce bujii trebui exact la dacie pe injectie 1.4 din 2000??? ce cod are? pt ca eu am luat bosch, dar nu cred ca bune...:((

Singurul model de bujii recomandat de fabricant si care este compatibil % la% cu injectia monomotronic din cauza continerii unui sistem antiparazit care ajuta calculatorului ,este

Bosch WR8-BC. Chiar daca si equem ,cele made-n France sunt recomandate pt injectie ,astea nu stiu daca au acel sistem antiparazit.


All times are GMT +2. The time now is 20:40.

- Copyright 2024 4Tuning