Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Masinile de la REMAT (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/166624-masinile-remat.html)

MDshell 29-01-10 15:23

Masinile de la REMAT
 
Salut, multa lume da masinile mai vechi la remat, oare pot sa cumpar de acolo o masina intreaga? Pentru piese si eventual unele drumuri scurte? Se mai vand oare?

cryssl 29-01-10 21:17

Re: Masinile de la REMAT
 
piese e posibil sa mai vanda ei..una alta...neoficial..
sa le redea in folosinta e aberant ce spui :) rematul e facut ca sa le scoata din circulatie..

BULLDOG 29-01-10 21:36

Re: Masinile de la REMAT
 
cryssl te inseli. Sunt masini la remat care se vand intregi :D

cryssl 29-01-10 21:45

Re: Masinile de la REMAT
 
legal ?

BULLDOG 29-01-10 22:02

Re: Masinile de la REMAT
 
Da. Pe lista de la caserie is afisate cu numar cu tot.

cryssl 29-01-10 22:05

Re: Masinile de la REMAT
 
hmm...
inseamna ca mi'a dat mie cu virgula cand am citit /procesat
(nu se referea la locul unde duci masina la rabla ? )

BULLDOG 29-01-10 22:06

Re: Masinile de la REMAT
 
Remat nu ii numa pentru rabla. Remat ii centru ce colectare fier vechi

cryssl 29-01-10 22:09

Re: Masinile de la REMAT
 
aaam inteles..
oricum ideea o sustin si mi se pare o prostie odata ce masina e adusa la fier vechi sa mai fie repusa in circulatie ...
sa fie cumparate piese da as fi deacord..dar sa mai fie scoasa masina intreaga de acolo..mi se pare aiurea

myk-e 30-01-10 01:06

Re: Masinile de la REMAT
 
Tatăl meu a dus Dacia veche perfect funcţională la Remat (pentru Rabla). Deci... :)

nos2techno 30-01-10 21:51

Re: Masinile de la REMAT
 
Fratilor, astia se chinuie sa scoata rablele de pe strazi si voi vreti sa le bagati inapoi? :lol: Chiar si pentru drumuri scurte, cand dreaq mai evoluam si noi?

22VIN 31-01-10 10:57

Re: Masinile de la REMAT
 
Quote:

Originally Posted by nos2techno (Post 3032560)
Fratilor, astia se chinuie sa scoata rablele de pe strazi si voi vreti sa le bagati inapoi? :lol: Chiar si pentru drumuri scurte, cand dreaq mai evoluam si noi?

La fel zic si eu.
Nu mai stim cum sa scapam de toate nenorocirile pe 4 roti si voi tot trageti de ele.. In fine, e ceva obisnuit in tara asta sa se refoloseasca un lucru pana la autodistrugerea lui.

SUPAPA_Jr 31-01-10 11:07

Re: Masinile de la REMAT
 
cine vorbeste pe-aciulea ca poti sa le iei inapoi vorbeste degeaba...
La remat bucuresti nu se vand masini intregi...oricum masinile se radiaza cand le duci acolo asa ca nu vad cum ati vrea sa le mai inscrieti...

Laptiucu 31-01-10 11:37

Re: Masinile de la REMAT
 
odata fiind radiate din circulatie ... teoretic sa le inmatriculezi inapoi ar trebui platita taxa de prima inmatriculare nu? zic si eu ...

agentulsecret3 31-01-10 12:04

Re: Masinile de la REMAT
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3033834)
odata fiind radiate din circulatie ... teoretic sa le inmatriculezi inapoi ar trebui platita taxa de prima inmatriculare nu? zic si eu ...

ai dreptate ..raman radiate ..se considera ca vrei sa inmatriculezi masina second deci taxe:) am avut discutia asta cu directorul de la remat constanta ..am dus dacia batranului si era un cadillac eldorado 7.7 L V8 engine rated at 375 hp (280 kW) acolo...a zis ca a fost inmatriculat si e radiat acum deci 0 sanse sa il pui in circulatie

florin_cars 12-02-10 12:23

Re: Masinile de la REMAT
 
fraier ai fost ca n-ai cumparat-o...mare de tot :evil:
pare rau ca n-ai salvat-o..cum ai avut inima s-o lasi acolo? :(
Orice masina ce A FOST inmatriculata candva in RO, si poti proba asta, se REinmatriculeaza fara TAXA DE MEDIU. Nu inseamna ca una dusa la fier vechi e posibil s-o reinmatriculezi, desi eu am reusit sa fac CIV la un capri MK I vechi din '70, care a fost radiat cu pile si bon fals(banuiesc, pt ca masina exista acasa la om) de remat :rolleyes2
Adica, pe romanetse, DACA VREI, POTI ;)
La politie(Dr.Turbu Severin) pe baza actului de radiere si a mentiunii ca masina EXISTA si am precizat ca masina s-a radiat gresit, mi-a cautat si gasit foarte repede in 5minute, ceva acte de la masina, mi s-a facut o foaia/adeverinta cu care am fost la RAR si in 20min am primit CIV-ul, era final de program, se grabeau sa plece acasa oamenii dar m-au rezolvat frumos si cu o mica problema doar, initial nu stiau unde e seria motor si nu credeau ca in 70 a existat acest tip de capri, n-am "insistat" cu nimic, le-am zis ca din 69 se fabrica modelul si gata CIV-ul.


cat despre cei de mai sus care se umfla ca unii mai vor sa circule cu masini vechi, niste increzuti, cu nasu pe sus, care au dat de malai intr-un fel sau altul, si pe restul ii considera niste vai de capu' lor, asa-i cand nu stii ce-i greul, sau pasiunea :wink:

evolutia, NU duce de cele mai multe ori spre BINE, asta ca sa va ganditi si voi putin, daca aveti cu ce. Asa e gandirea unora, odata ce m-ai ajutat, si daca am evoluat, esti bun de sters la dos, cam asa ganditi si despre oameni banuiesc, asta reiese din cele spuse de voi.


All times are GMT +2. The time now is 21:56.

- Copyright 2024 4Tuning