Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   CP fara a creste consumul de carburant (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/15866-cp-creste-consumul-carburant.html)

Negrutzu 13-04-06 21:05

CP fara a creste consumul de carburant
 
Exista vreo metoda de a mari CP la o masina fara a mari consumul de carburant?
Daca da, care ar fi acele metode? Rog neseriosii sa isi pastreze comentariile pentru colegii lor de joaca...
Thx :D

Bogdan_mb 13-04-06 21:13

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by Negrutzu
Exista vreo metoda de a mari CP la o masina fara a mari consumul de carburant?
Daca da, care ar fi acele metode? Rog neseriosii sa isi pastreze comentariile pentru colegii lor de joaca...
Thx :D

da specifica si tu macar de ce masina ii vorba..

Ford_V6 16-04-06 00:02

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
evident ca se poate . . .problema e ca daca duci motoru x la 150 cp din 120 stock o sa-i dai si atunci o sa creasca consumu . . . daca mentii acelasi stil de mers nu ar trebui sa sara consumu in cazul unui tuning moderat.

Psycho 16-04-06 00:46

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by Ford_V6
evident ca se poate . . .problema e ca daca duci motoru x la 150 cp din 120 stock o sa-i dai si atunci o sa creasca consumu . . . daca mentii acelasi stil de mers nu ar trebui sa sara consumu in cazul unui tuning moderat.

in principiu chiptuning

sri spp 16-04-06 18:01

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Negrutzu
Exista vreo metoda de a mari CP la o masina fara a mari consumul de carburant?
Daca da, care ar fi acele metode? Rog neseriosii sa isi pastreze comentariile pentru colegii lor de joaca...
Thx :D

ce va trebuie cai putere uite si tu putin ce a patit asta tot din cauza cailor putere:D

Bogdan_mb 18-04-06 00:33

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by sri spp
ce va trebuie cai putere uite si tu putin ce a patit asta tot din cauza cailor putere:D

ce sadic si offtopic esti :rolleyes2

200SX 18-04-06 10:49

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
parerea mea e ca cresterea puterii fara sa cresca consumul scade foarte mult fiabilitatea motorului

1. marirea avansului
2. daca e motor turbo doar presiunea

la modificari mici ale acestor valori fara a modifica si cantitatea de combustibil este cat de cat ok dar cand avansul sau presiunea sunt modificate nitel mai mult fara a umbla si al cantitatea de combustibil, cred ca scade foarte mult fiabilitatea

DnI 18-04-06 12:03

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
dupa parerea mea asa ceva nu exista!
ori ai bani sa te alergi ori stai in banca ta !

am avut o gramada de ocazii cand omu te intreba frate adu-mi axe cu came, carburatoare, galerii si la final sa te intrebe auzi... da consumu creste ?? iti vine sa dai cu telefonu de pamant. ford_V6 stie ce zic foarte bine :)

X-Ray-Eyes 18-04-06 13:13

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by DnI
dupa parerea mea asa ceva nu exista!
ori ai bani sa te alergi ori stai in banca ta !

am avut o gramada de ocazii cand omu te intreba frate adu-mi axe cu came, carburatoare, galerii si la final sa te intrebe auzi... da consumu creste ?? iti vine sa dai cu telefonu de pamant. ford_V6 stie ce zic foarte bine :)

Stai linistit ca pe mine m-au intrebat :
" Auzi ... dar daca ii pun jante mai mari .... creste consumul ? Dar filtru de aer ? Dar daca ii scot catalizatorul am auzit ca creste consumul cu 1% ! "

Cea mai buna afacere din care o sa se scoata sute de milioane daca nu miliarde de Euro o sa aiba loc atunci cand o sa descopere o persoana sau o firma o metoda care creste puterea motorului de "N" ori si consumul o sa scada ... Pana acum eu nu am auzit asha ceva ... de cand au aparut primele modele de masini si primele curse consumul a crescut , nu a scazut ...
Deci, valabil ptr cei care intreaba : NU VA MODIFICATI MOTOARELE CA O SA VA CREASCA CONSUMUL !!! LASATI-NE PE NOI SA FACEM LUCRUL ASTA ... CA SA AVEM DE CE SI DE CINE RADE !!!
PUTERE FARA CONSUM NU EXISTA . SI CUM A ZIS SI DN1 :" NU AI BANI ... STAI IN BANCA TA " ... SAU UITA-TE CUM SE TRAG ALTII .
AUTOMOBILISMUL ESTE UN SPORT SCUMP , NU TI-L PERMITI = NU TE BAGI !

the_mav 18-04-06 13:55

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
inca o data au dreptate oamenii mai sus: vrei putere, bagi mana in buzunar - nu numai pt consum, ci si pt masina, componente, etc, etc...
si mai e ceva, care eu cred ca e destul de important: cand vine vorba de performanta, marimea conteaza .

Evil Yuri 18-04-06 17:03

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Injectia directa : putere mai mare, consum un pic mai mic...dar asta nu e metoda de tuning...

DnI 18-04-06 17:10

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by Evil Yuri
Injectia directa : putere mai mare, consum un pic mai mic...dar asta nu e metoda de tuning...

gasim injectia directa pe majoritatea masinilor noi

tu te referi la alt`ceva cred...

im570rm 22-04-06 06:08

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Cea mai buna afacere din care o sa se scoata sute de milioane daca nu miliarde de Euro o sa aiba loc atunci cand o sa descopere o persoana sau o firma o metoda care creste puterea motorului de "N" ori si consumul o sa scada ... Pana acum eu nu am auzit asha ceva ... de cand au aparut primele modele de masini si primele curse consumul a crescut , nu a scazut ...
Deci, valabil ptr cei care intreaba : NU VA MODIFICATI MOTOARELE CA O SA VA CREASCA CONSUMUL !!! LASATI-NE PE NOI SA FACEM LUCRUL ASTA ... CA SA AVEM DE CE SI DE CINE RADE !!!
PUTERE FARA CONSUM NU EXISTA . SI CUM A ZIS SI DN1 :" NU AI BANI ... STAI IN BANCA TA " ... SAU UITA-TE CUM SE TRAG ALTII .
AUTOMOBILISMUL ESTE UN SPORT SCUMP , NU TI-L PERMITI = NU TE BAGI ![/QUOTE]


ztin sa te cointrazic...sa stii ca se poate...vezi ca se fac chiptuing la tiruri pt ce crezi pt putere?

Negrutzu 25-04-06 19:05

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by wtcvictim
da specifica si tu macar de ce masina ii vorba..

Un fiat UNO din 87 spre exemplu care are maxim 50CP si un consum maxim de 8% pe benzina...

Negrutzu 25-04-06 19:05

Re: CP fara a creste consumul de carburant
 
Quote:

Originally Posted by Ford_V6
evident ca se poate . . .problema e ca daca duci motoru x la 150 cp din 120 stock o sa-i dai si atunci o sa creasca consumu . . . daca mentii acelasi stil de mers nu ar trebui sa sara consumu in cazul unui tuning moderat.

eu ma gandeam de la vreo 50CP la 80-100 :)))) visez, nu? :))


All times are GMT +2. The time now is 10:38.

- Copyright 2024 4Tuning