Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Omologare RAR (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/15549-omologare-rar.html)

cojones 07-04-06 17:38

Omologare RAR
 
pe o masina stock, in cazul schimbarii motorului(de alta marca decat cea a masinii), jenti(cu flanse) geamuri ionizare si...altele care pot aparea pe parcursul modificarii unei masini...ce sanse sunt sa te re4spinga baietii de la rar? sau...cu CAT trebuie sa "cotizezi" ca sa nu ai probleme? daca se poate cazuri concrete, adik ce ati omologat voi:-)

turbojack 07-04-06 20:25

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by cojones
pe o masina stock, in cazul schimbarii motorului(de alta marca decat cea a masinii), jenti(cu flanse) geamuri ionizare si...altele care pot aparea pe parcursul modificarii unei masini...ce sanse sunt sa te re4spinga baietii de la rar? sau...cu CAT trebuie sa "cotizezi" ca sa nu ai probleme? daca se poate cazuri concrete, adik ce ati omologat voi:-)


in primul rind trebuie sa ai acte pe motor, cu vama platita(daca este adus de "afara").

cojones 07-04-06 21:11

Re: Omologare RAR
 
mai mult ca sigur si masina si motorul vor fi cumparate din romania, si mai mult ca sigur motorul va fi cumparat fara acte:???:

einstein1984 07-04-06 21:11

Re: Omologare RAR
 
Daca ai flanse si motor de alta marca, sansele de respingere sunt maxime.

turbojack 07-04-06 23:44

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by cojones
mai mult ca sigur si masina si motorul vor fi cumparate din romania, si mai mult ca sigur motorul va fi cumparat fara acte:???:



Fara acte de provenienta pe motor spune PA ! omologarii.

X-Ray-Eyes 07-04-06 23:51

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by turbojack
Fara acte de provenienta pe motor spune PA ! omologarii.

80 % sigur poti spune PA ... ca 20% primeaza SPAGA !!!
:)

turbojack 08-04-06 21:11

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes
80 % sigur poti spune PA ... ca 20% primeaza SPAGA !!!
:)


Pt. omologare se face un dosar care trebuie sa cuprinda printre altele si un document doveditor de provenienta a motorului.Fara de care....shpaga este inutila.
Dar cel mai sigur intreba la RAR, inainte sa te apuci de treaba.

BuRSuCcCcC 12-04-06 19:55

Re: Omologare RAR
 
lasand la oparte partea tehnica..dak pun, de exp un bumper , praguri....schimb capota si geamurile...si..o vopsesc in 2 culori..am shanse sa trec de RAR?
k am auzit k sunt amenzi destul de mari....si am degand sa-mi iau un golan sa-l tunez...makr sa stiu o treaba:)

einstein1984 12-04-06 21:13

Re: Omologare RAR
 
Mai bine iei permisul inainte de golan. Ca nu se stie!

horguemtuning 12-04-06 21:22

Re: Omologare RAR
 
einstein1984 - daca flansele de pe masina sunt din Germania si au o certificat TUV atunci ce zic astia la RAR?

yknot 13-04-06 08:52

Re: Omologare RAR
 
nu este o mare problema lipsa documentelor de cumparare a motorului, mai important este ca trebuie montat in service autorizat pe marca respectiva.

peter 13-04-06 10:05

Re: Omologare RAR
 
la exterior...adic body kit..viniluri..stikere....si alte elemente de tuning exteior..ne trebuie omologare la fiecare element ?

yknot 13-04-06 13:12

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by peter
la exterior...adic body kit..viniluri..stikere....si alte elemente de tuning exteior..ne trebuie omologare la fiecare element ?

teoretic da, practic nu

turbojack 13-04-06 13:29

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by yknot
nu este o mare problema lipsa documentelor de cumparare a motorului, mai important este ca trebuie montat in service autorizat pe marca respectiva.




???????????????????

Acum 5 ani am montat un motor de Golf pe ARO 10 la un amic si totul a fost ok la RAR,unde i-au cerut doar acte pe motor,iar dupa 2 ani i-am schimbat motorul pe benzina de pe Pajero cu unul diesel de Siera,cu flansa artizanala si tot tacimul si la fel a avut nevoie doar de actele motorului.

turbojack 13-04-06 13:30

Re: Omologare RAR
 
Quote:

Originally Posted by yknot
nu este o mare problema lipsa documentelor de cumparare a motorului, mai important este ca trebuie montat in service autorizat pe marca respectiva.




service autorizat marcii???????????????????
Glumesti.

Acum 5 ani am montat un motor de Golf pe ARO 10 la un amic si totul a fost ok la RAR,unde i-au cerut doar acte pe motor,iar dupa 2 ani i-am schimbat motorul pe benzina de pe Pajero cu unul diesel de Siera,cu flansa artizanala si tot tacimul si la fel a avut nevoie doar de actele motorului.


All times are GMT +2. The time now is 14:16.

- Copyright 2024 4Tuning