Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   opel astra f gsi vs. golf 3 gti (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/140434-opel-astra-gsi-vs-golf-3-gti.html)

speed line 28-08-09 21:45

opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Salut! sunt mandrul posesor a unui opel astra f gsi. Am un prieten cu un golf 3 gti bine inteles ca au inceput discutiile care dintre ele este mai buna, am facut schimb de masini sa ne dam cu parerea, am incercat sa nu privesc lucrurile obiectiv pentruca ca am opel m-am uitat cu atentie la fiecare si am incercat sa le gasesc plusurile si minusurile la amandoua
INTERIOR
Ce am constatat la interior la vw pare ca au folosit numai materiale de calitate spre deosebire de cei de la opel unde mai gasesti si plastice
Scaunele de pe gsi ofera mai mult suport lateral
La gti sistemul de sunet Nokia din fabrica cu sub incorporat care se aude f bine
ASPECT
La aspect imi place mai mult opelul parca are mai multe elemente specifice pt modelul sport vw are bandoul pe care scrie gti buza de la spoiler si jentile
PERFORMANTE
Ca si acceleratie sunt foarte apropiate amandoua au acelasi cilindree si dezvolta aceeiasi putere 2000 8v 115cp.
Astra pare mai sprintena are culplu putin mai mare 170 Nm la 2600 rpm fata de gti care are 166 Nm dar la o turatie mai mare 3200 rpm astra e un pic mai usoara pe 400 de m sunt cam la fel.
Top speed e mai mare la astra pe la 200 km'h am incepus sa trec de el am prin s cam 215-220 pe ceas
Suspensile sunt mai putin mai tari pe gsi gti-ul e mai confortabil la drum lung
Franele la opel sunt net superioare se opreste mult mai bn
Golful are directia ceva mai precisa...
Tot nu ne-am convins care dintre cele 2 este mai buna voi ce ziceti?
argumentati

floryano_zmp 29-08-09 19:27

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
aici nici nu mai trebuie pusa problema ptr OPEL ASTRA F GSI e superioara din toate privintele..:-P

speed line 29-08-09 22:11

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
sa presupun ca si tu ai un gsi? :D

rapid_1923 29-08-09 23:35

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Si eu raman la parerea ca OPEL ASTRA F GSI e peste Golf III GTi . Pentru mine GTI dupa Mk I si Mk II a murit ... poate V-ul da mai bine da' are competitori pe masura ... la fel si Mk6

vacaroz 29-08-09 23:46

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
golful are si 150 kg in plus. si asta conteaza mult totusi...la design si calitate cred ca golful sta mai bine

floryano_zmp 30-08-09 14:01

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 2595968)
golful are si 150 kg in plus. si asta conteaza mult totusi...la design si calitate cred ca golful sta mai bine

Nu stiu ce design vedeti voi la golf:shock:sau calitate,ptr ca eu vad pe strada numai golf_uri obosite.

sageata 30-08-09 14:12

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
dar ca sa nu mai arate obosite ar trebui sa le si intretina. asa am vazut mlte masini mai noi obosite. nu e un argument care sa ma convinga

alinWRC 30-08-09 14:13

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
eu nu as da gsi-ul meu astra c20xe, pe nici un golf fie el si vr6 ,e o diferenta enorma la multe ,in principiu consum exagerat la vr6 si pe 400 m este cam 2 masini in urma ,iar un vvr6 rupe consumul iar un gsi de 150 cp sta pe la 10 in oras si 13 la forja,si multe altele.

speed line 30-08-09 14:14

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
u ai cumva wrc astra roz cu negru? :D

JunKer_hP 30-08-09 14:14

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Quote:

Originally Posted by floryano_zmp (Post 2596921)
Nu stiu ce design vedeti voi la golf:shock:sau calitate,ptr ca eu vad pe strada numai golf_uri obosite.

obosite zici? Ia stai u jos intins si lasa un golf obosit sa treaca peste tine:lol:

alinWRC 30-08-09 14:18

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
nu am astra neagra 77 wrc de bz ,

GJ 64 GAB 30-08-09 14:37

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Eu sunt de părere că cu mult Astra GSi, peste Golf 3...
Şi nu zic asta pentru că am Opel. Şi Golful e maşină bună dar Opelul este şi mai bună!...

Peace!...

UNLORD 30-08-09 14:46

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Golf 3 Gti e mai trist decat Golf 2 Gti (in opinia mea), de fapt il consider cel mai slab Golf Gti facut de Vw. Si OnT, bineinteles ca e mai putin performant decat GSI-ul! deci merg pe GSi fara sa clipesc.

floryano_zmp 30-08-09 14:57

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Quote:

Originally Posted by JunKer_hP (Post 2596946)
obosite zici? Ia stai u jos intins si lasa un golf obosit sa treaca peste tine:lol:

vad ca pe unii ii supara adevarul[astra forever]:-P

floryano_zmp 30-08-09 15:06

Re: opel astra f gsi vs. golf 3 gti
 
Argumente:https://www.youtube.com/watch?v=-KgAqNAOyn0


All times are GMT +2. The time now is 14:45.

- Copyright 2024 4Tuning