Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Opel (https://forum.4tuning.ro/326-zona-tehnica-opel.html)
-   -   Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v (https://forum.4tuning.ro/326-zona-tehnica-opel/13580-opinii-posesorii-opel-vectra-gts-1-8-16v.html)

gotti 24-02-06 18:56

Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
Salut. As avea niste intrebari pentru posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v.
As vrea sa-mi iau masina asta si am niste nelamuriri despre ea (asta din cauza \"minunatilor\" iubitori de Laguna, Ford, Nissan si alte porcarii.
1) este fiabila masina ?(unii spun ca se cam strica repede. Mie mi-e cam greu sa cred ca o masina germana nu e fiabila).
2) cum se comporta la gropile din Bucuresti? (am avut Nubira II si aveam impresia ca se rupe in fiecare gropita mica). Mie-mi plac masinile care \"plutesc\" peste gropi.
3) consum in oras?
4) cum e intretinerea? e mai costisitoare ca la A4 sau ca la Passat?
Va rog ffff. frumos, raspunde-ti doar cei care aveti sau ati mers cu OPEL VECTRA GTS 1.8 16V.
Nu ma inereseaza parerile fanilor altor marci si nici comparatii tampite gen Vectra GTS vs. Laguna, Megane, Mondeo, Primera si altele.
VA MULTUMESC MULT[/b]

steaua23 24-02-06 20:05

eu nu am vectra, dar am astra. ce pot sa-ti spun e ca eventualele reparatii ... desi nu cred ca or sa vina curand la o masina noua sunt mult mai ieftine ca la renault sau porsche romania. piesele de opel sunt destul de iftine ...
gts ca aspect e mult peste laguna si megane ... poate doar ford mondeo cu body kit (cel diesel de ii faceau reclama mai curand).
bafta

emmanuel 24-02-06 22:52

1 fiabila
2 gts-u e mai rigida decat o vectra normala si mai rigida decat astra (ma rog a mea cel putin> are jante pe 17)
3 consum in oras cred ca va fi in jur de 11 afara 7 (a mea e diesel :P )
4 mai ieftina decat audi si vw dar oricum destulde scumpa minim 6 milioane o revizie (la mine)
peace !

steaua23 24-02-06 22:58

emmanual ... cum mai rigida decat astra ?? :O ... ca a mea ... cu jante pe 15 si cauciucuri 195/60 ... amortizoare standard si parca se rupe la o groapa :D

gotti 25-02-06 01:18

Merci mult.
Deci singura problema mai marisoara ar fi ca e cam rigida prin \"piscinele\" astea din Bucuresti

TSC-Us 27-02-06 18:23

AM VECTRA B DIN 2001 SI MERGE F BINE!
SUNT MULTUMIT DE EA DESII..NICIODATA NU E DE AJUNS INDIFERENT DE CE ESTE VORBA!
IAR GTS-UL...IMI PLACE CEL MAI MULT NU PT CA AM OPEL SI SUNT SUBIECTIVIST,DAR...E MARPHA!
ARE PREZENTA SCENICA MISTO,ARATA F BINE SI MERGE PE MASURA!
LA PRETUL EI SI CE OFERA E...DE CUMPARAT!
IMI PLACE MULT SI VREAU SA-MI I-AU SI EU UNA!
SE MERITA!
IAR INTRETINEREA..E MAI MICA DECAT LA MULTE ALTE MASINI!
... :D :D :D

gotti 02-03-06 19:14

merci mult

TigerGTS 31-10-06 09:57

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
Posesor de Astra G, dar "my true love" ramane Vectra GTS: Ofera toate dotarile si facilitatile la un pret mult mai bun decat al celorlalte case. Caracteristicile tehnice, desi nu sunt expert in domeniu nu pot sa fie decat foarte performante si ele, doar e un Gran Turbo Sport :D :twisted:

Gabi_Boss 29-11-06 15:19

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
1 Attachment(s)
Dupa parerea mea este buna ca masina eu am Opel Vectra a de 2000 nu o am de mult o am cam de o luna Masina este Beton se intretine usor piese se gasesc mai peste tot acum depinde si de tine daca tie iti Place iao daca nu laso eu pana sa o iau pe asta ma gandeam sa imi fac propia mea Benzinarie ca papa multa imi spunea lumea dar nu este asa daca ii dai COX Papa daca nu sincer iti spun ca mie imi ia cat Dacia pe care o aveam inaintea lu asta deci Parerea mea este sa nu te iei Dupa Totii mai bine faci ce crezi tu ca este bine eu asa am Facut si acum super Multumit ;) Bafta

alexandru78 16-05-08 23:17

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
am o vectra gts 2200 benzina 16v 147cp sunt foarte mutumit de ea consum 8% afara si cam 12-12,5% in oras,suspensia putin cam rigida in rest super multumit dar acum o vand ca vrea gts de 3200cm v6 211 cp

brummy 21-05-08 14:58

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
si eu am un GTS din 2003, dotari standard de GTS, adica si suspensia e mai rigida decat la un vectra "saloon" si jenti pe 17 cu papuci 215/50R17. pe drum accidentat vit max e 10km/h si itzi scoate rinichii afara :)in rest sunt super multumit. mare, eleganta, preturi accesibile

Erros20 21-05-08 15:04

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
Quote:

Originally Posted by Gabi_Boss (Post 641503)
Dupa parerea mea este buna ca masina eu am Opel Vectra a de 2000 nu o am de mult o am cam de o luna Masina este Beton se intretine usor piese se gasesc mai peste tot acum depinde si de tine daca tie iti Place iao daca nu laso eu pana sa o iau pe asta ma gandeam sa imi fac propia mea Benzinarie ca papa multa imi spunea lumea dar nu este asa daca ii dai COX Papa daca nu sincer iti spun ca mie imi ia cat Dacia pe care o aveam inaintea lu asta deci Parerea mea este sa nu te iei Dupa Totii mai bine faci ce crezi tu ca este bine eu asa am Facut si acum super Multumit ;) Bafta

Off topic : Fara suparare dar mai folositi si ceva semne de punctuatie :anger:

TigerGTS 21-05-08 23:56

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
In ciuda faptului ca a trecut mai bine de un an de cand s-a deschis thread-ul si am mai replicat odata cand nu aveam GTS, revin cu info.

In prezent am un 1,8 GTS, 121 cp, benzina. Exceptionala masina: de la pretz pana la dotari. Se tine pe strada fenomenal; in ciuda criticilor care se aduc Opel-urilor la directie mie mi se pare ca raspunde foarte foarte bine. Acceleratie foarte buna pentru un motor mediu si recupereaza foarte bine de la turatii mici. Viteza atinsa de mine 220 km/h. Extrem de comoda; dupa 70,000 km parcursi nu a avut absolut nici o problema (exceptie un proiector care s-a ars). La drum intins nu papā mai mult de 8% (in regim de "fugārealā), in oras ajunge pe la 10% (si pentru asta nu prea o recomand). De facilitati si alte caracteristici nu mai discut pentru ca ar putea fi considerate secundare: scaunele extrem de comode, spatioasa, vizibilitate foarte buna, un portbagaj imens

bLue_maNiak 25-11-08 14:58

Re: Opinii de la posesorii de Opel Vectra GTS 1.8 16v
 
Bun ... deci atat eu cat si un prieten de al meu aveam GTS de 1.8 122 de caluti . amandoi acceasi problema cu CIM-ul si ceva senzor . In concluzie nu merge nici ESP si nici Traction Control-ul .
Nu stiu in ce oras ai scos tu 10% dar in Cluj mai adauga 2L/100 pe putin .
Tinuta de drum mi se pare destul de buna iar din punct de vedere al design-ului ---> NO COMMENT ( de altfel principalul motiv pentru care am luat-o )


All times are GMT +2. The time now is 13:50.

- Copyright 2024 4Tuning