Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Nu platesc amenda, ce se poate intampla? (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/116071-platesc-amenda-poate-intampla.html)

Marius 09-12-09 00:28

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Sa nu o platesti!

infinit_intunecat 19-12-09 23:03

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
salut salut ..observ aici discutii despre amenzi si ca stiti si ceva din legislatie si sunt curios daca ma poate ajuta si pe mine cu niste nelamuriri va rog frumos!
1. in primu rand cat este amenda daca nu ai asigurare auto la masina ?
2.daca refuzi sa prezinti actele masinii sau invoci vechea scuza nu le am la mine leam uitat in cealalta geaca etc cat este amenda sau ce patesti?
3.daca nu achiti amenda se transforma in amenda penala si pe urma parnaie sau pur si simplu trece la impozit ??desi nu am nimic pe numele meu decat masina .si se dau cumva la toate acestea si puncte pe permis?daca da cate anume ? numai stiu bine dupa expirarea punctelor numai ai voie sa faci timp de 6 luni sau un an alte puncte pentru ca risti sa iei amenda sau sa ti se ridice permisu?multumesc

B98YMV 19-12-09 23:41

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
1. in jur de 12 mil
2. in jur de 5 mil
3. se trece la impozit , mai departe nu stiu .

Laptiucu 20-12-09 16:51

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
3. amenda trece la impozit ... daca nu platesti nici impozitul intra pe fir cei de la executare silita.

Alex30 20-12-09 17:00

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Acum cativa ani s-au pus gaborii sa faca poze si sa dea amenzi la toti care nu au parcat parelel cu bordura...Iti facea poza la masina si venea amenda prin posta. Faza e ca nimeni nu parca paralel cu bordura. Mie mi-au venit vreo 4-5 amenzi am platit una sau 2 si intr-o zi am prins un politist in trafic si mi-a zis foarte frumos sa nu le platesc ca peste 5 ani parca se rescriu si nu mai sunt valabile...acest lucru mi-a spus si un avocat. Evident ca nu le-am mai platit :-)

B98YMV 20-12-09 19:11

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
si atunci ei de ce le mai dau ? Stiu ca daca nu le platesti , ti le baga la impozit ,apoi cand vei vrea sa inmatriculezi/radiezi o masina nu vei putea pana nu vei scapa de datorii la stat

Victor_Is 20-12-09 19:28

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
nu stiu cum ziceti voi...dar stiu un caz concret...
amenda ratp sau cum s o numi aia cu autobuzele...
in brasov..a luat amenda, nu a platit...si cand sa dus taticu sa plateasca impozitul la apartament, l-au pus sa plateasca mai intai amenda ficei(care are peste 18ani) si dupa aceea a platit impozitul...
si daca nu platesti impozitul..creste..
asa ca...nu stiu cand si daca se sterg vreodata aceste "datorii"..dar cert e ca...te fac in asa fel incat ai sa platesti la urma cu varf si indesat

KAY_ 20-12-09 20:19

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Amenda de RATB se transforma in penal , cele de la rutiera sunt contraventionale .

Victor_Is 20-12-09 20:21

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
nu stiu in ce se transforma..
ceea ce am vrut sa subliniez e ca...are urmari..
nu pierd ei...

Geo_ZGA 21-12-09 11:37

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Amenzile se Prescriu in 3 ani, adica dupa 3 ani dispar.
O amenda neplatita ajunge la taxe si impozite si nu poti sa platesti nici macar impozitul daca nu achiti amenda. In practica, daca e o "tanti" mai amabila, iti poate lua impozitul fara sa achiti amenda. La executare silita nu prea se ajunge... poate doar pt sume foarte mari.
Legat de puncte... dupa expirarea lor... poti sa o iei de la capat :lol:

Laptiucu 21-12-09 15:18

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Quote:

Originally Posted by Alex30 (Post 2908586)
Acum cativa ani s-au pus gaborii sa faca poze si sa dea amenzi la toti care nu au parcat parelel cu bordura...Iti facea poza la masina si venea amenda prin posta. Faza e ca nimeni nu parca paralel cu bordura. Mie mi-au venit vreo 4-5 amenzi am platit una sau 2 si intr-o zi am prins un politist in trafic si mi-a zis foarte frumos sa nu le platesc ca peste 5 ani parca se rescriu si nu mai sunt valabile...acest lucru mi-a spus si un avocat. Evident ca nu le-am mai platit :-)

in profil la tine scrie ca ai 18 ani ... acu-s cativa ani te dadeai cu trotineta. sau tu te refereai la amenzi pentru parcarea trotinetei?

cei de la executare silita nu au un prag minim de la care incepe poprirea.

B98YMV 21-12-09 19:14

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
probabil statea si el cu baietii mai mari

dolb 21-12-09 19:23

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 2911231)
in profil la tine scrie ca ai 18 ani ... acu-s cativa ani te dadeai cu trotineta. sau tu te refereai la amenzi pentru parcarea trotinetei?

cei de la executare silita nu au un prag minim de la care incepe poprirea.

probabil s-a referit la taica-su ! ca asa si eu mai zic ca am o vila..dar defapt e a lu tata.. sau ca am o masina..dar defapt e a firmei tatalui ! E o greseala comuna.

Alex30 21-12-09 19:27

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 2911231)
in profil la tine scrie ca ai 18 ani ... acu-s cativa ani te dadeai cu trotineta. sau tu te refereai la amenzi pentru parcarea trotinetei?

cei de la executare silita nu au un prag minim de la care incepe poprirea.

De unde stii tu ca varsta de la profilul meu e reala ? Mi-ai verificat cumva buletinul ? Ma cunosti de undeva si nu stiu eu...?! Eu am avut ceva de spus si am spus.(punct) Ce v-a mai place sa sariti repede pe oameni...nu mai faceti atata off-topic nu te intereseaza cu ce ma dadeam eu acum 10 ani.

PS: Da dolb, era vorba de tata...

Tzepozzz 21-12-09 21:53

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2909101)
Amenda de RATB se transforma in penal , cele de la rutiera sunt contraventionale .

am luat si eu o amenda de la RATB si n-am patit nimic...am platit-o pe loc si bineinteles ca mi-a venit la impozit peste vreo 2 ani :evil:
din cate stiu e tot amenda contraventionala si cea de RATB


All times are GMT +2. The time now is 19:53.

- Copyright 2024 4Tuning