Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Nu platesc amenda, ce se poate intampla? (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/116071-platesc-amenda-poate-intampla.html)

Dodo_998 26-03-09 05:22

Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
In jurul orei 02.45, m-a luat radarul pe I.C. Bratianu, veneam pe sub pasaj din directia Budapesta-Universitate. Cum ieseam de sub pasaj, pe dreapta era o Solneza alba, ma gandeam eu ca e radar, ma rog.. nu stiu ce a fost cu mine si am presimtit ceva si am pus frana cand urcam, prin pasaj alergam cu vreo 130-140.. Radarul m-a luat cu 70 :), bun, mai in fata pe la capatul tramvaiului 21, gaborii cu un Passat, opreau victimele ca sa zic asa, eu fiind una dintre ele. Nu a apucat sa ma opreasca si s-a luat dupa mine. La Inter m-au prins. Acte nu aveam, nici permis, nici buletin si nici talon. M-au dus la circa 1, au vazut ca eu sunt si mi-au dat amenda 120 ron pentru viteza si 360 ron pentru ca nu aveam actele la mine. Eu nu am nimic pe numele meu, daca nu platesc amenda, se poate intampla ceva? Mai vreau sa precizez ca peste o luna, sau ceva de genul, trebuie sa trec o masina pe numele meu, o sa-mi bage la impozitul masinii, sau ceva de genul? Si inca ceva :) , in procesul verbal mi-au gresit si numarul la masina, si seria din buletin, ma ajuta cu ceva? Astept raspunsuri, multumesc.

Sakin 26-03-09 06:37

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
o sa-ti bage amenzile la impozit si nu o sa poti inmatricula masina pana nu esti pe 0 la ei...dar daca zici ca ti-au gresit seria la buletin, s-ar putea sa fi un caz norocos ;)

Tzepozzz 26-03-09 08:45

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
faci contestatie la P.V. si castigi garantat

zorro6299 31-03-09 13:37

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Daca ti au gresit completarea datelor..te ai scos.Tata a luat un radar si a contestat si a castigat...in loc de Vasil i e....cu " I " a scris Vassile...deci o singura litera a contat....cat despre primarie...eu am patit o cu o amenda ....cand m am prezentat s o platesc la ghiseu..nu a vrut o proasta sa mi incaseze banii ca era gresit numele....deci in 24 de ore cand puteam plati jumatate...dar apoi cand a trebuit sa vad ceva am gasit amenda introdusa la mine...si cand am facut panarama au spus ca s a pierdut procsul verbal....HOTOIIII !!! deci..in ro e totul posibil. Poate o sa ne comunici cum s a rezolvat. Success!!8)

P.S. 99 % din procesele verb contestate sunt castigate de catre contestatari..adic de noi....majoritatea...pentru ca din partea MAI nu prea vine Juristul....probabil e constient de cate greseli fac agentii pe strada :-P:-P

Gabi 31-03-09 13:42

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Amenzile neplătite se transformă în ore de muncă în folosul comunităţii. Cel puţin aşa se face la Craiova :lol:

sergiuhusca 31-03-09 13:59

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Deschide o partitie de plata...Le dai alora 10 ron si iti vezi de treaba...Se prescriu!

Dodo_998 31-03-09 19:10

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
am tot zis ca ma duc sa fac contestatie, dar nu am reusit sa ajung.. acum m-am trezit ... :)

sergiuhusca 31-03-09 21:27

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Ai 15 zile la dispozitie...

B98YMV 10-04-09 01:25

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
pana la urma ai mai facut ceva ?

Dodo_998 10-04-09 02:55

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Pana la urma mi-a dat Dumnezeu pareza la picior + alte complicatii si nu mi-a mai ars de amenda.. chiar ma gandeam in seara asta ca nu am ajuns pe la ei sa depun contestatie. Un prieten de-al meu, avea gresit in p.v cnp`ul si s-a dus sa o plateasca asa si casiera nu a vrut sa-i ia banii, a zis ca nu poate sa-i incaseze cu alt cnp. ma gandesc ca la mine o fii la fel. sper :)

aleyx_oltcit 25-04-09 21:56

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
eu am primit o amenda de la politia primariei...daca nu o platesc tot asa se aduna la impozite...?

EVenelinno 25-04-09 22:38

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
plateste-o...te v-a incurca pe viitor. se aduna la impozite.

Marius 27-04-09 09:08

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Corect, si alea intra in debit la financiar.

Geo_ZGA 06-05-09 11:03

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
Un proces verbal completat gresit, chiar si cu o litera sau cu un camp lasat necompletat, e nul. faci contestatie si ceri anularea procesului verbal. Castigi 100% in cazul in care e completat gresit.
p.s: amenzile neplatite (oricare, si de ratb, si de sectie, si de circulatie...) vin la administratia financiara de care apartii. te vor incurca pe viitor, cand, pe numele tau, o sa vrei sa inscrii ceva la adminsitratie.

fanetrotil 07-05-09 21:55

Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?
 
cel mai bine sa nu semnezi procesul verbal si sa faci contestatie, amenzile vin la impozit, daca nu ai nimic pe numele tau nu au ce sa iti faca, eu am 11 mil de plata si ma tot ameninta cu executarea silita dar nu au ce sa imi ia.


All times are GMT +2. The time now is 06:44.

- Copyright 2024 4Tuning