Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Bazar AUTO - MASINI (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini.html)
-   -   Vand masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/105567-masini-japonia-caut-partener-romania-import-export.html)

rexceed 22-01-09 10:53

masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Salutare 4tunning.ro !

Dupa 3 ani de stat in Japonia, aseara mi-am dat seama cat de ieftine sunt masinile aici si cat de scumpe sunt in tara si in europa :!: Si , ma gandeam, de ce nu ne apucam noi de afaceri? mai in gluma mai in serios, dupa ce m-am trezit idn berile ce le-am avut aseara cu tipul cu care am vb de masini, am deschis calculatorul si, dupa ce m-am uitat la vreo 3 - 4 site-uri cu masini second hand de aici, chiar m-am minunat. O toyota 2.0 GT cu nu mai mult de 100.000 km la bord, stare de functionare perfecta (strazile de aici nu se compara cu ce era in romania acum 4 ani cand am plecat eu :-P) la pretul de 1500 de dolari ! poate exemplul nu e atat e interesant.... ok, un Mitsubishi GTO 3.0 4WD la 2300 usd cu doar 93.000 km la bord . and de fabricatie `93

ca sa ajunga in tara, plus 1000 de dolari pe masina pt shipping si 5% din valoarea masinii ca taxa pt export.

Eu am destul timp liber sa caut masini si sa negociez cu "localnicii", sa pun masina pe vapor si sa o trimit acasa. Dar am nevoie de cineva care se ocupa de vanzari/cumparari masini in tara, care are deja o retea sau relatii si care poate obtine comenzi pentru masini japoneze. Bineinteles, nu cred ca in romania respectivul mitsubishi din 93 cu 93.000 km la bord valoreaza doar 2500 de usd. ...

procentele din afacere cu " cine si cat primeste " sunt negociabile.

So, what do you think 4tunning.ro and car lovers?

Interested ?

alex_102 22-01-09 11:01

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
In Japonia se circula pe stanga, in Ro se circula pe dreapta.

spgbuc 22-01-09 11:01

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
din cate stiam eu in japonia nu sunt masinile cu volanul pe partea dreapta?

rexceed 22-01-09 11:06

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
poze pt mitsubishi GTO 3.0 de care va spuneam mai devreme :

http://www.carsensor.net/CSphoto/bkk...001742944L.JPG
http://www.carsensor.net/CSphoto/ml/...01742944_1.jpg
http://www.carsensor.net/CSphoto/ml/...01742944_2.jpg
http://www.carsensor.net/CSphoto/ml/...01742944_3.jpg
http://www.carsensor.net/CSphoto/ml/...01742944_4.jpg
http://www.carsensor.net/CSphoto/ml/...01742944_5.jpg

rexceed 22-01-09 11:09

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
volanul pe stanga sau pe dreapta e cu siguranta o problema. este ? nimeni din romania nu si-ar dori macar odata in viata o masina cu volanul pe dreapta ?

alex_102 22-01-09 11:11

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
Prin lege nu poti inmatricula nici o masina cu volan pe dreapta. In plus, e sinucidere curata.

mixed 22-01-09 11:14

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
ia-ti spulberat visul omului :P

hellker 22-01-09 11:16

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
se pot inmatricula...la fel de usor:)am prieten cu mondeo din 96 adus din anglia si inmatriculat in octombrie cu aceeasi taxa ca si o masina cu volan pe stanga.

rexceed 22-01-09 11:22

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
ba deloc. Ma uitam pe net sa vad ce zice legea. dar volanul nu ar fi o prea mare problema. Poate fi schimbat pe partea stanga relativ usor si la bani putini, dupa cum vad eu.

oricum, daca sunteti interesati de idee in sine, si de a da de cap problemelor ce apar ... precum lege, volan sau roti mai mici sau mai mari, dupa parerea mea se merita. nu am zis c ae usor ca buna ziua sa facem treburile sa mearga, dar cu siguranta nu e imposibil si profitul e asigurat.

nicoleta-luciu 22-01-09 11:23

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
si eu am vazut un mondeo cu volan pe dreapta inmatriculat cu nr de bucuresti

X-Ray-Eyes 22-01-09 11:23

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
Quote:

Originally Posted by alex_102 (Post 2000861)
Prin lege nu poti inmatricula nici o masina cu volan pe dreapta. In plus, e sinucidere curata.

Nu exista legea care sa nu iti permita inmatriculatul unei masini cu volan pe dreapta ...
Uita-te la Nissan-ul Sunny GTR din Galati cu volan pe dreapta ce numere are ...

In legatura cu business-ul pe care crezi tu ca l-ai descoperit cu amicul tau la o bere ... stai calm ca nu te vei imbogati ... iar clienti nu stiu daca ai sa ai vreunul in perioada aceasta.

rexceed 22-01-09 11:28

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
hehe. crede-ma ca daca vroiam sa ma imbogatesc, nu eram la facultate ;) ma gandeam la un profit cat de cat rezonabil pentru amandoua partile.

amicul meu e un japonez care are o firma de masini second hand, si care e interesat in export, are vreo 1200 de masini de vanzare prin toata japonia si deja s-a extins in thailand & china.

cu criza economica si cu lipsa de bani, e alta poveste :))

Lukkkkkas 22-01-09 11:39

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
pai...2500 + taxa vamala, + taxa de inmatriculare + schimbatul volanului...in fine. Pretul masinilor in Japonia e ceva mai mic ...dar datorita taxelor...

rexceed 22-01-09 11:56

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
un profit de 2000 de usd e sigur. un mitsubishi pajero din '02 in tara e 18500 de euro. Din acelasi an, aici l-am gasit la 4000 de dolari. adaug 1000 pt shipping. 5000. 800 pt volan, 5800. inmariculare (nu am nici o idee, dar sa spunem inca 1000 de usd.) am ajuns la 6800. punem taxe de 5% ar ajunge + 400 usd. ... ok. am ajuns la 7.000 USD bani investiti pentru a aduce masina in tara a o inmatricula si a ii schimba volanul.

pretul de vanzare pe automobile.com.ro, precum am zis, e 18.500 EUR. Hai sa zicem ca profitul nu e de 8000 de euro pe masina. poate 5, 4 mii.

nu stiu ce nu suna bine aici. nu stiu nimic despre preturile din tara, ce-i drept, si poate ma insel in legatura taxelor sau a inmatricularii ...

voi ce spuneti ?

rexceed 22-01-09 12:02

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
masina de pe autobomile.com.ro

http://www.automobile.com.ro/images/large/14246.jpg

masina de pe site-ul japonez

http://www.carsensor.net/CSphoto/bkk...001764823L.JPG
http://www.carsensor.net/CSphoto/ml/...01764823_1.jpg

vdub 22-01-09 12:44

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
salut,

te pot ajuta cu transportul maritim si cu formalitatile vamale.

brgds,
edi

kontra 22-01-09 12:59

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Quote:

Originally Posted by rexceed (Post 2000817)
Salutare 4tunning.ro !

Dupa 3 ani de stat in Japonia, aseara mi-am dat seama cat de ieftine sunt masinile aici si cat de scumpe sunt in tara si in europa :!: Si , ma gandeam, de ce nu ne apucam noi de afaceri? mai in gluma mai in serios, dupa ce m-am trezit idn berile ce le-am avut aseara cu tipul cu care am vb de masini, am deschis calculatorul si, dupa ce m-am uitat la vreo 3 - 4 site-uri cu masini second hand de aici, chiar m-am minunat. O toyota 2.0 GT cu nu mai mult de 100.000 km la bord, stare de functionare perfecta (strazile de aici nu se compara cu ce era in romania acum 4 ani cand am plecat eu :-P) la pretul de 1500 de dolari ! poate exemplul nu e atat e interesant.... ok, un Mitsubishi GTO 3.0 4WD la 2300 usd cu doar 93.000 km la bord . and de fabricatie `93

ca sa ajunga in tara, plus 1000 de dolari pe masina pt shipping si 5% din valoarea masinii ca taxa pt export.

Eu am destul timp liber sa caut masini si sa negociez cu "localnicii", sa pun masina pe vapor si sa o trimit acasa. Dar am nevoie de cineva care se ocupa de vanzari/cumparari masini in tara, care are deja o retea sau relatii si care poate obtine comenzi pentru masini japoneze. Bineinteles, nu cred ca in romania respectivul mitsubishi din 93 cu 93.000 km la bord valoreaza doar 2500 de usd. ...

procentele din afacere cu " cine si cat primeste " sunt negociabile.

So, what do you think 4tunning.ro and car lovers?

Interested ?

IA MAI BINE INTERESEAZA-TE TU DE MOTOCICLETE....CA IO MA BAG DACA SUNT IEFTINE.

sebaaa 22-01-09 14:17

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Quote:

Originally Posted by kontra (Post 2001111)
IA MAI BINE INTERESEAZA-TE TU DE MOTOCICLETE....CA IO MA BAG DACA SUNT IEFTINE.

Am vrut si eu sa aduc motociclete, chiar am postat un anunt la sectiunea dedicata de pe forum. Cum ca pot aduce motociclete din Japonia, deoarece am un frate acolo. Sa va interesati de taxele vamale - eu am cam renuntat cand am vazut taxele respective.
Imi cer scuze de offtopic, dar era un lucru ce trebuia precizat.
Cat pentru rexceed, mult succes! Ideea este buna, in principiu, dar momentul este cam nepotrivit - trebuie sa urmaresti un pic ce se intampla pe piata auto la noi si vei vedea care-i treaba pe aici.

rexceed 22-01-09 15:02

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Quote:

Originally Posted by kontra (Post 2001111)
IA MAI BINE INTERESEAZA-TE TU DE MOTOCICLETE....CA IO MA BAG DACA SUNT IEFTINE.

da-mi 10 minute si iti spun.

taxele din tara doar voi mi le puteti spune, si care sunt modalitatile de a ajunge mai ieftin. eu ma asigur ca masina/motocicleta ajunge in tara. de acolo am nevoie de cineva care sa se ocupe de toate formalitatile.

si crede-ma, dupa 2 ore de vorbit cu tipul de aseara, singura problema pe care o vedem noi e "increderea". profitul e sigur, desi variaza in functie de taxele vamale. Dar, noi nu vrem sa ne imbogatim dintr-o masina, nici din 10. un venit constant de 1000 - 2000 de dolari pe luna ori masina pt fiecare dintre cele 3 parti implicate nu doare pe nimeni.

rexceed 22-01-09 15:24

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
i found this in a very fast search :

http://www.e-chiba.jp/cgi_view/usedm...52304031.2.jpg

Suzuki GSX 400S刀 2480usd , 21,827km, '93

ct-13-SHP 22-01-09 15:59

Re: Masini Japonia - Caut partener in Romania pt Export/Import
 
Quote:

Originally Posted by alex_102 (Post 2000861)
Prin lege nu poti inmatricula nici o masina cu volan pe dreapta. In plus, e sinucidere curata.

aici te contrazic...unde scrie in lege ca nu poti inmatricula un autovehicul cu volan pe dreapta???am un coleg care si-a adus din anglia un bmw 525 si l-a inmatriculat anu trecut fara nici o problema...

priculiciu 22-01-09 16:04

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Quote:

Originally Posted by rexceed (Post 2000817)
Salutare 4tunning.ro !

Dupa 3 ani de stat in Japonia, aseara mi-am dat seama cat de ieftine sunt masinile aici si cat de scumpe sunt in tara si in europa :!: Si , ma gandeam, de ce nu ne apucam noi de afaceri? mai in gluma mai in serios, dupa ce m-am trezit idn berile ce le-am avut aseara cu tipul cu care am vb de masini, am deschis calculatorul si, dupa ce m-am uitat la vreo 3 - 4 site-uri cu masini second hand de aici, chiar m-am minunat. O toyota 2.0 GT cu nu mai mult de 100.000 km la bord, stare de functionare perfecta (strazile de aici nu se compara cu ce era in romania acum 4 ani cand am plecat eu :-P) la pretul de 1500 de dolari ! poate exemplul nu e atat e interesant.... ok, un Mitsubishi GTO 3.0 4WD la 2300 usd cu doar 93.000 km la bord . and de fabricatie `93

ca sa ajunga in tara, plus 1000 de dolari pe masina pt shipping si 5% din valoarea masinii ca taxa pt export.

Eu am destul timp liber sa caut masini si sa negociez cu "localnicii", sa pun masina pe vapor si sa o trimit acasa. Dar am nevoie de cineva care se ocupa de vanzari/cumparari masini in tara, care are deja o retea sau relatii si care poate obtine comenzi pentru masini japoneze. Bineinteles, nu cred ca in romania respectivul mitsubishi din 93 cu 93.000 km la bord valoreaza doar 2500 de usd. ...

procentele din afacere cu " cine si cat primeste " sunt negociabile.

So, what do you think 4tunning.ro and car lovers?

Interested ?

imi poti lasa un id de mss sau un nr de telefon.

69-HAI 22-01-09 17:02

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
pe autovit este un passat din 2001-2002 cu volan pe partea dreapta
inmatriculat in arges - dovada concreta
inca un motiv solid pt care iubesc ROMANIA.
ea este tara tuturor posibilitatilor,obtii ce vrei,cum vrei, unde vrei
i love ROMANIA

rexceed 22-01-09 17:07

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
;))) I love Romania too!

de aceea vreau sa aduc cele mai fiabile masini din lume la noi in tara. Ma intreb de ani de zile, cum de nu se satura lumea de BMW si VW si Audi, cand le vezi peste tot, la orice colt de strada si la oricine?

Cate Nissan GT or Skyline or Fair Lady Z sunt in tara ? le numeri pe degete.

Noi iubim "made in germany" :)) nu zic ca nu sunt masini bune, dar sunt prea peste tot...

ingerul_danutz 22-01-09 18:39

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
scuze ca intervin; dar sa lamurim situatia cu volanul pe dreata...

Se pot inmatricula autovehiculele cu volanul pe partea dreapta ?


Registrul Auto Roman eliberareaza cartea de identitate pentru aceste vehicule pe baza acelorasi conditii ca si pentru vehiculele care au postul de conducere pe partea stanga, in plus fiind necesara echiparea vehiculelor cu faruri care emit un fascicul luminos asimetric, orientat spre partea dreapta a drumului (specifice circulatiei pe partea dreapta).

..sursa RAROM!

roby wws 22-01-09 18:51

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
cam cat merge un skyline si o celica acolo?
problema la conversie coloana de dirctie la masinile mai noi nu e manopera sau ca nu are cine le face ci piesele care stim ca sunt o groaza de bani...m-am interesat de pajero conversia e in jur de 1800 cel mai ieftin....

HOT 24-01-09 17:03

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
1800 euro si nu 800 dolari.Conversia costa destul(in functie de masina la unele mai mulkt la unele mai putin dar nu 800 dolari)
Motocicleta e scumpa in banii aia sa stii.Eu am vandut diversion inmatriculat cu 2000 euro aici acu ceva vreme,acum un diversion abia il vinzi la 1500 euro.Motocicleta aia se vinde in banii aia aici.

y_u_s 24-01-09 21:27

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Salut,
Sunt si eu interesat de o Toyota Supra mk4 cu motor de 3 litri sa aiba in jur de 100-150 de mii de km si intretinuta cat de cat daca se poate un pret pe pm chiar sunt interesat.
Mersi mult!

rexceed 24-01-09 22:05

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
te deranjeaza pozitia volanului ?

300zxtt 24-01-09 23:11

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
sa vezi acum cereri de supre , skyline, silvia de la pusti care nici macar nu au carnet...

Hyadum 25-01-09 12:41

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Salut. Revin si eu cu niste detalii, poate lamurim niste probleme:

1. Pozitia volanului: pentru Europa, chiar daca nu este obligatoriu sa fie pe stanga, este preferabil din conditii de siguranta in trafic. E ca si cum ai merge pe motocicleta incalecat lateral (cum incalecau inainte femeile pe cal, cu ambele picioare intr-o parte). Se poate rezolva cu aprox 2000euro, DACA gasesti piese si service care sa iti faca (intrebati de curiozitate cate service-uri stiu si au cu ce sa faca conversia la un NSX :D)

2. Taxele: sunt in numar de 3
-shipping: am vorbit cu 2 firme de transport maritim. Pretul minim este de 2800$ pe cargo. Taxarea se face la volum nu la greutate, si nu se poate inchiria decat minim 1 cargo (cutie metalica de ~6x2m). Treaba ta daca pe langa masina mai bagi si alte marfuri in cargo pentru a deveni mai profitabil sau nu.

-taxele vamale: sunt de 35% pentru marfurile provenite din afara UE. Pentru masini exista o sigura solutie in a scapa de taxa vamala: achizitionarea unei masini noi printr-un dealer.

-taxa de prima inmatriculare: cred ca aici stie toata lumea cam cum sta treaba. Pentru o masina adevarata nu scapati sub 2000 euro. (peste 2000cc)

Chiar si cu aceste inconveniente mai ramai inca masini care merita, cu conditia ca pretul de achizitie de acolo sa fie undeva la 30% din valoarea pe piata din Romania/Europa.

Bafta tuturor!

rexceed 25-01-09 14:44

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
mersi mult pentru ajutor.

1. Cat tine de volan, cred ca o sa ma limited pentru acel nieche market care prefera volanul pe partea dreapta, sau sa renunt la ideea de a trimite masini in Ro si sa le duc in UK. oricum, nu se merita, dupa cate m-am interesat si eu, sa schimbi steering wheel de pe dreapta pe stanga.

2. Cu cargo-ul ma ajunge mai ieftin daca il incarc din Japonia, printr-o firma de forwarding. Un aproximativ de 1000 de USD pe masina (intr-un cargo incap 2 masini)

Taxele vamale din Romania sunt scumpe. dar ideea e ca aici imi iau factura pe 2000 de dolari sau mai putin pe orice masina, din moment ce tipul are firma lui. Masina noua e de 10 ori mai scumpa si cu nimic diferita decat o masina de second hand cu doar 30000 km in bord de aici. sunt ca noi. oricum, iesim ieftin si cu taxa pe valoarea masinii :)

Taxa de inmatriculare ... nu avem nimic altceva de facut decat sa o platim :) cu negocieri, pe cat permite cazul ..

Deci, cumparatori vor fi putini pe piata romana, poate nu mai multi de 100, dar daca ei vor fi multumiti de masini, se mai adauga 1 5 10 din timp in timp. cine stie. sau poate exagerez. Oricum, afacerea nu are nici o treaba cu a ma imbogati pe mine sau pe partenerul pe care mi-l caut. Un mic banutz de buzunar de vreo 2 - 3000 de usd pe o masina. Eu oricum voi lucra in Toyota Industries incepand din aprilie 2010 :)))

anyway,

Mersi frumos pentru ajutor Hyadum! Apreciez foarte mult gestul tau !

Oferta ramane valabila !

malignus 25-01-09 15:52

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
taxa vamala care se aplica la factura sau pret de catalog este de 10 % la care se adauga tva 19%. oricum, se tine cont de mai multi factori L cilindree, noua/veche. consultati siteul
http://ec.europa.eu/taxation_customs...h=01&Year=2009

kidu2006 25-01-09 16:18

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
O celica model 1991-1993cea cu farurile escamotabile,turbo 4x4, de preferat cu volan pe stanga daca se gaseste,in ce bani sta?!Orice culoare

rexceed 25-01-09 16:31

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
http://www.carsensor.net/CSphoto/bkk...001569685L.JPG

masina din 91 . 65.000 km in bord

Pretul aici e de 4000 usd. Sa presupunem un pret de 6000 usd fara inmatriculare si 8000 cu inmatriculare a masinii.

y_u_s 25-01-09 17:01

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
In principiu nu m-ar deranja faptul ca are volan pe dreapta, eu unul nu il consider un impediment atata timp cat se poate inmatricula doar modificand farurile, ulterior pot schimba si volanul dar totul depinde de pretul de achizitie, costul pt transport,vama etc si conditiile in care se afla masina si veridicitatea acestei conditii.
Mersi anticipat.


Iar 300zxtt nu vad ce e rau in faptul ca pustii se intereseaza de masini in fond nici cei mai mari nu sunt foarte diferiti de fapt singurul lucru ar fi faptul ca au si posibilitatea de a le conduce si de a le avea mai ales nu? Nu mai fi rautacios cu astia mici si nu uita ca toti am fost si mici la un momentdat.Numai bine!

rexceed 25-01-09 17:16

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
YUS. Pretul de achiztie e cu siguranta mai mic decat orice gasesti tu pe piata din romania. In special pentru masinile care sunt mai recente ... (dupa anul 1997) . E normal ca o masina din 91, dupa 200.000 de km pe tarile din europa, sa ajunga la 2000 de dolari, acelasi pret de achizitie cu cel de aici, pt acelasi model si an de fabricatie.

Problema e doar volanul. Care, unora le place mai mult pe dreapta, desi e mai periculos. Imi spunea un timp care face curse ca isi poate vedea adversarul mai de aproape :)

in fine. Orice masina, la cel mai ieftin pret. Cu VOLANUL PE DREAPTA.

pentru cei care stiu ce inseamna cu adevarat o masina japoneza :))

faceti liste. eu va dau preturile. si masinile in cel mai scurt timp :p

norok

Vladz 25-01-09 18:09

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Quote:

Originally Posted by rexceed (Post 2009031)
Taxele vamale din Romania sunt scumpe. dar ideea e ca aici imi iau factura pe 2000 de dolari sau mai putin pe orice masina, din moment ce tipul are firma lui. Masina noua e de 10 ori mai scumpa si cu nimic diferita decat o masina de second hand cu doar 30000 km in bord de aici. sunt ca noi. oricum, iesim ieftin si cu taxa pe valoarea masinii

in Romania , nu prea o sa iti ia nimeni taxa vamala dupa factura , decat dupa catalog

in schimb in Germania iti zic sigur ca te va taxa dupa factura

Am vrut sa aduc masini din Canada si m-am interesat , nu vorbesc in necunostinta de cauza !

kapp 25-01-09 19:36

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Da mi un private contactele tale sau da un add la pliante99 zi placuta

malignus 25-01-09 19:41

Re: masini Japonia. Caut partener in Romania pentru import/export
 
Quote:

Originally Posted by Vladz (Post 2009581)
in Romania , nu prea o sa iti ia nimeni taxa vamala dupa factura , decat dupa catalog

in schimb in Germania iti zic sigur ca te va taxa dupa factura

Am vrut sa aduc masini din Canada si m-am interesat , nu vorbesc in necunostinta de cauza !

se iau si la noi dar cu un cuvant magic care incepe cu S.


All times are GMT +2. The time now is 07:17.

- Copyright 2024 4Tuning