Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 2D > ShowRoom > Advanced

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-13, 21:36   #1
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Smile MarisDesign

Salut!
De mult timp nu am mai fost activ pe forum, si din pacate multa lume a facut ca mine. Am decis sa revin si sa va prezint cateva lucrari.
Pentru cine vrea cu adevarat sa transforme pasiunea asta pe care o impartasim toti de aici intr-un job "full time", ca mine, sfatul meu e sa va tineti de treaba, sa incercati sa va perfectionati din ce in ce mai tare si sa acceptati toate criticile. Uneori chiar daca sunt critici rau-intentionate, totusi puteti scoate cateva idei utile si din ele. In al 2-lea rand, foarte important, faceti-va cunoscuti pe cat posibil: facebook, forumuri, orice. Si rabdare...pana la urma cineva va va descoperi.
Atasez cateva din ultimele lucrari, un stil de render mai cartoony, designuri care vor fi folosite ca printuri pentru tricouri, hanorace, etc. (vom da drumul in curand la site, productie si la vanzari) , dar si lucrari complete (Skyline-ul). Tot ce vedeti e full render (cu exceptia unor faruri, jante, etc.)
Ideea este: tineti-va de treaba. (renderul pt Skyline a fost 500$, deci e o treaba profitabila). Astept critici, intrebari si va voi raspunde rapid (sper).
Lucrarile: -Skyline-ul, dupa cum vedeti in poza, a fost un full-render dificil, din cauza lipsei a 50% din masina, deci a trebuit si un pic de freehand. Maserati-ul, tunat in stilul celor de la LB Performance (iubesc stilul asta), tot full render. Kitul este facut doar din mouse si pentool. Fara desen anterior pe hartie. La fel si Ferrari-ul FF. Incepe sa imi placa sa folosesc doar mouse-ul, nu stiu de ce. Restul sunt re-renderuri.
Sper sa va placa. Va mai rog, daca vreti, sa dati un like la pagina mea de FB: AICI , dar si la pagina firmei unde sunt postate lucrari pt clienti, dar si tricouri, AICI
Multumesc! Si scuze pentru watermark, da' sunt obligat Unele poze sunt f. mari. In curand o sa adaug si un reder de acum un an sau doi, ca idee, sa vedeti ca in treaba asta e 20% talent si 80% ambitie si perseverenta. Deci folositi ce aveti!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	skyline4t.jpg
Views:	55
Size:	728.1 KB
ID:	2792365   Click image for larger version

Name:	379752_10151929269800744_1268122866_n.jpg
Views:	52
Size:	44.6 KB
ID:	2792366   Click image for larger version

Name:	maserati lb facebook.jpg
Views:	43
Size:	1.14 MB
ID:	2792367  

Click image for larger version

Name:	lbm3.jpg
Views:	45
Size:	1.36 MB
ID:	2792368   Click image for larger version

Name:	holden4t.jpg
Views:	44
Size:	821.8 KB
ID:	2792369   Click image for larger version

Name:	Holden4t2.jpg
Views:	32
Size:	748.3 KB
ID:	2792370  

Click image for larger version

Name:	mazdarx34t.jpg
Views:	42
Size:	793.2 KB
ID:	2792371   Click image for larger version

Name:	crazyferrarifffacebook.jpg
Views:	42
Size:	1.17 MB
ID:	2792372  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 00:25   #2
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: MarisDesign

bine ai revenit! Imi plac lucrarile tale! Sunt ok, superb si frumos. Mai tii minte candva te apucasei de un Smart fortwo, l-ai terminat? Poate facem un amical!
Reme is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 06:45   #3
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Reme, multumesc. Cat despre challenge, da am facut un smart, dar e vechi si nu se ridica la calitatea de acum. Sunt foarte ocupat cu designurile de tricouri, site-ul, etc. si nu stiu cand voi prinde un timp liber sa fac ceva frumos pe Smart. Oricum am in plan un Fiat 500 Monster Truck, la care am facut doar un crop intre 2 poze sa vad cum o sa fie baza, peste care voi face un kit si apoi render (postat mai jos) . Putem face un challenge pe asa ceva, nu doar Fiat 500, o masina mica.
Si pentru ca am decis sa fiu mai activ pe forum, am cautat in arhiva primele mele postari. Am descoperit ca primul meu post in legatura cu 2D a fost pe 22 martie 2011, cand am inceput increzator cu un "full render", cel putin asa il denumeam atunci, dupa o saptamana de "experienta" in PS. Un Lamborghini, pe care l-am postat mai jos. Deci s-au facut 2 ani si ceva, care imi par ca 10...daca nu mi-a placut scoala, m-am tinut de PS hahahaha.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lambo.jpg
Views:	54
Size:	146.3 KB
ID:	2793318   Click image for larger version

Name:	the monster withing idea1.jpg
Views:	69
Size:	453.5 KB
ID:	2793319  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 11:53   #4
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: MarisDesign

Quote:
Originally Posted by Maris View Post
Reme, multumesc. Cat despre challenge, da am facut un smart, dar e vechi si nu se ridica la calitatea de acum. Sunt foarte ocupat cu designurile de tricouri, site-ul, etc. si nu stiu cand voi prinde un timp liber sa fac ceva frumos pe Smart. Oricum am in plan un Fiat 500 Monster Truck, la care am facut doar un crop intre 2 poze sa vad cum o sa fie baza, peste care voi face un kit si apoi render (postat mai jos) . Putem face un challenge pe asa ceva, nu doar Fiat 500, o masina mica.
Si pentru ca am decis sa fiu mai activ pe forum, am cautat in arhiva primele mele postari. Am descoperit ca primul meu post in legatura cu 2D a fost pe 22 martie 2011, cand am inceput increzator cu un "full render", cel putin asa il denumeam atunci, dupa o saptamana de "experienta" in PS. Un Lamborghini, pe care l-am postat mai jos. Deci s-au facut 2 ani si ceva, care imi par ca 10...daca nu mi-a placut scoala, m-am tinut de PS hahahaha.
din ce imi aduc eu aminte era cam la acelasi nivel cu al meu. Si al meu tot lucrare veche e! Urca-l ca nu e problema si ne mai distram si noi...
__________________
Reme is offline   Reply With Quote
Old 09-06-13, 02:26   #5
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Ok, uite Smartul, are vreo 8 luni
Si daca tot ziceam ceva de Fiat 500, am desenat kitul pt el, dar nu stiu cand voi face renderul...sunt super ocupat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	smart.jpg
Views:	56
Size:	86.2 KB
ID:	2793969   Click image for larger version

Name:	monsterfiatwipsmall.jpg
Views:	57
Size:	693.1 KB
ID:	2793970  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 21:12   #6
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: MarisDesign

pune originalul la fiat 500 sa il fac si eu.
Reme is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 22:24   #7
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Asta este. Nu stiu cand o voi termina, sunt super ocupat acum.
Maris is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 06:43   #8
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

-----> Un GTR care va fi pe prima serie de tricouri, ce are ca tema japonezele sau masini tunate de firme din Japonia (o sa fie si M3-ul de la LB Performance)
Culoarea nu e finala, nu m-am decis cum o fac...de lucrat lucrez pe gri si de abia la sfarsit o colorez. Fiind pt tricou o sa fie in stilul asta mai cartoony
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gtrwip2.jpg
Views:	33
Size:	474.7 KB
ID:	2796704   Click image for larger version

Name:	gtrwip3.jpg
Views:	46
Size:	1.34 MB
ID:	2796705  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 18:48   #9
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Quote:
Originally Posted by Maris View Post
-----> Un GTR care va fi pe prima serie de tricouri, ce are ca tema japonezele sau masini tunate de firme din Japonia (o sa fie si M3-ul de la LB Performance)
Culoarea nu e finala, nu m-am decis cum o fac...de lucrat lucrez pe gri si de abia la sfarsit o colorez. Fiind pt tricou o sa fie in stilul asta mai cartoony
Si inca una:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gtrwip5.jpg
Views:	66
Size:	740.3 KB
ID:	2797115  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 20:46   #10
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: MarisDesign

Quote:
Originally Posted by Maris View Post
Si inca una:
prea tare GT-R-ul!
Reme is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 21:52   #11
Manson
Virtual Tuner

Stage 5
 
Manson's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,767
Member of:
[Virtual Tuning]
[DAEWOO]
[Design Team]
Default Re: MarisDesign

Quote:
Originally Posted by Maris View Post
Si inca una:
esti nebun!!!! vreau sa invat si eu sa fac brush ca tine....can you teach me????
Manson is offline   Reply With Quote
Old 13-06-13, 22:25   #12
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Multumesc @Reme si @Manson.
O sa fac un tutorial cand prind timp. Ideea e asa: pentool, brush si erase. Te gandesti de unde bate lumina si pe baza asta incepi cu pentool sa selectionezi umbrele/ luminile. Dai cu negru si alb, iar daca ai dat prea intens cu mouseul schimbi opacitatea. Unde ai alb curat pur si simplu stergi layerul. Eu lucrez fiecare umbra intr-un layer diferit dar apoi dau merge la toata caroseria ca sa imi fie mai usor sa sterg. Iar culoarea, dupa ce termini layerul de caroserie (lucrez pe griuri), il dublezi si la cel de jos ii dai color overlay. Dupa, poti sa te joci, dai iar duplicate, faci alta culoare, te joci cu overlayul, etc. E important cand faci brush sa il faci doar cu alb/negru cu intensitati diferite. Daca folosesti griuri pure 100 opace si nu le creezi din negru o sa ai probleme cu culoarea. MARI
Dar mult mai detaliat intr-un tutorial in viitor. Timpul e problema la mine ca inafara de munca (ce vedeti aici, din fericire, fac ce iubesc) duminica zbor spre Romania...plec duminica dimineata ajung luni seara...deci 3 zile dupa asta, dorm. Hahahaha.
Si continuarea, am decis sa o fac ciocolata cu capsuni. Jante, oglinzi, bara spate, eleron rosii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gtrwip7.jpg
Views:	57
Size:	747.6 KB
ID:	2797377  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 06:09   #13
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Fratilor cum editez posturile ca nu am nevoie sa scriu 5 posturi consecutive...
On: Gata Gtr-ul nebun. Pareri? Kitul este "freehand" (ma rog, mouse si pentool).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gtroriginal.jpg
Views:	54
Size:	858.2 KB
ID:	2797691   Click image for larger version

Name:	gtrblack4t.jpg
Views:	92
Size:	1.08 MB
ID:	2797692   Click image for larger version

Name:	gtrbluegrey4t.jpg
Views:	60
Size:	1.10 MB
ID:	2797693  

Click image for larger version

Name:	gtrgrey4t.jpg
Views:	66
Size:	1.10 MB
ID:	2797694  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 17:32   #14
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: MarisDesign

wow o.o fara cuvinte prea frumos :>
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 14-06-13, 19:20   #15
Ca][n
Design Team Member

Stage 5
 
Ca][n's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 491
Member of:
[Virtual Tuning]
[Design Team]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: MarisDesign

Foarte frumos brushul, felicitari!
Ca][n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -