Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

View Poll Results: Care este sursa ta de informatie despre anvelope pe internet?
Forum auto 59 39.33%
Site auto 42 28.00%
Club auto 11 7.33%
Blog 0 0%
Facebook 0 0%
Articole din presa online 16 10.67%
Site al producatorului 22 14.67%
Voters: 150. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-12, 09:06   #1
Bibendum

Stage 1
 
Bibendum's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 23
Member of:
[Moderators]
Exclamation SONDAJ: ce citesti pe net atunci cand vrei sa iti cumperi anvelope?

E clar ca in momentul in care dorim sa ne cumparam un set nou de cauciucuri pentru masina, trebuie sa ne documentam nitel. Si fara indoiala, internetul este cea mai folosita metoda. Dar nu stie nimeni care este cea mai importanta si mai sigura sursa de informatie. Asa ca dorim sa ne ajuti sa aflam!

Last edited by Bibendum; 04-09-12 at 09:14.
Bibendum is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 17:18   #2
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: SONDAJ: ce citesti pe net atunci cand vrei sa iti cumperi anvelope?

Quote:
Originally Posted by Bibendum View Post
E clar ca in momentul in care dorim sa ne cumparam un set nou de cauciucuri pentru masina, trebuie sa ne documentam nitel. Si fara indoiala, internetul este cea mai folosita metoda. Dar nu stie nimeni care este cea mai importanta si mai sigura sursa de informatie. Asa ca dorim sa ne ajuti sa aflam!
Ce e neagru, rotund si reprezinta cel mai important element de siguranta al unei masini?
o GARNITURA de cauciuc.
ariel is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 16:40   #3
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: SONDAJ: ce citesti pe net atunci cand vrei sa iti cumperi anvelope?

Daca vreu sa-mi schimb anvelopele, atunci pasii ar fi:

1. Stabilirea bugetului
2. Cautarea unei anvelope in bugetul alocat
3. Aflarea a cat mai multe informatii despre acele anvelope de pe forumurile auto: km parcursi, parametri de franare, zgomot, aderenta, etc...
4. Daca sunt multumit de raportul calitate/pret urmatorul pas este sa aleg un vanzator de anvelope serios. Ar trebui sa le si pot monta tot acolo, altfel va trebui sa le car in alta parte pentru montaj, ceea ce nu e tocmai comod....
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 17:45   #4
damy71
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 33
Default Re: SONDAJ: ce citesti pe net atunci cand vrei sa iti cumperi anvelope?

Teoria ca teoria...practica ne omoara !
De multe ori e bine sa inveti din greselile altora si sa nu le repeti. La o simpla documentare pe un forum sau club auto afli imediat daca anvelopa pe care vrei sa ti-o cumperi corespunde pretentiilor tale. Daca intamplator mai ai si prieteni care sa-ti confirme alegerea...cu atat mai bine !
damy71 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 17:51   #5
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: SONDAJ: ce citesti pe net atunci cand vrei sa iti cumperi anvelope?

La ultimele 2 seturi de cauciucuri, am urmarit topurile celor de la ADAC. De acolo am ales. Am ramas placut surprins ca anvelopele de pe locul 1 chiar aveau preturi accesibile.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 12:07   #6
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: SONDAJ: ce citesti pe net atunci cand vrei sa iti cumperi anvelope?

Imi aleg anvelopele dupa teste de specialitate si rewiewuri de pe site-uri engleze/americane:ADAC,tyrereviews.co.uk ,etc.
onucku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -