Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Green Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-10, 17:20   #1
sunblease7

Stage 5
 
sunblease7's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 336
Member of:
[Super Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
[Colectionar Machete]
Default Electrifiant: Primul pick-up electric Dacia din lume!

Daca te-ai gandit macar o data ca moda ECO va ramane doar un trend trecator, avem dovada ca ... aparentele inseala. Primul pick-up electricic din lume, avand la baza designul Dacia Logan, a fost lansat in SUA.

Pick Up-ul electric a fost adus peste ocean de Envision Motor Co. si prezentat de firma Des Moines Motors. Potrivit declaratiilor facute de Gene Gabus, firmei, in afara de camioneta electrica cu doua locul EMC pick-up, sunt pe lista de lansari si versiunile furgon si break, orientate tot dupa designul Renault.


<embed width="444" height="365" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/go/getflashplayer" flashvars="jsonData=https://www.4tuning.ro/embed/album/id6221/w111.js&amp;titluAlbum=Primul pick-up electric Dacia din lume&amp;linkText=Vezi tot albumul&amp;linkUrl=https://www.4tuning.ro/poze/Masini-Noi-26/primul-pick-up-electric-dacia-din-lume-6221.html&amp;linkTarget=_blank" wmode="transparent" allowscriptaccess="sameDomain" bgcolor="FFFFFF" quality="high" src="https://www.4tuning.ro/external/swf/FourTuningEmbedableGallery.swf"></embed>


Cele trei modele vor fi in curand pregatite pentru drive test-uri serioare, bineinteles tot in SUA. TOt acolo vor fi livrate inca 100 de modele care, conform strategiei lui Gabus, vor fi asamblate in Romania.

Pretul de comercializare stabilit este de 33.950$ (24.800E) pentru EMC, 32.950$(24.000E) pentru furgon si 37.950$(27.700E) pentru break.

Autonomia bateriei este de 420 km la o singura incarcare - fie 2-3 la o priza de 220V, fie 8 ore la o priza de 110V.

Garantia? 3 ani sau 58.000km, cu 160.000km pentru baterie. De asemenea, modelul furgon va fi disponibil in 10 nuante de caroserie diferite.

Deocamdata, din surse apropiate companiei Des Moines, se stie doar ca a fost semnat contractul pentru vanzarea EMC-urilor in 28 de state din America, iar masinile au la baza acelasi sasiu ca si versiunile pe benzina Dacia Logan. De asemenea, daca exista interes din partea corporatiilor mari, EMC ar putea fi in scurt timp asamblat in Florida.
sunblease7 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 09:56   #2
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: Electrifiant: Primul pick-up electric Dacia din lume!

o costa tehnologia asta o gramada de bani .... da la banii astia imi iau ceva pe benzina ) .... mi se pare mult prea scumpa
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 14:18   #3
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Electrifiant: Primul pick-up electric Dacia din lume!

eu nu prea cred ca o sa aibe clienti la banii astia
este un motiv pt care nu au facut si alte firme pick-up-uri electrice..
masinile astea sunt facute pt carat...iar[din cate stiu eu] motoarele electrice nu au cuplu mare..
__________________
plsx is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 16:38   #4
hirig

Stage 3
 
hirig's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 160
Default Re: Electrifiant: Primul pick-up electric Dacia din lume!

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
eu nu prea cred ca o sa aibe clienti la banii astia
este un motiv pt care nu au facut si alte firme pick-up-uri electrice..
masinile astea sunt facute pt carat...iar[din cate stiu eu] motoarele electrice nu au cuplu mare..
Da, ai dreptate, costurile DEOCAMDATA is mari, dar sa speram cu timpul va cobora la un pret normal, mai comparabil cu cele standard pt masina asta, ca 420km pe incarcat mi se pare destul de ok pt o masina electrica, mai ales ca nu necesita mult service.
Si, in legatura cu cuplul, ba chiar dinpotriva, motoare electro is mult mai eficiente la putere, deoarece ele pot scoate puterea(cuplul) maxim de la prima RPM, nu necesita turatia mare precum motoarele de ardere interna.

Last edited by hirig; 09-02-10 at 16:40.
hirig is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -