Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-11, 22:56   #286
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut. Am citit aproape tot topicul dar nu am gasit nimic de vopsitul iarna . Pana acum am reusit sa dau masina cu spritzkit si sa o slefuiesc cu P360 cu apa. NC Spritz scria pe cutie parca, sper sa fie bun. Vopsea si lac am luat de la Klar (vopsea-mp-dublustrat-pe-baza-de-solvent si lac-acrilic-13-1-2k-hs). Intrebarea mea este daca pot vopsi iarna, la ce temperaturi minime si cam ce timpi de uscare au vopseaua si lacul in aceste conditii?
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 15:41   #287
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@djmix7388 treaba cu vositul iarna pe frig intr-un garaj e cam nasoala, din experienta iti spun ca am vopsit pe frig fortat de imprejurari 3-4 grade ( era masina lu fratimiu si nu aveam cum sa-l refuz) si desi am folosit diluant rapid si am lasat-o mult intre straturi 30-40 min. tot a iesit coaja de portocala dar i-am dat cu polish si in final a aratat bine, tu acum ai spus ca ai dat cu P360 peste filler dar eu sper ca nu ai de gand sa dai cu vopsea peste 360, eu in general dau de 2 ori cu filler si peste prima mana dau cu 360, dar la a 2-a dau cu P600/P800, deci daca nu ai luat mult din filler merge acum sa dai cu P600 peste el, daca in schimb ai luat mult din el trebuie sa-i mai dai unul si apoi sa dai macar cu P600 si apoi vopsea si lac, vezi ca la Klar au si diluant rapid D-15 deci cu el sa diluezi vopseaua si putin si lacul si intaritorul de lac il iei bineinteles rapid, lacul pe care l-ai luat tu L 13-1 HS nu e recomandat pentru vopsiri integrale, dar merge si vezi sa iei intaritor rapid H 13-15, ca si temperatura minima eu zic ca daca sunt macar 5 grade te poti aventura sa o vopsesti, cu vopseaua nu ar trebuii sa ai probleme, ii dai 2 maini si o lasi aprox. 30-40 de min. intre straturi si apoi ii dai lacul, prima mana sa o dai mai gazata ca altfel pe frig o ia instantaneu la vale, il lasi macar 30 de min si dai a 2-a mana pe care o dai plina si cu mare atentie sa nu o scurgi, de reglaj pistol, presiune de lucru etc. nu mai vorbesc ca sa mai discutat, asa ca bafta si spor la treaba.

Last edited by wheelman2009; 18-11-11 at 15:43.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 16:40   #288
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Mersi mult. Am dat doar o mana de filler, apoi cu P360 si exact asta aveam de gand: mai dau o mana de filler dupa, apoi cu P800. Am citit pe undeva ca s-ar da si vopseaua cu P800 inainte de lacuire. Diluatul l-am luat deja, D-20. Asa mi l-a recomandat la magazin. Uitasem sa specific ceva. Am avut o aripa revopsita (asa am luat masina) si dupa primul filler, am gasit a 2-a zi fillerul crapat (doar pe aripa aia). Problema este ca daca dau cu smirghel pe vopseaua aia, se lipeste de parca ar fi de plastilina asa ca am mai dat inca o mana acolo si unde are panarama de vopsea tot crapa. Pur si simplu ca niste crapaturi de pamant pe timp de seceta. Deja ajung sa muncesc mai mult la aripa decat la restul masinii
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 18:14   #289
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by djmix7388 View Post
Mersi mult. Am dat doar o mana de filler, apoi cu P360 si exact asta aveam de gand: mai dau o mana de filler dupa, apoi cu P800. Am citit pe undeva ca s-ar da si vopseaua cu P800 inainte de lacuire. Diluatul l-am luat deja, D-20. Asa mi l-a recomandat la magazin. Uitasem sa specific ceva. Am avut o aripa revopsita (asa am luat masina) si dupa primul filler, am gasit a 2-a zi fillerul crapat (doar pe aripa aia). Problema este ca daca dau cu smirghel pe vopseaua aia, se lipeste de parca ar fi de plastilina asa ca am mai dat inca o mana acolo si unde are panarama de vopsea tot crapa. Pur si simplu ca niste crapaturi de pamant pe timp de seceta. Deja ajung sa muncesc mai mult la aripa decat la restul masinii
Iti face reactie. In cazul asta trebuie sa slefuiesti stratul de vopsea pana dai de chit/filler si apoi sa dai filler de care ai tu
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 11:33   #290
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vopsire eleron si montare

Quote:
Originally Posted by fredy46 View Post
Ar fi mult mai bine cu pistol, stiu, dar.... scump
Solutia de lipit parbrize se gaseste si in magazine?
Mergi la o firma de parbrize, in magazine nu se gaseste, e un produs specializat pentru utilizare profesionala.
Fara matuire, apoi una-doua maini de filler si iar matuire nu poti vopsi eleronul, nu pentru ca nu s-ar prinde vopseaua pe el, ci pentru ca nu va rezista si pentru ca se vor contura toate imperfectiunile de dedesubt, aproape invizibile inainte de vopsire.
Deci: DA, poti sa-l faci singur, cu spray si fara pregatire adecvata, dar iese ţigăneală.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 15:29   #291
fredy46

Stage 3
 
fredy46's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 133
Default Re: Vopsire eleron si montare

Ms pentru sfaturi. Am incercat azi cu spray (ce-mi mai ramasese de la capace, dar bineinteles ca n-a ajuns) si mi-am facut o idee de cum ar iesi. Probabil o sa ma interesez in oras cat costa vopsit + montat la un service si scap de griji.
fredy46 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:07   #292
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Ok. Am vopsit-o azi. Erau vreo 4-5 grade. 3 straturi vopsea si 3 lac. Am pus o poza dupa stratul al 2-lea de vopsea. Am observat ca se face precum "coaja de portocala" dar sper sa iasa la polisare. Eu plec la facultate si sunt nevoit sa o las in garaj o saptamana. Sper sa nu am vreo surpriza neplacuta cand ma intorc. Banuiesc ca nopatea asta e decisiva La ora 21 sunt deja -2 grade. Multumesc pentru sfaturi si voi reveni cu niste poze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	X20464.jpg
Views:	1166
Size:	1.16 MB
ID:	2232008  
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:16   #293
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vopsire eleron si montare

100 de lei e un pret decent, 150 cu tot cu montat e suficient...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 21:09   #294
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Probabil ai avut un compresor care nu duce o totala, n-are suficienta presiune sau nu o poate sustine suficient...
Daca e coaja de portocala de la lac, e ok, iese la polish, daca e de la vopsea...
Totusi, la 3 maini de lac, pe frigul asta, cred ca ti s-a scurs din greu, o sa ai nevoie de polish, numai ca o sa fie cam dificil, nu se usuca el cum trebuie decat la suprafata...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 17:06   #295
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Sper ca dai jos izolatia inainte de a pleca la facultate. Altfel, ai sa plangi cand vei indeparta banda
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 18:33   #296
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

oops!!! ce metode de dat jos sunt?
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 00:17   #297
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Tragi de banda acum, daca e banda proasta o sa dai cu degresant lipiciul jos de pe piese peste o saptamana, cred ca asta a vrut sa spuna dexter
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 15:44   #298
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tragi de banda acum, daca e banda proasta o sa dai cu degresant lipiciul jos de pe piese peste o saptamana, cred ca asta a vrut sa spuna dexter
Exact. Eu am patit-o (am lucrat dupa altii) si chiar e pierdere de timp sa freci cu degresant, dar nu ai ce face
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-11, 17:20   #299
brotacel

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

sal baieti, cu o duza de 1,2 sau 1,5 merge vopsit o masina integral
brotacel is offline   Reply With Quote
Old 24-11-11, 02:07   #300
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by brotacel View Post
sal baieti, cu o duza de 1,2 sau 1,5 merge vopsit o masina integral
Ne anuntai sau intrebai?
Teoretic e mica de 1,2 si mare de 1,5, mai ales pt lac...
Practic, daca stii pistolul si ai experienta,sunt convins ca poti..
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -