Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > SPORT Fans

SPORT Fans Fotbal, Handbal, Tenis, Sporturi etreme

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-08, 13:04   #1
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Fitness şi bodybuildig (culturism)

dintr-o pura curiozitate,cati dintre userii de pe forum frecventeaza salile de forta
io am inceput sa le frecventez acum 3 ani si jumate,am inceput usor,io fiind mic de inaltime am un dezavantaj(161cm) ,dar decat sa fiu mic si slab m-am decis sa schimb ceva,asa o sa fiu mic si lat,nu e prea frumos da sincer stiu si io ca se zice ca baieti cresc pana la 25 de ani da daca oasele sunt sudate nu mai cresti decat cu ajutorul suruburilor(google daca vreti sa aflati mai multe)
si cum ziceam acum 3 ani si jumate am mers pentru prima data la sala,total aerian si recunosc,dar am cunoscut un nene daca pot sa ii zic asa(2 pe 2 ) care a vazut ca sunt singur,instructoru de acolo in durea in bascheti ,a vazut asta si din ziua aia faceam exercitii numai cu el si ma ajuta si imi explica tot ce trebuie,am reusit sa iau atunci in 2 luni 10 kg


bineinteles ca e si o parte nasoala,dupa 3 luni am plecat la mare,oricum la sala nu mai puteam face nimic,aveam incheietura de la mana stanga umpic stricata...din cauza abuzului de greutati(90 kg....a fost prea mult),dupa aia am inceput sa merg tot mai rar...da mergeam



am inceput din nou acum 3 luni si momentan am 60 kg la 161 cm,vreau sa incep sa fac cate o grupa de muschi pe zi

voi pe la ce sali mergeti(cine merge),si cum va structurati programu,ce alimentatie aveti? si nu in ultimu rand ce luati
io iau universal mega mass 3000 cu universal amino 4300+inca unu la care nu mai am cutia

va rog fara off topic
(daca e scris prea mult imi cer scuze)

acum sa vad si povestile voastre
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 14:14   #2
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: Body Building

chiar ma gandeam daca e vreun topic de genu sau nu..
eu am 1 90 si 80 kg,sala tot asa de vreo 3 ani dar atunci ba ma lasam ba ma duceam...am continuat de acum 2 ani pana acum in ianuarie(cu mici pauze de 2 3 saptamani)
din ianuarie tot zic ca ma duc,nu am mai fost frecvent,am fost pe sarite de vreo 3 ori pe saptamana.o sa mi fac si eu abonament macar o luna acum in iulie ca dupa nu o sa mai am timp...ba mare ba nu stiu unde si e si foarte cald no sa am chef..o sa incep din septembrie asa iar..
eu nu am luat nimic 2 ani ...doar o luna sau 2 proteine si fara sala de vreo 2 luni nu m am skimbat deloc...(bine eu fac mereu flotari abdomene etc)..
probabil o sa iau ceva cand ma reapuc dar nu ceva sa ma fac exagerat ca nu mi place deloc cand ii vad pastia FOSTI SKILOZI umflati din STIU EU CE si vai de capu lor..
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 15:23   #3
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: Body Building

Si eu am frecventat cateva luni o sala. La inceput faceam la general ( zi de zi faceam toate grupele de muschi) dupa o luna am facut separat ( luni piept biceps, marti triceps spate, joi picioare, vineri trapez si umeri). Suplimente nu foloseam ca sunt o prostie. Acum cu bacul asta m-am lasat dar vreau sa ma duc la kickbox.
__________________
internetpharmacydir.com
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 17:46   #4
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Body Building

Am inceput si eu sa fac sala din cauza k m-am lasat de sport (rugby) si m-am cam ingrasat ... am in jur de 1.76 si 93 kg nu sunt tocmai balon ... , fac 5 zile pe saptamana sala si folosesc doar isotonic-r si uneori massbar (baton) , lucrez cam 2-3 grupe de muschi pe zi 3-4 serii a cate 10-15 repetari cu 2 minute pauza intre serii ... voi la presa cu cat ati reusit sa faceti cel mai mult ? eu cu 200kg

proteine si alte prostii dealea nu iau pt. ca nu's bune si iti afecteaza
bodo is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 19:23   #5
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Body Building

la presa fac in general 100,140,140,160,180(prima nu se pune la socoteala)
o sa incerc cu 200 sa vad ce iese

afecteaza ce?jucarioara.....nu stiu ce sa zic,uni spun ca da uni ca nu
numai injectii sa nu faceti ca alea va nenorocesc rau,va pun un link mai jos,are 6 parti din cate tin minte
https://www.youtube.com/watch?v=ITG-IbHEYEE


ce sali frecventati?
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 19:37   #6
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Body Building

multa lumea mi-a spus , jucarioara,ficatu',rinichi ... etc etc

eu in pajura fac

acuma in perioada asta cu caldurile astea ca sa slabesc mai repede bag mai multe abdomene pe aparat deala inclinat si imi iau in sala haine groase sa transpir :P
bodo is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:07   #7
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Body Building

tu vrei sa slabesti?io vreau sa pun cat mai mult pe mine
eu am motiv sa nu slabesc ca asa cum am zis mai sus am 161 cm....si vreau sa fiu macar umpicut mai solid

cum imi zicea unu-mic da lat sa fii

si proteinele ,amino care iam spus mai sus,sunt f buni,intr-o luna cresti fff mult,efecte garantate

pot aduce la comanda aproape orice
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 20:23   #8
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Body Building

dap vreau sa mai slabesc cateva kile ... si proteine nu vreau sa iau mai bine fac muschii natural ca am de unde ) ... in cazut tau ar fi indicat sa iei ceva proteine sa te faci cat usa :P
bodo is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 21:50   #9
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: Body Building

Eu la presa faceam cu 180 de kg, si mai puneam pe cate unul mai dolofan sa stea acolo. Mie mi se par toate proteinele, suplimentele, toate ajutoarele sunt prostii, cel mai bine faci curat.
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 22:30   #10
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Body Building

nu sunt prostii,iale ca pe niste ajutoare

oricum daca stii cum sa tragi cresti in 3 luni cat intr-un an

ziceti si ce metode mai aveti la diferite exercitii
de ex la umeri,io iau un disc,intind bratele ,discu intre palme si ridicari lente sa lucreze muschii mai bine(plus la aparate)
voi?

ms c_bodo ...iau iau
la sala de la sir e cineva?
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 22:42   #11
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: Body Building

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
nu sunt prostii,iale ca pe niste ajutoare

oricum daca stii cum sa tragi cresti in 3 luni cat intr-un an

ziceti si ce metode mai aveti la diferite exercitii
de ex la umeri,io iau un disc,intind bratele ,discu intre palme si ridicari lente sa lucreze muschii mai bine(plus la aparate)
voi?

ms c_bodo ...iau iau
la sala de la sir e cineva?
Si eu fac cu discu asa la umeri..
la sir esti?poate vin si eu..
Proteinele si amino acizi nu au nici un efect negativ mi au spus multi instructori si sportivi..
sa nu iei naposim sau sa faci injecti cu substanol ca imediat obosesti ti se duce ficatu nu mai ai cocosu in regula etc )
Cine nu a luat proteine sa ia sa vada diferenta intre acum si la o saptamana dupa ce ia proteinele..(pofta de mancare mai multa energie,ai si forta mai multa,stai mai mult la sala etc..)
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 22:42   #12
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Body Building

poi...exemple de exercitii ... ia un disc de 5 kile punete pe un aparat unde poti sa faci abdomene (inclinat) si fa cu aia tinand-o la ceafa ,fi fale usor ,sa vezi ce bine intra ... asta imi aduc aminte acuma ... , daca imi mai aduc aminte ceva postez aici
bodo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 01:03   #13
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Body Building

exact asta cu discu ptr abdomene l-am vazut pe you tube azi,
l-am facut si pe asta,umpicut cam greu da merge
ce imi mai aduc aminte scriu aici...da maine
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 01:19   #14
Spookie

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 139
Default Re: Body Building

Merg si eu la sala , fac de aproape o luna , am aproape 1.80 si 59 kg , sunt cam slabut.. Antrenorul e foarte bun.. in toate sensurile , nu se poarta urat , te ajuta daca vede ca nu poti sa mai ridici sau mergi singur in sala , iti explica daca faci bine sau nu exercitiile.. La inceput ridicam la piept cu 20 kg , am luat Milk&Egg (Proteine) vreo 4-5 zile pana a aflat antrenorul , m-a certat si mi-a spus sa nu mai iau ca sunt pentru slabit , apoi am luat Gain fast (Proteine) si cica sunt foarte bune.. acum nah , dupa 3 saptamani fac cu 30 kg (1-2 serii) si inca cu 25 daca obosesc.. (2-3 serii)
Spookie is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 01:21   #15
RappTyle
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default Re: Body Building

yo ma duc mai rar la sala k nu prea am timp....
va postez yo niste reviste kre mi-au parut destul d bine puse la punct...
am insa o mare nelamurire cu privire la proteine si vreau niste pareri d la cei mai vechi in domeniu...afecteaza ceva ???un regim in kre se pot lua dak stie cnv??? si dak imi putetzi recomanda o firma la kre sa fac comanda ???
Attached Files
File Type: pdf Burn the Fat, Feed the Muscle - Tom Venuto.pdf (2.18 MB, 56 views)
File Type: pdf Muscle.&.Fitness.101.Workouts.pdf (13.00 MB, 44 views)
RappTyle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -