Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-08, 16:11   #16
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

Adevarul e ca eu am facut modificarea din nimereala,nu a fost ceva planificat.Am luat masina cu motorul defect si am mai luat un motor cu blocul fisurat pentru ca aveam nevoie de chiuloasa,ax cu came,culbutori si alte maruntisuri.Cand am inceput sa fac transplanturile am vazut ca imi trebuia si arborele cotit ca al meu era la R2 si am probat sa vad daca nu merge celalalt si a mers dar nu s-a mai invartit,cand am pus chiuloasa nu se mai invartea motorul,am schimbat si bielele si asta a fost.Deci mi-a iesit asa din necesitate ca asta am avut la indemana si imi trebuia masina.Abia dupa aceea mi-am dat seama ce am realizat,plus avantajul ca platesc taxe dupa blocul meu de 1,6 si nu am mai avut treaba cu RAR.
__________________
---------------------------------------------------------
BMW 316( 318 ) E21 1978
https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/21259-e21-79-316-a.html
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:08   #17
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

eu zic sa renunti la eleron..o sa schimbe cu totul aspectul masinii
daca pui un eleron prea mic..ar arata neterminata (cum ai spus si tu) dar fara ar da un aer de originalitate
__________________
canon is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 00:57   #18
BMWUTU

Stage 5
 
BMWUTU's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 682
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

sal
nice car.ucide eleronul ala.lasa masina mai jos.cauta niste jante pe 16 sau 17 cu fagure buza mai mare.....si in rest.... oglinzile alea.cam ciudate....... acuma 1 sapt am achizionat una.pe care o sa o restaureze prietenul meu.unde ai gasit suspensie sport.....ca as vrea si eu.pt e 21 ......si o fusta de fata in genul celei care o ai tu
__________________
http://sharkboys.ro/
BMWUTU is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 23:17   #19
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

Quote:
Originally Posted by BMWUTU View Post
sal
nice car.ucide eleronul ala.lasa masina mai jos.cauta niste jante pe 16 sau 17 cu fagure buza mai mare.....si in rest.... oglinzile alea.cam ciudate....... acuma 1 sapt am achizionat una.pe care o sa o restaureze prietenul meu.unde ai gasit suspensie sport.....ca as vrea si eu.pt e 21 ......si o fusta de fata in genul celei care o ai tu
Nu e suspensie sport,am taiat arcurile.Fusta fata am gasit-o pe forum la cineva care dezmembra un E 21.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 23:55   #20
davdriver*

Stage 5
 
davdriver*'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 326
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

Quote:
Originally Posted by piratu_volvo View Post
Am cumparat masina acum trei ani si jumatate din necesitate pentru mers la seviciu.Am luat-o destul de ieftin la 500euro cu motorul defect.In prima faza am facut doar un mic upgrade la motor(acesta fiind defect initial)inlocuind internele am crescut cilindreea la 1800 cc.Abia dupa aproximativ un an si ceva am inceput sa mai schimb cate ceva la aspectul exterior.La mecanica singurele modificari au mai fost cutia de viteze inlocuita cu una cu 5 tepte si suspensia putin coborata pe fata.
Modificari mai importante am facut la caroserie acestea fiind spoilerul din fata,fusta spate praguri,prize de aer (false)pe capota,un eleron la luneta.Cele mai greu de facut au fost pragurile deoarece au implicat si modificarea usilor in sensul ca nu isi mai aveau locul bandourile laterale la care am renuntat si a trbuit in schimb sa indrept usile,operatia devenind stfel ireversibila.Neavand probleme de rugina lucrarea a durat aproximativ patru luni.
Cu timpul am inceput sa vad altfel masina si sa imi mai schimb ideile si am trecut la noi modificari,un fel de downgrade,care insa au adus un plus de originalitate aspectului general al masini.Bara fata,spoiler,la care nici eu nu mai stiu cat am lucrat si slefuit mi se parea acum prea mare si nepotrivita de parca era din alt film,prizele false de pe capota la fel.Am avut noroc sa gasesc o bara fata originala si un spoiler original si cu mici reparatii la ele masina seamana din nou cu binecunoscutul rechin.
In speranta ca nu v-am plictist va prezint cateva poze cu evolutia pana in stadiul actual in care e masina.Respect.
Salut! Frumoasa masina, spoileru de pe spate de ce fel este?
davdriver* is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 12:45   #21
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

Quote:
Originally Posted by davdriver* View Post
Salut! Frumoasa masina, spoileru de pe spate de ce fel este?
Nu am idee,era pe masina cand am luat-o.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 15:12   #22
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

ce se mai aude de masina ?
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 15:44   #23
GallDann

Stage 5
 
GallDann's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 439
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

Quote:
Originally Posted by 05aBi View Post
ce se mai aude de masina ?
E abandonata intro parcare din pacate ma doare inima cand trec pe acolo si o vad.. si mi se pare ca e de vanzare.. cand o sa mai trec pe acolo ii fac o poza
__________________
under construction https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...ml#post3250606
GallDann is offline   Reply With Quote
Old 11-04-12, 21:10   #24
scubiciflorin

Stage 3
 
scubiciflorin's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 105
Default Re: Masina mea Old School - BMW E21 316 '78

nu cont bani investiti in ea. cu un e 21 am invatzat sa conduc prin 1994 super masina are istorie pt mine dar si in general
scubiciflorin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -