Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-14, 11:30   #1
kortez

Stock
 
kortez's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
Default E60 520D 177CP - fisura bloc motor sau chiuloasa sau ??

Salutare tuturor !

Am o problema cred ca destul de grava cu un BMW 520D an 2007 177CP si dupa ce am vizitat 3 service uri nu stiu ce sa mai cred.
Daca cineva a mai avut probleme similare si puteti sa imi dati ceva sfaturi m as bucura tare mult.


simtome:
Consuma foarte multa apa
Presiunea in vasu de apa este foarte mare si "borboriseste apa in borcan"
In masina intra un puternic miros de gaze
Am facut testul apei si rezultatul a fost: ulei in apa dar si gaze


Masina merge foarte bine, are 150.000 km , trage fara probleme nu are sunete ciudate la motor, nu bate, nu scoate fum deloc nici alb nici negru nici albastru .

Dupa ce m am, plimbat pe la cateva serviceuri si am facut si diagnoze am primit urmatoarele variante:

1. la primul service mi au spus - Garnitura de chiuloasa

2 la al 2 lea mi au spus ca e chiuloasa fisurata si ca trebuie schimbata odata cu ea si distributia.

3 la al 3 lea service la care am fost chiar in aceatsa dimineata mi au zis ca e fisurat blocu motor

Nici nu stiu ce sa mai cred mai ales ca fiecare are alta varianta.

Cei care mi au spuis ca e chiuloasa dusa m-au sfatuit ca inainte sa se apuce de dezmembrat motoru eu sa o am o chiuloasa cumarata ca sa nu tin un loc in service ocupat ca s ar putea sa durze pana gasesc.
Intr un fel ii inteleg dar pe de ata parte n-as cumpara o chiuloasa ca dupaia sa mi spuna ca pot sa ma scap de ea ca de fapt am o fisura in blocu motor.

A mai avut cineva probleme asemanatoare?

Daca e cineva din Timisoara va rog sa mi recomandati si un service bun.

Multumesc mult
kortez is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 08:41   #2
Mircea-Finutz

Stage 5
 
Mircea-Finutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,513
Member of:
[BMW]
Default Re: E60 520D 177CP - fisura bloc motor sau chiuloasa sau ??

pana nu se desface sa se vada exact cauza, degeaba isi da oricine cu parerea. du-o la service sa desfaca acolo, se constata exact problema, dupa care iei decizia care trebuie....alt motor sau il repari pe acela (daca se poate repara). bafta!
Mircea-Finutz is offline   Reply With Quote
Old 18-10-14, 19:20   #3
tek

Stage 4
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 172
Default Re: E60 520D 177CP - fisura bloc motor sau chiuloasa sau ??

inainte sa dai chiulasa jos,verifica termoflot-ul(racitorul de ulei) si racitorul de gaze.
tek is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -